Październik ogłoszony był miesiącem dobroci dla zwierząt. W tym miesiącu wspominaliśmy również postać św. Franciszka z Asyżu - patrona zwierząt i działalności ekologicznej.
Początek III Tysiąclecia zachęca nas do podjęcia edukacji ekologicznej, a wraz z nią formowanie nowego modelu ekologicznej kultury. Ziemi zagraża niebezpieczeństwo. Człowiek prowadzi rabunkową gospodarkę jej zasobami, nie myśląc o następnych pokoleniach. Cała przyroda rozpaczliwie woła o ratunek. O szacunku do każdej istoty żyjącej i do całego stworzenia przypomina nam św. Franciszek.
Wyjątkowość tej postaci polega na bezgranicznym uwielbieniu nie tylko samego Boga, ale i boskiego dzieła - całego świata. Jego życie przepełnione było miłością do przyrody. Cechowała go radość życia, chęć niesienie pomocy każdemu potrzebującemu: człowiekowi i zwierzętom.
Idea św. Franciszka nabiera w obecnej chwili szczególnego znaczenia. Powinna ona przyświecać wszystkim ludziom, a zwłaszcza młodemu pokoleniu, do którego należy przyszłość świata. Każdy powinien poczuć się odpowiedzialny za świat i właściwie rozumieć słowa: "Czyńcie sobie ziemię poddaną".
Właśnie w tym franciszkańskim duchu przeprowadzona została katecheza w szkole Nr 19 w Wałbrzychu - Poniatowie. Uczniowie klasy piątej przypomnieli sobie biblijny opis stworzenia świata i człowieka, następnie życie św. Franciszka. Nie skończyło się jednak na rozważaniach teoretycznych.
Młodzież zakupiła ze swego kieszonkowego karmę dla psów i kotów, po czym pod opieką swojej wychowawczyni Hanny Kobus udała się do schroniska dla zwierząt. Młodzi ludzie mieli okazję poznać nie tylko historię i zadania schroniska, ale również psie i kocie historie życia.
Nauczyciele są przekonani, że takie zajęcia łączące teorię z praktyką pozwalają kształtować właściwą postawę człowieka wobec dzieła Bożego. Pozwalają kształtować postawę odpowiedzialności młodych ludzi za siebie i za swoje decyzje. Zajęcia te choć odbyły się w deszczu, to na pewno na trwałe wpisały się w pamięć uczniów.
Pomóż w rozwoju naszego portalu