17 października Klub Katolicki Diecezji Łowickiej oraz Łowickie Towarzystwo Historyczno-Regionalne im. Romualda Oczykowskiego zaprosili mieszkańców Łowicza na spotkanie z Grzegorzem J. Sosnowskim, autorem książek: Wśród ofiar Katynia oraz Słownik biograficzny łowickich parlamentarzystów okresu II Rzeczypospolitej. Tom I - Księżacy w Sejmie Ustawodawczym (1919-1922). 19 października odbyło się spotkanie z Grzegorzem Sosnowskim w Muzeum w Łowiczu. Spotkanie odbywało się pod patronatem Starosty Łowickiego.
Niedziela 20 października była Dniem "Przymierza Rodzin". W naszej diecezji obchodzili go m.in. członkowie Stowarzyszenia "Przymierze Rodzin" przy parafii Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Rawie Mazowieckiej.
W niedzielę 20 października w sali barokowej łowickiego Muzeum odbył się kolejny koncert z cyklu "Burmistrz Miasta zaprasza". Tym razem przed łowickimi melomanami zaprezentowała się Łowicka Orkiestra Kameralna, która zagrała m.in. utwory Moniuszki, Brahmsa, Chopina, Wieniawskiego, Bacha, Griega i Dvoraka.
21 października do Łowicza przyjechali biskupi polscy i litewscy odpowiedzialni za wzajemne kontakty obu Kościołów. Wieczorem w kaplicy Wyższego Seminarium Duchownego w Łowiczu sprawowali Mszę św., w której mogli uczestniczyć również mieszkańcy miasta. We wtorek, 22 października, księża biskupi zwiedzili łowicką bazylikę oraz firmę Braci Urbanek, a następnie udali się do Warszawy, gdzie uczestniczyli w uroczystościach związanych z 24. rocznicą inauguracji pontyfikatu Jana Pawła II.
22 października w Muzeum w Łowiczu odbyło się spotkanie, podczas którego dyrektor Walerian Warchałowski i jego pracownicy zaprezentowali mieszkańcom miasta odbudowane piwnice czwartego skrzydła Muzeum. Prace w tej części gmachu prowadzone były przez ostatnich 13 lat.
22 października w I LO im. J. Chełmońskiego w Łowiczu miało miejsce spotkanie z uczestnikami walk z hitlerowskim okupantem i ofiarami agresji sowieckiej. Uroczystość patriotyczna przebiegała pod hasłem: "Cierpienie i walka Polaków...". Na otwarcie uroczystości wprowadzono sztandary, zaśpiewano Hymn narodowy, a słowo wstępne wygłosił Tadeusz Modrak. Po powitaniu gości refleksją historyczną podzielił się z zebranymi Krzysztof Kaliński. Następnie wręczono patenty Weterana Walk o Wolność i Niepodległość oraz pamiątkowe medale 60-lecia Polskiego Państwa Podziemnego. Po odśpiewaniu Hymnu Sybiraków nastąpiło wręczenie nagród laureatom powiatowego konkursu: "Armia Krajowa na Ziemi Łowickiej w latach II wojny światowej". Podczas uroczystości miały też miejsce wystąpienia zaproszonych gości, odśpiewano Rotę, a część artystyczną wykonała młodzież z I LO im. J. Chełmońskiego w Łowiczu. Ostatnim punktem programu uroczystości było spotkanie koleżeńskie uczestników walk, ofiar agresji sowieckiej i gości.
Pomóż w rozwoju naszego portalu