Do tej pory możliwość udziału w podstawowym kursie pisania gęsim piórem, czyli podstaw kaligrafii, miały tylko zorganizowane grupy wycieczkowe. Mnisi chcąc to jednak zmienić i otworzyć podwoje klasztornego skryptorium przed indywidualnymi osobami odwiedzającymi opactwo tynieckie.
- Podczas naszych spotkań zainteresowani dowiedzą się, jak ostrzyć gęsie pióro czy z czego wyrabiany jest tradycyjny atrament oraz karty średniowiecznych ksiąg. Opowiemy również na czym polegał zawód skryby i przećwiczymy przykładowe kroje pisma przez opanowanie zapisu alfabetu oraz pisząc wybrane fragmenty tekstów łacińskich czy dowolnych wybranych przez siebie - opisuje kustosz Muzeum Opactwa w Tyńcu, prof. Michał Gronowski OSB.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Dodaje, że dla uczestników warsztatów nie będą już tajemnicze takie słowa, jak liniuszek, minuskuła i majuskuła bądź galasówka. A wszystko dzięki temu, że począwszy od nadchodzącego długiego weekendu majowego, będącego swoistą inauguracją tego cyklu warsztatów, możliwość udziału w trwających około godzinę spotkaniach z podstaw kaligrafii będzie miał każdy indywidualny gość opactwa, bez konieczności wcześniejszej rezerwacji miejsca.
Szczegółowe informacje o terminach warsztatów oraz ich koszcie można znaleźć na stronie: kultura.benedyktyni.com. Muzeum Opactwa w Tyńcu to jedno z krakowskich muzeów przyklasztornych. Zlokalizowane jest w tynieckim opactwie benedyktynów, a dokładniej w podziemiach i na parterze budynku dawnej biblioteki.