Reklama
Z badania pracowni PBS dla Centrum Badań Polityki Europejskiej (CBPE) wynika, że większość badanych nie chce zakazu rejestracji samochodów spalinowych po roku 2035. Przeciw przepisom przyjętym przez Unię Europejską opowiada się w sumie 67 proc. ankietowanych, przy czym 46 proc. jest do takiego zdania przekonanych zdecydowanie. Pomysł popiera nieco ponad jedna czwarta (28 proc.) pytanych.
Zdecydowany sprzeciw wobec planowanego zakazu rejestracji wymyka się tradycyjnym podziałom społeczym w Polsce. Sceptyczni są zarówno mieszkańcy wsi (74 proc.), małych miast (71 proc.), średnich ośrodków (66 proc.), jak i metropolii powyżej 500 tys. mieszkańców (56 proc.). Sprzeciw wobec nowych przepisów wyraża 60 proc. ankietowanych z wyższym wykształceniem, 68 proc. ze średnim oraz większość osób z wykształceniem zawodowym i podstawowym (po 71 proc.)
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Centrum Badań Polityki Europejskiej zbadało także opinie Polaków o propozycji przeniesienia gospodarki leśnej z obszary wyłącznych kompetencji państw członkowskich do obszaru wspólnej polityki Unii Europejskiej. Ponad połowa ankietowanych (57 proc.) sprzeciwia się takiej zmianie, a popiera ją jedna trzecia (34 proc.) badanych. Przeciwnicy przeniesienia kompetencji dotyczących gospodarki leśnej na poziom unijny przeważają w każdej z badanych grup wiekowych oraz niezależnie od podziału na wykształcenie.
To nie jedyne kwestie w europejskiej polityce ekologicznej, które nie przypadły do gustu Polakom. Akietowani zostali zapytani także o dwie propozycje przedstawione przez organizację pozarządową C40. W swoim raporcie zaproponowała ona ograniczenie spożycia mięsa do 16 kg rocznie na osobę oraz ograniczenie zakupu odzieży do ośmiu nowych sztuk rocznie na osobę.
Reklama
Co piąty badany zgadza się z propozycją, wystosowaną przez organizację pozarządową C40, dotyczącą ograniczenia spożycia mięsa do 16 kg rocznie (21%), Planom ograniczenia spożycia mięsa przeciwnych jest ponad trzy czwarte badanych (76 proc.), a popiera je co piąty (21 proc.). Tylko 23 proc. respondentów zgadza się zaś z propozycją C40 dotyczącą ograniczenia zakupu nowych ubrań. Sceptycyzm wyraża 73 proc. badanych, a pozostałe 3 proc. nie ma zdania.
Powszechny sprzeciw budzi propozycją likwidacji obrotu gotówkowego i przejścia wyłącznie na transakcje bezgotówkowe. Miałaby ona pozwolić na zmniejszenie funkcjonowania szarej strefy, ale może też umożliwić większą kontrolę obywateli. Na zakaz płatności gotówką nie zgadza się aż 81 proc. pytanych., a negatywne nastawienie wyrażali zarówno mężczyźni jak i kobiety. Za propozycją opowiedziało się 17 proc. ankietowanych.
Badanie zostało przeprowadzone na zlecenie CBPE przez PBS Sp. z.o.o. przy zastosowaniu ilościowej metody zbierania danych techniką CATI. Próba objęła 1000 dobranych losowo respondentów.
ZOBACZ pełne wyniki badań: cbpe.pl