Komentarz
Zaskakujące i zawstydzające
Wyniki tych badań okazały się zaskakujące i zawstydzające. W USA zbadano poziom wiedzy religijnej Amerykanów. Najbardziej zaskakuje wniosek, który jest taki: ateiści i agnostycy wiedzą o religii więcej niż ludzie deklarujący się jako wierzący, i to niezależnie od wyznania. - Jeśli chcesz dowiedzieć się czegoś o religii, to pytaj raczej agnostyka lub ateistę, bo jest większa szansa, że uzyskasz prawidłową odpowiedź - podsumował jeden z komentatorów. Protestanci nie wiedzą np., kim był Marcin Luter, a spora część katolików ma poważne braki w rozumieniu liturgii, w której częściej lub rzadziej uczestniczy.
Ten zaskakujący fakt można niby prosto wytłumaczyć. Ludzkie serce jest niespokojne, dopóki nie spocznie w Bogu. To wiadomo od dawna. Ateiści i agnostycy częściej zatem myślą i częściej szukają odpowiedzi na pytanie, które nieustannie przed nimi stoi, i nie da się go odsunąć ani o nim zapomnieć. To łatwe tłumaczenie w żaden sposób nie przyćmiewa jednak faktu, że dla wyznawców Chrystusa taki stan rzeczy musi być po prostu zawstydzający.
Ks. Paweł Rozpiątkowski
Uganda
„Oblężenie” seminariów
Reklama
Seminaria duchowne w Ugandzie pękają w szwach. Do kapłaństwa przygotowuje się tam obecnie 1130 alumnów. Cztery istniejące dziś w tym kraju ośrodki formacyjne nie są w stanie pomieścić takiej rzeszy kleryków.
Z konieczności w jednym pokoju mieszka niekiedy po siedmiu studentów. A liczba powołań rośnie z roku na rok.
Tym niemniej, mimo powołaniowego boomu, Uganda wciąż jeszcze nie ma wystarczającej liczby kapłanów. Obecnie jeden ksiądz przypada tam na 7 tys. wiernych. A katolików przybywa, co roku średnio o 400 tys. Dziś do Kościoła katolickiego należy prawie połowa Ugandyjczyków - niemal 13 mln.
Na co dzień podlegają oni silnej presji sekt i wspólnot protestanckich, które wśród katolików werbują nowych członków. Poważnym wyzwaniem Kościoła w Ugandzie są również tzw. religie tradycyjne, które do tej pory nie zrezygnowały z ofiar z ludzi. W pogańskich liturgiach giną najczęściej porwane dzieci.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Niemcy
Spotkanie Taizé 2011 - w Berlinie
W 2011 r. Europejskie Spotkanie Młodych, organizowane przez ekumeniczną Wspólnotę z Taizé, odbędzie się w Berlinie. Przypominamy, że w 2010 r. Spotkanie Wspólnoty Taizé będzie mieć miejsce w Rotterdamie w Holandii.
Spotkanie w Berlinie odbędzie się w dniach 28 grudnia 2011-1 stycznia 2012 r. Urzędujący burmistrz stolicy Klaus Wowereit zapewnił, że spotkanie to otrzyma wsparcie ze strony miasta, które ma prawa kraju związkowego.
Młodych chrześcijan z Europy i innych krajów świata zaprosili wspólnie bp Dröge i katolicki arcybiskup Berlina kard. Georg Sterzinsky, którzy poinformowali, że Wspólnota z Taizé przyjęła zaproszenie.
Cudzysłów
Głównym problemem w tworzeniu kultury chrześcijańskiej jest nasz brak wiary i rodzące się z niego tchórzostwo. Musimy to przyznać. A potem trzeba, abyśmy weszli na drogę pokuty i zmiany oraz bezinteresownego świadectwa wobec bliźnich.
Abp Charles Chaput
Ludzie
Magnus MacFarlane-Barrow
Nominowany w głosowaniu widzów telewizyjnej sieci CNN do tytułu „Bohatera roku” Magnus MacFarlane-Barrow podkreśla, że prawdziwą inspiracją jest dla niego pierwsza encyklika Benedykta XVI - „Deus caritas est”.
Według CNN, konkurs jest okazją, aby nagrodzić, uhonorować i podziękować za niezwykłą pracę tym, którzy często pozostają niezauważeni. Laureat jest założycielem organizacji „Mary’s Meals”, która pomaga dzieciom głodującym z całego świata, przygotowując dla nich codzienne posiłki. Podkreśla on, że ta inicjatywa to „dzieło serca”, wypływające z przekonania, iż żadne dziecko na świecie nie powinno chodzić głodne.
Były szkocki rybak przyznał w niedawnej rozmowie z katolicką siecią EWTN News, że jest wdzięczny Papieżowi za encyklikę „Deus caritas est”. Jego zdaniem, to dzieło „niewiarygodnie piękne, głębokie i inspirujące”.
O organizacji „Mary’s Meals”, dożywiającej ponad 400 tys. dzieci na całym świecie, widzowie CNN mogli się dowiedzieć z krótkiego filmu wyemitowanego tego lata.
Krótko
Al-Kaida chciała uderzyć na Londyn i kilka europejskich miast. Zapobiec temu miały bombardowania w Pakistanie, w których zginęli przywódcy terrorystów.
Nietykalny do tej pory mer Moskwy Jurij Łużkow został zdymisjonowany przez prezydenta Dmitrija Miedwiediewa. Komentatorzy oceniają, że Miedwiediew pokazuje, że nie chce być „malowanym prezydentem” i przygotowuje się do wyborów w 2012 r.
Dopiero 3 października br. zakończyła się oficjalnie I wojna światowa. Niemcy ostatecznie wypełniły postanowienia traktatu wersalskiego i wypłaciły ostatnią transzę odszkodowań Francji i Belgii, w wysokości 69950 tys. euro.
Kolejny polski żołnierz zginął w Afganistanie. 27 września bomba pułapka zabiła sierżanta Kazimierza Kasprzaka. Miał 32 lata.
Na Białorusi 17 kandydatów zarejestrowało się do wyborów prezydenckich. Kandydaci muszą zebrać 100 tys. podpisów poparcia. Mają na to czas do 29 października br.
Erika Steinbach wydała książkę „Potęga pamięci”, w której powtarza szkalujące Polaków tezy, że to oni przede wszystkim byli winni cierpień wypędzonych, a nie niemieccy naziści.
Amerykańska administracja chce kontroli Internetu. W przyszłym roku ma zostać złożony projekt ustawy obligującej dostawców usług internetowych do zainstalowania wyposażenia umożliwiającego monitoring.
W liczbach bezwzględnych wybory parlamentarne w Wenezueli wygrała opozycja. Głosowało na nią 5,8 mln obywateli. Partię prezydenta Cháveza poparło 5,1 mln wyborców. Ordynacja wyborcza została jednak tak skonstruowana przez ludzi Cháveza, że większość mandatów zdobędzie jego partia.
Izraelski szef dyplomacji Avigdor Liebermann wywołał skandal swym przemówieniem na forum ONZ. Zaproponował separację Żydów i Arabów opartą na kryterium etnicznym. Premier Izraela Beniamin Netanjahu natychmiast odciął się od tez swojego ministra, stwierdzając, że wyraża własne poglądy.
Nadal drożeje złoto. W skali roku ceny tego kruszcu wzrosły o 30 proc.
Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego, KAI i BP KEP.