Reklama

Niedziela Małopolska

Kraków-Łagiewniki: „W miłosierdziu Boga świat znajdzie pokój” hasłem tegorocznej Niedzieli Miłosierdzia

Słowa Jana Pawła II „W miłosierdziu Boga świat znajdzie pokój”, wypowiedziane 17 sierpnia 2002 roku podczas konsekracji bazyliki Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach, są hasłem tegorocznej Niedzieli Bożego Miłosierdzia. Jest ona obchodzona w drugą niedzielę po Wielkanocy - w tym roku przypada ona 16 kwietnia. Obchody rozpoczną się już w sobotę.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Święto Miłosierdzia Bożego dla archidiecezji krakowskiej wpisał do kalendarza liturgicznego w 1985 roku kard. Franciszek Macharski. Na prośbę Konferencji Episkopatu Polski Jan Paweł II w 1995 roku wprowadził to święto dla wszystkich diecezji w Polsce, a od kanonizacji św. Faustyny 30 kwietnia 2000 r. obowiązuje ono w całym Kościele.

W tym roku święto obchodzone będzie pod hasłem „W miłosierdziu Boga świat znajdzie pokój”. Jan Paweł II wypowiedział te słowa 17 sierpnia 2002 roku, kiedy w łagiewnickim sanktuarium zawierzył świat Bożemu Miłosierdziu i konsekrował nową świątynię.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Obchody rozpoczną się w sobotę 15 kwietnia o 18.00. W bazylice Bożego Miłosierdzia bp Jan Zając, honorowy kustosz sanktuarium, odprawi Mszę świętą wigilijną. Wieczorem o 20.30 rozpocznie się nabożeństwo Drogi Miłosierdzia, które będzie transmitowane w TVP3. Po nabożeństwie odbędzie się nocne czuwanie modlitewne w intencji ojczyzny. O północy Mszę św. odprawi bp Janusz Mastalski. Modlitwa potrwa do 4.30.

W niedzielę w łagiewnickiej bazylice odprawionych będzie pięć Mszy św. O 6.00 Mszy św. przewodniczyć będzie ks. Michał Kania, rektor Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej. O 8.00 Mszę św. odprawi bp Damian Muskus OFM. O 12.30 Mszy św. będzie przewodniczył kustosz sanktuarium św. Jana Pawła II ks. Tomasz Szopa, o 16.0 biskup bielsko-żywiecki Roman Pindel, a o 18.00 bp Robert Chrząszcz będzie przewodniczył Mszy św. z udziałem młodzieży archidiecezji krakowskiej.

O 10.00 przy ołtarzu polowym Mszę św. odprawi abp Marek Jędraszewski. Nabożeństwo będzie transmitowane przez TVP1. Metropolita krakowski poświęci Dzwon Nadziei do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia powstającego w Tengandogo w Burkina Faso.

Uroczysta Godzina Miłosierdzia zostanie odprawiona w bazylice o godz. 15.00 i transmitowana będzie przez TVP3, TV TRWAM, EWTN i TV Republika.

O 10.30 Mszę w języku angielskim w kaplicy z łaskami słynącym obrazem Jezusa Miłosiernego i grobem św. Faustyny odprawi ks. Bernardo Ibarra IVE. W tym samym miejscu o 19.00 Mszy św. będzie przewodniczył o. Grzegorz Zembroń, prowincjał misjonarzy saletynów.

Reklama

Msze Święte z bazyliki, Godzina Miłosierdzia (15:00) i Koronka do Miłosierdzia Bożego będą transmitowane przez TV Milosierdzie na stronie Rektoratu Sanktuarium: www.milosierdzie.pl, natomiast Msza św. o godzinie 10.30, 19.00 oraz nawiedzenie przez pielgrzymów łaskami słynącego obrazu Jezusa Miłosiernego oraz grobu św. Siostry Faustyny relacjonowane będą dzięki transmisji na stronie www.faustyna.pl, YouTube na kanale: Faustyna.pl oraz w aplikacji mobilnej Faustyna.pl na android oraz iOS.

Przez cały dzień będzie można skorzystać z sakramentu pojednania. Spowiedź w nocy z soboty na niedzielę będzie się odbywała w bazylice, a od 8.00 w niedzielę – w strefie spowiedzi, w konfesjonałach na terenie zadaszonym przed bazyliką dolną. Spowiedź dla osób głuchoniemych i niedosłyszących będzie w kaplicy Krzyża Świętego w dolnej bazylice. Spowiedź w językach obcych będzie się odbywała w dolnej bazylice oraz w oznaczonych konfesjonałach na zewnątrz w strefie spowiedzi.

Komunia święta pomiędzy Mszami świętymi będzie rozdawana w namiocie eucharystycznym znajdującym się pod ołtarzem polowym obok wieży widokowej, przed bazyliką dolną.

Święto Miłosierdzia jest wydarzeniem, które zawsze gromadziło w krakowskich Łagiewnikach tysiące wiernych. Jak podawali w ubiegłym roku gospodarze sanktuarium, w ostatnich obchodach uczestniczyło ok. 100 tys. pielgrzymów z kraju i zagranicy.

2023-04-14 19:11

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Czym jest Święto Miłosierdzia Bożego?

[ TEMATY ]

miłosierdzie

Boże Miłosierdzie

św. Faustyna Kowalska

Karol Porwich/Niedziela

Święto Miłosierdzia Bożego obchodzone jest w pierwszą niedzielę po Wielkanocy, zwaną obecnie Niedzielą Miłosierdzia Bożego. Święto to, choć jest jednym z najmłodszych w kalendarzu liturgicznym, ukazuje jedną z najważniejszych prawd chrześcijaństwa. Można powiedzieć, że zostało ustanowione na prośbę samego Jezusa, przekazaną w objawieniach s. Faustynie Kowalskiej.

Wybór pierwszej niedzieli po Wielkanocy nie jest przypadkowy – na ten dzień przypada oktawa Zmartwychwstania Pańskiego, która wieńczy obchody Misterium Paschalnego Chrystusa. Ten okres w liturgii Kościoła ukazuje tajemnicę miłosierdzia Bożego, która najpełniej została objawiona właśnie w męce, śmierci i zmartwychwstaniu Chrystusa. Inaczej mówiąc – nie byłoby dzieła odkupienia, gdyby nie było miłosierdzia Boga.

CZYTAJ DALEJ

Matko Zasypiająca, módl się za nami...

2024-05-21 20:50

[ TEMATY ]

Rozważania majowe

Wołam Twoje Imię, Matko…

Karol Porwich/Niedziela

Przed nami Bazylika Mariacka, która skrywa w sobie wiele skarbów. Jednym z nich jest ołtarz Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny jest jednym z najwybitniejszych dzieł późnogotyckiej sztuki rzeźbiarskiej w Europie.

Rozważanie 22

CZYTAJ DALEJ

Matko Zasypiająca, módl się za nami...

2024-05-21 20:50

[ TEMATY ]

Rozważania majowe

Wołam Twoje Imię, Matko…

Karol Porwich/Niedziela

Przed nami Bazylika Mariacka, która skrywa w sobie wiele skarbów. Jednym z nich jest ołtarz Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny jest jednym z najwybitniejszych dzieł późnogotyckiej sztuki rzeźbiarskiej w Europie.

Rozważanie 22

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję