Reklama

Kościół

Kard. Dziwisz w Pietra Ligure: Miłosierdzie Boże użyczało Janowi Pawłowi II sił do samego końca

Jan Paweł II przemawiał i nadal przemawia do umysłu i sumienia niejednego współczesnego Tomasza – mówił kard. Stanisław Dziwisz w Pietra Ligure we Włoszech. Wprowadził także do tamtejszej świątyni relikwie świętych apostołów Bożego Miłosierdzia: Faustyny i Jana Pawła II.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Miasteczko Pietra Ligure położone w samym środku regionu Ligurii w prowincji Savona bierze swoją nazwę od zamku położonego w centrum miejscowości, który w VII i VIII wieku był zamieszkiwany przez biskupów diecezji Albenga. Od początków XVII wieku opiekę duszpasterską sprawują franciszkanie. Od 2019 roku czyni to polska prowincja Zakonu, popularnie nazywana bernardynami. Proboszczem parafii Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych jest o. Hieronim Staroń OFM.

Włodzimierz Rędzioch

Kard. Stanisław Dziwisz wprowadził do świątyni relikwie świętych Faustyny i Jana Pawła II. W homilii mówił o nich, że byli „szczególnymi świadkami Boga bogatego w miłosierdzie”. Przypomniał, że w latach poprzedzających drugą wojnę światową św. Faustyna dała światu lekcję o miłosiernej miłości, będącej imieniem samego Boga. - Orędzie, którego sekretarką była św. Faustyna, trafiło na podatny grunt. W naszym trudnym świecie, naznaczonym w ubiegłym wieku bezbożnymi, nieludzkimi ideologiami, potrzeba było dobitnego przypomnienia o miłości, która pochyla się nad człowiekiem, która przebacza, która ratuje przed rozpaczą i która zbawia. Potrzeba było przypomnienia, że bez miłosierdzia nie urządzimy naszego świata na miarę człowieka – mówił.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Krakowski metropolita senior podkreślał, że duchowe dziedzictwo i orędzie św. Faustyny podjął już jako arcybiskup metropolita krakowski Karol Wojtyła. Dodał, że jako papież „z dalekiego kraju”, zmagającego się z tyranią systemu komunistycznego, Jan Paweł II był świadomy tego, że w świecie toczy się „bezwzględna walka dobra ze złem, że deptana jest godność człowieka, którego losu nie ocali żadna ideologia, a jedynie miłosierny Bóg”.

- To on – św. Jan Paweł II – wniósł decydujący wkład, by uwrażliwić cały Kościół na przyjęcia orędzia o Bożym Miłosierdziu – zaznaczył kardynał, przypominając, że papież z Polski wyniósł Faustynę do chwały ołtarzy i ustanowił święto Bożego Miłosierdzia, a także zawierzył świat Bożemu Miłosierdziu w krakowskich Łagiewnikach.

Reklama

Dawny sekretarz św. Jana Pawła II przywołał słowa jego testamentu: „Ufam też, że dokąd dane mi będzie spełniać Piotrową posługę w Kościele, Miłosierdzie Boże zechce użyczać mi sił do tej posługi nieodzownych”. - Dziś wiemy, że Miłosierdzie Boże użyczało papieżowi sił do samego końca. Paradoksalnie okres jego choroby, słabości, cierpienia i umierania okazał się niezmiernie owocny dla całego Kościoła – podkreślał kard. Dziwisz. Jak dodał, Jan Paweł II ewangelizował cierpieniem, bezgranicznym zaufaniem Jezusowi i Jego Matce oraz swoją świętością. - I dlatego przemawiał i nadal przemawia do umysłu i sumienia niejednego współczesnego Tomasza – zaznaczył hierarcha. Przypomniał ponadto, że Jan Paweł II przeszedł do historii jako papież Bożego miłosierdzia.

- „Na wieki będę opiewał miłosierdzie Pana”. Niech te słowa Psalmisty, którymi kierowała się święta Siostra Faustyna i święty Jan Paweł II, staną się programem i zadaniem dla każdego z nas – apelował duchowny. - Dziś osobiście i zbiorowo wypowiadamy z głębi naszych serc słowa: „Jezu, ufam Tobie! Jezu, ufamy Tobie! Ojcze Miłosierny, miej miłosierdzie dla nas i dla całego świata” – zakończył kard. Dziwisz.

2023-04-16 17:15

Ocena: +4 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Boży epilog Strefy interesów

Niedziela Ogólnopolska 14/2024, str. 32-33

[ TEMATY ]

Boże Miłosierdzie

commons.wikimedia.org

Rudolf Höss podczas ekstradycji do Polski

Rudolf Höss podczas ekstradycji do Polski

Historia nawrócenia człowieka odpowiedzialnego za masowe uśmiercanie ludzi w największej fabryce śmierci pozwala dostrzec moc Bożego Miłosierdzia.

Na ekrany polskich kin wszedł film Jonathana Glazera pt. Strefa interesów. Obraz opowiada fragment historii rodziny komendanta obozu koncentracyjnego Auschwitz Rudolfa Hössa, która potrafiła żyć tzw. normalnym życiem, słysząc tuż za murem oddzielającym ich dom od piekła obozowego krzyki maltretowanych i mordowanych więźniów. Ten obraz to porażająca w swojej wymowie konfrontacja dwóch światów, ale przede wszystkim głęboka refleksja nad defektem ludzkiej natury, dodatkowo wynaturzonej przez antyludzką ideologię i tresurę wieloletniej indoktrynacji. Ta historia ma jednak swój niezwykły epilog w potędze Bożego Miłosierdzia, które potrafi ocalić winnego, nawet komendanta największej fabryki śmierci w dziejach ludzkości.

CZYTAJ DALEJ

Kraków: Abp Marek Jędraszewski odebrał Platynowy Medal Polonia Minor

2024-05-21 08:07

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

Abp Marek Jędraszewski

Abp Marek Jędraszewski

Metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski odebrał w poniedziałek w Krakowie Platynowy Medal Polonia Minor, przyznawany przez władze samorządu województwa małopolskiego za działalność na rzecz województwa.

Marszałek Małopolski i zarząd województwa zdecydowali o uhonorowaniu hierarchy, aby wyrazić "najgłębszy szacunek i wdzięczność za arcypasterską posługę w archidiecezji krakowskiej oraz apostolską i pełną życzliwości troskę o powierzonych opiece wiernych". Medalem doceniają również "przynoszącą dobre owoce współpracę z samorządem województwa oraz stałą i bezcenną przychylność sprawom Małopolski i Małopolan".

CZYTAJ DALEJ

#PodcastUmajony (odcinek 22.): Wierny pies

2024-05-21 20:50

[ TEMATY ]

Ks. Tomasz Podlewski

#PodcastUmajony

Mat. prasowy

Która modlitwa zmiękcza nawet najtrudniejsze charaktery? Czy istnieją zmarnowane adoracje? Po co w ogóle patrzeć na Jezusa? I co to wszystko ma wspólnego z narkozą? Zapraszamy na dwudziesty drugi odcinek „Podcastu umajonego”, w którym ks. Tomasz Podlewski opowiada o adoracji, której uczy Maryja.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję