Czym jest dla nas las? Czy tylko miejscem zbierania jagód, grzybów, pozyskania drewna na opał lub do budowy? Strasznym miejscem, w którym łatwo się zgubić, gdzie żyją dzikie zwierzęta oraz roje much i komarów? A może miejscem spacerów, wypoczynku, "drugim domem"?
Właśnie ukazała się książka Ekosystem leśny wartością człowieka. Jej autor - ks. prof. Stanisław Zięba, dziekan Wydziału Matematyczno - Przyrodniczego KUL, wyjaśnia jaką wartość ma dla ludzi las.
To nie tylko zbiorowisko większej ilości drzew. Las to ekosystem. Znaczy to, że żyjące w nim organizmy łączy szereg wzajemnych zależności. W Polsce zauważono to już przed wojną, podczas pierwszego polskiego naukowego zjazdu leśników w 1933 r. (Aby zobaczyć, czym był las dla naszych przodków, warto odwiedzić wystawę Od boru do chałupy, czynną do końca roku w Ośrodku Edukacyjno - Muzealnym Roztoczańskego Parku Narodowego w Zwierzyńcu).
Jak pisze Autor, las kształtuje klimat, chroni gleby przed erozją, wzbogaca ziemię w materię organiczną, reguluje gospodarkę wodną, stanowi filtr oczyszczający powietrze, przyczynia się do redukcji efektu cieplarnianego i równowagi biologicznej na danym terenie, stanowi element krajobrazu. Las zmieniający się w zależności od pory roku jest miejscem naszych niewymiernych doznań, gdy w nim jesteśmy. Spacerując po lesie, odpoczywamy. Wiele osób twierdzi, że myśli się w nim inaczej, z dystansem do wielu spraw. Wracamy z niego szczęśliwi, gdy uda się nam zobaczyć jakieś zwierzę. Cieszymy się, gdy widzimy w lesie oznaki wiosny, dumamy nad przemijaniem świata, gdy przychodzi jesień. Co roku staram się śledzić spektakle natury, takie jak przyloty i odloty ptaków czy rykowisko jeleni. Za każdym razem jest podobnie, ale nigdy tak samo.
Szczególnie interesujące w prezentowanej pozycji, są rozdziały poświęcone odpowiedzialności człowieka za przyrodę i zagrożeniom lasu. Jest ona przeanalizowana ze spokojem naukowca, zupełnie inaczej niż robią to hałaśliwe i agresywne ostatnio "ruchy ekologiczne". Książka jest przeznaczona dla każdego. Jej zamysłem jest, aby inaczej niż dotychczas spojrzał na las pracujący w nim leśnik, a także zupełny laik spędzający większą część życia w murach. Bo, jak zauważa Autor, prawdziwe problemy lasu, są poza lasem i są problemami każdego człowieka.
Stanisław Zięba, Ekosystem leśny wartością człowieka, Instytut Badawczy Leśnictwa Warszawa i Zakład Ekologii Człowieka KUL, Lublin 2002 r.
Pomóż w rozwoju naszego portalu