KUL
Doktorat h.c. dla Patriarchy Wenecji
Reklama
Kard. Angelo Scola - patriarcha Wenecji 9 grudnia br. otrzymał tytuł doktora honoris causa Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Urodzony w 1941 r. w diecezji mediolańskiej Patriarcha Wenecji „konsekwentnie ukazuje wizję chrześcijaństwa niosącego sens i nadzieję” we wszystkich przestrzeniach podejmowanej działalności. „Mimo kasandrycznych deklaracji postmoderny, orzekających śmierć Boga, śmierć człowieka, śmierć sensu i aksjologiczną pustkę, w refleksji Patriarchy Wenecji odnajdujemy niosące nadzieję stwierdzenie: Kościół żyje! Niezależnie od kulturowych kryzysów współczesności głoszona przez niego prawda o Wcieleniu stanowi fundament naszej wspólnej nadziei. Prawda okazuje się więc nie tylko obrazem miłości, lecz również ewangelicznej nadziei” - podkreślał w laudacji abp Józef Życiński. Przez nadanie honorowego doktoratu Senat KUL wyraził szacunek i uznanie dla działalności Kardynała, który „w swym intelektualnym dorobku i kapłańskiej posłudze umiejętnie zespala wielką tradycję Kościoła z otwarciem na te formy zaangażowania pastoralnego, w których konieczne jest podjęcie nowych wyzwań w języku zrozumiałym dla współczesnego odbiorcy”. Laureat - „wielki chrześcijanin-humanista, usiłuje zrozumieć mechanizmy rządzące światem, a dostrzegając grożące mu niebezpieczeństwa, w duchu prawdziwego dialogu ukazuje drogi wyjścia, zwłaszcza tę jedyną, którą jest Jezus Chrystus”.
Agnieszka Strzępka
Ingres - 19 grudnia 2010
Bp Guzdek biskupem polowym
Następcą biskupa polowego Tadeusza Płoskiego, który zginął w katastrofie smoleńskiej 10 kwietnia 2010 r., został bp Józef Guzdek. Jego ingres do katedry polowej planowany jest na niedzielę 19 grudnia.
Bp Guzdek będzie piątym w historii biskupem polowym. Od 6 lat pełni funkcję biskupa pomocniczego i wikariusza generalnego metropolity krakowskiego kard. Stanisława Dziwisza. Z ramienia Episkopatu jest delegatem ds. Ruchu Wiara i Światło oraz Stowarzyszenia „Arka”. Jest także wiceprzewodniczącym Rady ds. Apostolstwa Świeckich.
W ubiegłym roku mięło 90 lat od powołania biskupstwa polowego w Polsce. Z okazji jubileuszu papież Benedykt XVI wyraził pragnienie, by „kolejne lata obecności ordynariatu polowego w Wojsku Polskim przyniosły jeszcze wspanialsze owoce duchowe”.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Przedsiębiorcy i pracodawcy
„Talent” w Łagiewnikach
Grupa ok. 130 przedsiębiorców z całej Polski uczestniczyła 5 grudnia w pielgrzymce do sanktuarium Miłosierdzia Bożego. Była to VII Pielgrzymka Duszpasterstwa Przedsiębiorców i Pracodawców „Talent” do Łagiewnik. Wspólnej modlitwie i spotkaniu przewodniczył kard. Stanisław Nagy SCJ.
DPiP jest przede wszystkim skierowane do osób prowadzących małe i średnie firmy, które - zdaniem ks. Grzegorza Piątka SCJ, animatora duszpasterstwa - nie są traktowane jako grupa, z którą należy się liczyć, nie mają reprezentacji politycznej.
O tym, że „Talent” się rozwija, może świadczyć fakt, iż ok. 20 proc. uczestników tegorocznej pielgrzymki do Łagiewnik - było w tym gronie po raz pierwszy. Mszę św. celebrowali księża sercanie, a homilię wygłosił kard. Nagy. W Auli Jana Pawła II Ksiądz Kardynał mówił także o tym, że Bóg wyróżnił człowieka przez potrzebę pracy - wspominając przy tym tytana pracy - Jana Pawła II. - Zachęcam do wprowadzenia dynamicznej wiary w miejsce pracy - mówił podczas konferencji dr Andrzej Sionek, fizyk, ewangelizator. Jego zdaniem, koncentracja na Jezusie wyzwoli najdoskonalszą motywację do pracy.
Uzupełnieniem pielgrzymki był koncert fortepianowy Janusza Kohuta, wręczenie wyróżnień „Talentu” oraz wspólna Godzina Miłosierdzia w bazylice.
Agnieszka Dziarmaga
Zło dobrem zwyciężaj
Bł. ks. Jerzy Popiełuszko powiedział
Dzięki kulturze naród pozostał sobą, mimo wielorakiej utraty niepodległości. Duchowo zawsze był niepodległy, ponieważ miał swoją wspaniałą kulturę.
Krótko
Hucznie świętowano wizytę w Polsce prezydenta Federacji Rosyjskiej Dmitrija Miedwiediewa. Gość wyjechał, a konkretów mało. Jedynym jest ten, że polscy prokuratorzy będą mieli pełny dostęp do akt zbrodni katyńskiej. Zgrzytem zaś jest to, że wrak tupolewa nie wróci zbyt szybko do Polski.
Propozycja Antoniego Macierewicza w sprawie debaty na temat śledztwa po katastrofie w Smoleńsku nie zyskała poparcia PE. Złożony przez europosła Michała Kamińskiego wniosek w tej sprawie przepadł na szczeblu sekretarzy generalnych grup politycznych.
Niewiele ponad 35 proc. uprawnionych poszło głosować w drugiej turze wyborów samorządowych. Prezydentami miast zostawali najczęściej kandydaci bez wyraźnego szyldu partyjnego. W Krakowie dogrywkę wygrał Jacek Majchrowski, w Łodzi - Hanna Zdanowska, a w Poznaniu - Ryszard Grobelny.
Czy będziemy mieli wcześniejsze wybory? Wypowiedzi niektórych posłów PO o możliwej elekcji wiosennej wskazują, że to prawdopodobne.
Wicepremier Waldemar Pawlak stoi prawdopodobnie za zgłoszoną w ostatniej chwili poprawką do ustawy o racjonalizacji zatrudnienia, która wyłącza spod jej rygorów urzędy wdrażające system jakości ISO. Mają go wszystkie jednostki podległe politykom PSL. Obecnie starają się o niego inne placówki.
CBA sprawdza, czy nie doszło do nieprawidłowości przy przetargach w elitarnej jednostce GROM. Funkcjonariusze badają procedury z lat 2002-2010.
Były szef CBA Mariusz Kamiński oskarżył obecne kierownictwo służby o działania destrukcyjne i zaniechanie śledztw toczących się przeciw najwyższym urzędnikom państwowym. Kamiński powiedział, że istnieją nagrania wideo, w których urzędnicy przyjmują łapówki.
Stowarzyszenie Polska jest Najważniejsza ogłosiło swoją deklarację ideową. Politycy z nowego ugrupowania stawiają na konserwatyzm obyczajowy i liberalizm gospodarczy.
Na trasie S1 na Śląsku Cieszyńskim kilkadziesiąt samochodów zderzyło się 8 grudnia. Auta wpadały na siebie w gęstej mgle. Zginęła jedna osoba.