Niemcy
„Tak! dla Kościoła”
Liczne media katolickie, organizacje i wspólnoty rozpoczęły w krajach niemieckiego obszaru językowego wielką kampanię solidarności z Kościołem katolickim i modlitwy za niego. Platforma „Tak! dla Kościoła” broni Kościoła katolickiego oraz Benedykta XVI przed atakami.
Inicjatorzy akcji rozpoczęli zbieranie podpisów na listach wyrażających poparcie dla Papieża. „Sprzeciwiamy się zmasowanym atakom na Kościół rzymskokatolicki ze strony niektórych mediów oraz osób w kontekście słusznego i ważnego wyjaśniania nadużyć seksualnych duchownych wobec dzieci” - głosi petycja, która zostanie wręczona Benedyktowi XVI prawdopodobnie pod koniec czerwca br.
Petycję można podpisywać w Internecie lub na piśmie. Informując o tym, prywatna agencja „kath.net” przypomniała, że w prowadzonej w ubiegłym roku akcji „TAK! dla Benedykta” zgromadzono ponad 33 tys. podpisów. Za tę akcję Papież w ciepłych słowach podziękował jej organizatorom i uczestnikom. „Tak! dla Kościoła” wystartowała już jako facebook i w ciągu kilku dni zgromadziła ponad 1 500 podpisów.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Komentarz
Święto nowej religii
Reklama
W połowie marca w Melbourne w Australii miała miejsce wyjątkowa celebracja. Swoje święto obchodzili ateiści z całego świata. Cóż mogą świętować ateiści? - narzuca się pytanie. Okazuje się, że ateiści też uważają za słuszne świętować, a ponieważ jedyne, co mają, to brak, więc świętują brak wiary. Jest więc w tej feście pewna cecha negatywizmu. Nie wiem dokładnie, jak wyglądała celebracja, czy były pieśni i hymny pochwalne. Trudno również powiedzieć, jakie emocje towarzyszyły przeżyciom, wiadomo natomiast, że ateistów była garstka, ledwie 2 tys. ludzi. Dziwny brak zainteresowania świętem ateizmu można z biedą wytłumaczyć tym, że inicjatywa jest absolutną nowością i potrzeba czasu, aby przekonać ludzi, żeby cieszyli się z braku. Jednak nawet te wymówki nie zmienią faktu, że jak na zgromadzenie, które aspirowało do nazwy globalnego, rezultat nawoływań był mierny. Mniejsza z tym. Podczas trzydniowego spotkania uczestnicy wysłuchali sporo mów, które miały charakter religijnych pouczeń, żeby nie powiedzieć kazań. W jednych mówcy napominali co bardziej aktywnych ateistów, aby byli ateistami spokojnymi, a nie fundamentalistami. Inny mówił, że ateista nie może się wykazywać misjonarską gorliwością, co w sumie sugeruje, że grupa ma pewien charakter sekciarski. Staje się wyznaniem polegającym na braku wyznania. Prawdą jest, jak pisał Gilbert Keith Chesterton, że „kiedy ludzie przestają wierzyć w Boga, to nie jest tak, że w nic nie wierzą, ale wierzą w cokolwiek”. Z braku laku może być sam brak.
Ks. Paweł Rozpiątkowski
Ludzie
O. Paul Marx
W wieku 89 lat zmarł 20 marca o. Paul Marx OSB - założyciel Human Life International (HLI), największej międzynarodowej grupy organizacji pro-life, prorodzinnych i prokobiecych na świecie. Amerykański benedyktyn był nazywany przez Jana Pawła II apostołem życia i przez wiele lat był jednym z najważniejszych działaczy ruchów i stowarzyszeń obrony życia.
- W swojej ponad 40-letniej działalności na rzecz życia o. Marx przemierzył prawie 3 mln mil przez całą kulę ziemską, a Human Life International widział jako wykwit sumienia świata odnośnie do problemu życia - powiedział o. Thomas J. Euteneuer, następca o. Marxa na stanowisku przewodniczącego HLI. Często nazywany ojcem międzynarodowego ruchu na rzecz życia o. Marx odwiedził w ciągu swojej działalności 91 krajów. Widząc postępy w działalności przeciwników życia, inaczej niż wielu innych, w 1971 r. założył Human Life Center, na dwa lata przed sprawą „Roe vs. Wade”, w wyniku której aborcja została uznana w USA za legalną.
W 1981 r. Human Life Center przekształcił się w pierwszą na świecie i największą międzynarodową organizację pro-life - Human Life International.
Ukraina
Lwowscy katolicy walczą o kościół
Decyzją Rady Miasta Lwowa, kościół św. Marii Magdaleny został na kolejne 20 lat przeznaczony na salę muzyki organowej i kameralnej na zasadach nieodpłatnego wynajmu. Nie zostały uwzględnione potrzeby rzymskokatolickiej wspólnoty parafialnej ani wieloletnie starania o zwrot świątyni czy o możliwość korzystania z niej na równoprawnych warunkach, jako ze swojej prawowitej własności.
Wyposażenie świątyni zostało przejęte przez władze, częściowo zniszczone, część stanowi wyposażenie muzeów. Baptysterium z freskami Jana Henryka Rosena zamieniono na... toaletę, cenne freski zamalowano.
Z wież kościelnych usunięto krzyże, a z przykościelnego placu - figurę Matki Bożej. Jedyną pozostałością po dawnej świetności kościoła jest ołtarz główny i epitafia ze zniszczonymi elementami dekoracyjnymi.
Krótko
Euro się chwieje. Kurs europejskiej waluty wobec dolara spadł do najniższego poziomu od maja 2009 r. Czarne chmury przyszły tym razem znad Portugalii, która znajduje się w nieciekawej sytuacji finansowej.
Dotkliwą porażkę poniósł Nicolas Sarkozy w wyborach regionalnych we Francji. Głosowanie pokazało, że popularność Sakrozy’ego spada. W większości regionów wygrali socjaliści.
Brytyjskie władze wydaliły rezydenta Mossadu. To odwet za fałszowanie brytyjskich dokumentów, którymi posłużono się, organizując zamach na lidera Hamasu w Dubaju. Izrael nie przyznał się, że była to sprawa tajnych służb tego kraju.
Prezydent USA osiągnął to, czego nie udało się jego poprzednikom, przepchnął reformę systemu ubezpieczeń społecznych. Dzięki ustawie 32 mln obywateli USA zyska ubezpieczenie.
Rosjanie źle myślą o Ameryce. Trzech na czterech uważa USA za agresora, który chce kontrolować cały świat.
Litewski rząd zaaprobował projekt ustawy o pisowni nazwisk, który zezwala na zapis imion i nazwisk w paszportach nie tylko w języku litewskim, lecz także w innych językach, opartych na alfabecie łacińskim, m.in. po polsku.
Około 2 tys. osób wzięło udział w wiecu w Wilnie zorganizowanym przez Akcję Wyborczą Polaków na Litwie. Protestowano m.in. przeciw planom zmniejszenia liczby szkół z polskim językiem nauczania.
Chiny stanęły w obliczu epidemii cukrzycy, na którą choruje już ok. 10 proc. dorosłych obywateli kraju, czyli ok. 92 mln ludzi, a ponad 15 proc. jest nią zagrożonych - podał prestiżowy amerykański periodyk medyczny „New England Journal of Medicine”.
Chiny mogą zainwestować na Białorusi ponad 10 mld dol. w różne gałęzie przemysłu, w tym w produkcję samochodów, cukrownictwo i energetykę - oświadczył rzecznik białoruskiego rządu, komentując wizytę wiceprezydenta Chin Xi Jinpinga w Mińsku.
Ponad 90 proc. e-maili wysyłanych na całym świecie to spamy - wynika z opublikowanego badania firmy Symantec, specjalizującej się w bezpieczeństwie informatycznym.