Reklama

Niedziela w Warszawie

UKSW świętuje

Wręczenie odznaczeń państwowych oraz nagród Rektora UKSW za osiągnięcia naukowe były głównym punktem centralnego dnia obchodów Święta Uczelni UKSW.

[ TEMATY ]

UKSW

Święto UKSW

Łukasz Krzysztofka/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W radosnej atmosferze i przy pięknej pogodzie przebiegały główne uroczystości tegorocznego Święta UKSW. Aulę Schumana na kampusie Wóycickiego wypełnili przedstawicieli władz państwowych i samorządowych, rektorzy warszawskich uczelni oraz społeczność akademicka naszej Uniwersytetu: władze, wykładowcy akademiccy, pracownicy administracji, studenci i doktoranci.

W przemówieniu inaugurującym wydarzenie ks. prof. dr hab. Ryszard Czekalski, rektor UKSW podziękował społeczności akademickiej za zaangażowanie we „wszystkie aspekty działalności uniwersytetu”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– To dzięki wszystkim nam i każdemu z osobna nasza uczelnia rozwija się bardzo dobrze na polskim i międzynarodowym rynku akademickim. Dzięki zaangażowaniu i wysiłku wielu osób powstał jeden z najlepszych, a na pewno wyjątkowy – uniwersytet w Polsce. Świadczy o tym fakt, że UKSW posiada obecnie 42 uprawnienia do nadawania stopnia doktora habilitowanego i doktora, podczas gdy jeszcze niedawno były to łącznie jedynie 24 uprawnienia. Nie ma w UKSW żadnej kategorii naukowej, która nie niosłaby za sobą uprawnień do doktoryzowania i habilitowania. To naprawdę nasze duże osiągniecie, godne odnotowania – podkreślił ks. prof. dr hab. Ryszard Czekalski.

Ważnym zadaniem, które staje przed społecznością uczelni obok rozwoju potencjału badawczego i naukowego i podnoszenia jakości kształcenia, jest dalszy rozwój nowoczesnej infrastruktury. Rektor UKSW, mówiąc o otwartym niedawno Multidyscyplinarne Centrum Badawcze w Dziekanowie Leśnym, przedstawił plany związane z zagospodarowaniem pozyskanego w mijającym roku akademickim terenu w centralnej części kampusu Wóycickiego. Przewidziane jest tam powstanie obiektu dla studentów nauk prawnych i medycznych, a także zaplecze dla rozwijającej się biblioteki oraz laboratorium telewizyjno-radiowe. Natomiast w miejscu wyburzonego starego budynku nr 16 ma szansę powstać nowoczesne Centrum Symulacji Medycznych wraz z Collegium Anatomicum służące studentom Wydziału Medycznego Collegium Medicum. Rektor podkreślił przy tym, że „sami w ramach własnego budżetu nie jesteśmy w stanie ponieść tego ogromnego ciężaru inwestycyjnego”, dlatego zwrócił się z prośbą o wsparcie do władz publicznych.

Reklama

– Pomysłów mamy naprawdę wiele i jestem przekonany, że są do zrealizowania w najbliższym czasie – powiedział ks. prof. dr hab. Ryszard Czekalski podkreślając, że „centrum życia uniwersyteckiego, którym już jest kampus Wóycickiego, za sprawą dalszego wsparcia władz publicznych, stanie się wizytówką UKSW jako uczelni młodej, ale dynamicznej i posiadającej nowoczesną infrastrukturę”.

Święto – jak stwierdził rektor – to jest zawsze dziękczynienie. – Dziękujemy zatem my – członkowie społeczności akademickiej UKSW za nasz uniwersytet, za naszą Matkę, szczególnie dzisiaj, gdy obchodzimy Dzień Matki. Dziękujemy dziś wszystkim tym, którzy współtworzą ten wyjątkowy dom – nauczycielom akademickim, pracownikom administracji, doktorantom, studentom. Dziękujemy wszystkim tym, którzy do tego domu wchodzą i nie są jedynie gośćmi, ale współdomownikami – zakończył.

Jubileusz Wielkiego Kanclerza

Chóralne Plurimos annos i fanfary zabrzmiały w Auli Schumana na cześć kard. Kazimierza Nycza, metropolity warszawskiego, Wielkiego Kanclerza wydziałów kościelnych UKSW i wielkiego Jubilata. Kilka dni temu obchodził on 50-lecie święceń prezbiteratu, a 4 czerwca świętował będzie także 35-lecie święceń biskupich.

– Dziękujemy za wielkie wsparcie dla naszego uniwersytetu, za cichą, niezwykle roztropną troskę i pomoc w różnych sprawach. Zawsze możemy liczyć na naszego Wielkiego Kanclerza – podkreślił ks. prof. dr hab. Ryszard Czekalski.

Z okazji święta UKSW list do społeczności skierował prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda, który odczytała min. Grażyna Ignaczak-Bandych, szef kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Reklama

„Wiem, że w tych murach samodzielność myśli służąca obiektywnemu opisowi rzeczywistości, należy do umiejętności pielęgnowanych, pogłębianych i najwyżej cenionych. W dniu obchodów Święta UKSW serdecznie dziękuję kadrze naukowej za owoce Państwa pracy badawczej i za kształcenie niestereotypowo i niebanalnie myślących studentów” – napisał Prezydent.

Minister Grażyna Ignaczak- Bandych w imieniu Prezydenta RP Andrzeja Dudy wręczyła odznaczenia państwowe kilkunastu wykładowcom uczelni – złote, srebrne i brązowe krzyże zasługi w dziedzinie nauki.

Nagrody Rektorskie

Po raz trzeci w czasie Święta Uczelni wręczone zostały Nagrody Naukowe Rektora Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego za wybitną działalność naukową. Nagrodę Specjalną za całokształt otrzymał prof. dr hab. Jan Zabłocki z Wydziału Prawa i Administracji. Nagrodą I stopnia uhonorowana została prof. dr hab. Elżbieta Karska z Wydziału Prawa i Administracji UKSW. Nagrodę II stopnia otrzymała prof. dr hab. Magdalena Żemojtel- Piotrowska z Wydziału Filozofii Chrześcijańskiej, zaś Nagrodą III stopnia został wyróżniony ks. dr hab. Rafał Leśniczak, prof. ucz. z Wydziału Teologicznego.

Ks. prof. dr hab. Ryszard Czekalski wręczył także ks. prof. dr. hab. Romanowi Bartnickiemu rektorowi ATK/UKSW w latach 1996-2005 książkę „Wdzięczny Bogu i ludziom. Moje wspomnienia”, opublikowaną przez wydawnictwo UKSW.

– UKSW buduje potęgę duchową wśród absolwentów, za co bardzo mocno chciałem podziękować – mówił wicepremier Henryk Kowalczyk, zwracając się do wspólnoty akademickiej uczelni – Absolwenci to nie tylko znakomicie przygotowani fachowcy, ale także tacy, którzy nie lękają się głosić swoich poglądów, mają mocne kręgosłupy i potrafią w trudnym świecie prezentować poglądy chrześcijańskie, są też wrażliwi na potrzeby drugiego człowieka

Reklama

W odczytanym liście skierowanym do społeczności akademickiej Minister Edukacji i Nauki wyraził uznanie dla dokonań naszej Uczelni. „Cieszę się, że poszukując Prawdy przez naukę, upowszechniając chrześcijańskie ideały i budując wspólnotę akademicką, przygotowują Państwo intelektualne elity państwa i Kościoła” – napisał w liście dr hab. Przemysław Czarnek, prof. ucz.

Elżbieta Lanc, członek zarządu Województwa Mazowieckiego, mówiła, że jest dumna „z tego, co dzieje się na UKSW. To są piękne sukcesy dydaktyczne, badawcze i naukowe”. Życzyła również „dużo dobrodziejów”, którzy będą wspierali uczelnię w realizacji planów związanych z rozwojem UKSW.

Przedstawiciele samorządu – Aleksandra Radwańska, przewodnicząca Samorządu Studentów UKSW oraz Mariola Pirek, przewodnicząca Samorządu Doktorantów UKSW przywołały w swoich wystąpieniach postać bł. kard. Stefana Wyszyńskiego jako inspiracji do angażowania się w sprawy uczelni i wzięcia odpowiedzialności za przyjęte na siebie obowiązki.

Po uroczystości w Auli Schumana świętowanie było kontynuowane na pikniku, który odbył się na placu po dawnym budynku MarcPolu, gdzie zamiast szpecących kampus ruin rośnie już trawa.

Prezydenckie odznaczenia otrzymali:

Srebrny Krzyż Zasługi: Dr Grzegorz Embros, dr hab. Krassimira Ilieva-Makulec, prof. ucz., prof. Dr hab. Wojciech Kudyba, dr Magdalena Łaptaś, prof. Dr hab. Kazimierz Pawłowski

Brązowy Krzyż Zasługi: dr hab. Maria Małgorzata Boużyk, prof. ucz., ks. dr Włodzimierz Stanisław Gałązka, ks. dr hab. Rafał Jerzy Leśniczak, prof. ucz., dr Tomasz Rowiński, ks. dr hab. Ryszard F. Sadowski, prof. ucz., dr Jan Sandner

Medal Złoty za Długoletnią Służbę: Paweł Boniecki, dr Monika Bukacińska, dr Dariusz Bukaciński, Elżbieta Giedroić, ks. prof. dr hab. Leon Nieścior, dr Izabella Olejniczak, dr hab. Maria Sroczyńska, prof. ucz, dr Sławomir Ślaski, prof. dr hab. Janusz Zbigniew Uchmański

Reklama

Medal Srebrny za Długoletnią Służbę: ks. prof. dr hab. Krzysztof Bardski, Katarzyna Boguś, prof. dr hab. Anna Czajka-Cunico, dr Martyna Kawińska

Medal Brązowy za Długoletnia Służbę: dr hab. Krzysztof Cebul, prof. ucz., dr hab. Barbara Strzałkowska, prof. ucz.

Wczoraj w Auli św. Jana Pawła II na kampusie przy ul. Dewjtis odbyła się uroczysta promocja doktorów, wręczenie dyplomów doktorom habilitowanym, profesorom i stypendystom MEiN oraz wręczenie medali KEN zasłużonym pracownikom.

Uroczystość poprzedziła Msza św. w kościele pokamedulskim na Bielanach.

2023-05-26 17:49

Ocena: +5 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Startuje rekrutacja na studia na UKSW

[ TEMATY ]

UKSW

Łukasz Krzysztofka/Niedziela

95 kierunków studiów I i II stopnia, jednolitych magisterskich, stacjonarnych i niestacjonarnych czeka na kandydatów na Uniwersytecie Kard. Stefana Wyszyńskiego. Już 7 czerwca rusza rekrutacja na studia w roku akademickim 2023/2024.

Na UKSW studiować można zarówno kierunki humanistyczno-społeczne, takie jak np. historię, archeologię, politologię, filologię polską czy socjologię, kierunki pedagogiczne, kierunki ścisłe, jak m.in. chemię, fizykę, matematykę czy informatykę, poprzez kierunki przyrodnicze m.in. biologię, inżynierię czy ochronę środowiska, po teologię oraz kierunki medyczne – kierunek lekarski i pielęgniarstwo.

CZYTAJ DALEJ

Św. Józef - Rzemieślnik

Niedziela Ogólnopolska 18/2004

[ TEMATY ]

Święta Rodzina

Ks. Waldemar Wesołowski/Niedziela

Obraz św. Józefa, patrona parafii

Obraz św. Józefa, patrona parafii

Ewangeliści określili zawód, jaki wykonywał św. Józef, słowem oznaczającym w tamtych czasach rzemieślnika, który był jednocześnie cieślą, stolarzem, bednarzem - zajmował się wszystkimi pracami związanymi z obróbką drewna: zarówno wykonywaniem domowych sprzętów, jak i pracami ciesielskimi.

Domami mieszkańców Nazaretu były zazwyczaj naturalne lub wykute w zboczu wzgórza groty, z ewentualnymi przybudówkami, częściowo kamiennymi, częściowo drewnianymi. Taki był też dom Świętej Rodziny. W obecnej Bazylice Zwiastowania w Nazarecie zachowała się grota, która była mieszkaniem Świętej Rodziny. Obok, we wzgórzu, znajdują się groty-cysterny, w których gromadzono deszczową wodę do codziennego użytku. Święta Rodzina niewątpliwie posiadała warzywny ogródek, niewielką winnicę oraz kilka oliwnych drzew. Możliwe, że miała również kilka owiec i kóz. Do dziś na skalistych zboczach pasterze wypasają ich trzody. W dolinie rozpościerającej się od strony południowej, u stóp zbocza, na którym leży Nazaret - od Jordanu po Morze Śródziemne - rozciąga się żyzna równina, ale Święta Rodzina raczej nie miała tam swego pola, nie należała bowiem do zamożnych. Tak Józef, jak i Maryja oraz Jezus mogli jako najemnicy dorabiać przy sezonowym zbiorze plonów na polach należących do zamożniejszych właścicieli.

CZYTAJ DALEJ

Watykan/ Autorzy książki o rodzinie Ulmów odznaczeni polskim Złotym Krzyżem Zasługi

2024-05-02 20:31

[ TEMATY ]

książka

ks. Paweł Rytel‑Andrianik

rodzina Ulmów

złoty Krzyż Zasługi

Episkopat.news

Ks. Paweł Rytel-Andrianik

Ks. Paweł Rytel-Andrianik

Autorzy książki o błogosławionej rodzinie Ulmów "Zabili także dzieci": watykanistka włoskiej agencji prasowej Ansa Manuela Tulli i szef polskiej redakcji watykańskich mediów Vatican News ks. Paweł Rytel-Andrianik zostali w czwartek odznaczeni Złotym Krzyżem Zasługi, przyznanym przez prezydenta RP Andrzeja Dudę.

Ceremonia wręczenia odznaczeń odbyła się w ambasadzie RP przy Stolicy Apostolskiej, a Krzyże Zasługi wręczył ambasador Adam Kwiatkowski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję