Reklama

Intronizacja relikwii Krzyża św. w Jeleniej Górze

Niedziela legnicka 44/2002

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Tegoroczne uroczystości odpustowe w jeleniogórskim kościele garnizonowym pw. Podwyższenia Krzyża Świętego miały szczególny charakter. Zazwyczaj jest to zarazem dzień inauguracji kolejnego Międzynarodowego Festiwalu Organowego. W bieżącym roku jednak było inaczej. W dniu odpustu parafialnego nastąpiła bowiem uroczysta intronizacja - czyli wniesienie do świątyni - relikwii Krzyża Świętego. W uroczystości wziął udział przybyły do naszej diecezji abp Francesco Tamburino wraz z biskupem legnickim Tadeuszem Rybakiem i biskupem Stefanem Regmuntem.
Odwiedzający Jelenią Górę, wędrując miejskim deptakiem od Rynku w kierunku dworca kolejowego, bardzo łatwo mogą odnaleźć i rozpoznać charakterystyczny kształt jeleniogórskiej świątyni. Kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego został wzniesiony w latach 1709-1718 r. przez architekta Marcina Frantza jako jeden z sześciu tzw. "Kościołów Łaski". Jest to świątynia poewangelicka, który od 1957 r. pełni funkcję kościoła garnizonowego. Budowla założona jest na planie krzyża greckiego, z płaską kopułą w centrum, otoczoną czterema wieżyczkami. Wnętrze wypełniają dwupiętrowe empory drewniane, a sklepienie pokrywają malowidła pędzla Franza Hoffmana. W latach 1727-1729 powstał ołtarz autorstwa Chrystiana Mentzla i organy autorstwa Michała Roedera. To typowa świątynia barokowa. Wokół kościoła był kiedyś cmentarz. Obecnie zachowały się jedynie grobowce bogatych mieszczan, pochodzące z XVIII w.
Do intronizacji Krzyża Świętego parafia przygotowywała się już od dawna. Proboszcz parafii, ks. ppłk dr Andrzej Bokiej, od dawna pragnął, aby w świątyni Podwyższenia Krzyża Świętego, gdzie całe przebogate wnętrze nawiązuje do tego wezwania, był także jakiś szczególny znak upamiętniający dokonane dzieło naszego Zbawienia. Po przedstawieniu Biskupowi Legnickiemu tej sprawy i uzyskaniu jego zgody i stosownego polecającego pisma, podjął starania wraz z kanclerzem Kurii ks. prał. dr. Józefem Lisowskim w Stolicy Apostolskiej o pozyskanie relikwii Krzyża Świętego. Starania te zakończyły się sukcesem.
Bezpośrednim przygotowaniem do uroczystości odpustowych i intronizacji relikwii były rekolekcje, spowiedź i osobista modlitwa, aby w sobotnie popułudnie 14 września br., kiedy to po procesji ulicami miasta z kościoła pw. Świętych Erazma i Pankracego relikwie zostały wniesione do świątyni przez ks. prał. Franciszka Krosmana, przy udziale dostojnych gości, duszpasterzy i wiernych tutejszej parafii i miasta.
Relikwie umieszczone zostały w ozdobnym relikwiarzu w kształcie krzyża, a autentyczność ich potwierdza dokument Stolicy Apostolskiej, Papieskiego Urzędu ds. Celebracji Liturgicznych z Apostolskiego Sakrarium - czyli miejsca przechowywania świętych przedmiotów. W kościele parafialnym umieszczone zostały w ołtarzu głównym, nad tabernakulum, za specjalną pancerną szybą.
Wszystkich przybyłych powitał proboszcz parafii, prosząc o wspólną dziękczynną modlitwę.
Mszy św. przewodniczył abp Francesco Tamburino, sekretarz Kongregacji ds. Kultu i Dyscypliny Sakramentów przy Stolicy Apostolskiej, wraz z biskupem legnickim Tadeuszem Rybakiem i biskupem Stefanem Regmuntem.
Biskup Legnicki wygłosił homilię, w której nawiązał do przeżywanej tajemnicy dnia, a także podziękowł Księdzu Arcybiskupowi, który przyjął zaproszenie i przybył do diecezji legnickiej. "Jesteśmy wdzięczni Księdzu Arcybiskupowi - mówił biskup legnicki - że podjął dla nas niemały trud podróży z Rzymu do Polski, do Legnicy i Jeleniej Góry, by stać się dziś dla nas wymownym znakiem jedności ze Stolicą Apostolską, z tak bardzo nam drogim Ojcem Świętym Janem Pawłem II i z całym Kościołem powszechnym zrodzonym z przebitego boku Chrystusa wiszącego na Krzyżu. Dziękujemy Waszej Ekscelencji, że swoją obecnością pomaga nam uczcić Chrystusowy Krzyż, jakiego relikwie dziś zostały uroczyście umieszczonej w tej świątyni i będą odbierać szczególną cześć w tym pięknym mieście położonym u stóp Karkonoszy. Polacy poprzez wieki wznoszą krzyże w miejscach związanych z ich pracą, cierpieniem, z ich życiem. Duchowieństwo i wierni Jeleniej Góry dla uczczenia Jubileuszu Roku 2000 wznieśli nad miastem duży krzyż, by mieszkańcy miasta i przejeżdżający tu liczni turyści mogli odczytywać okazane ludziom nieskończone miłosierdzie Boga objawione w Jezusie Chrystusie. Od dziś będą wielbili jeszcze pełniej Boże Miłosierdzie, modląc się przed przywiezioną z Rzymu relikwią Krzyża Świętego".
Po Mszy św. zabrał głos gość z Rzymu. Na wstępie przeprosił, że nie mówi - jak sam to określił - w pięknym polskim języku, ale będzie chciał się choć trochę polskiego nauczyć, nie tylko dlatego, że w Stolicy Apostolskiej na piętrze, gdzie mieszka Ojciec Święty, mówi się po polsku, ale i dlatego, że także w raju będzie się mówić w tym języku. Tym żartobliwym stwierdzeniem wywołał wielki aplauz wśród obecnych, ale też od razu wyjaśnił, że w raju jest już tylu polskich świętych, że na pewno polski będzie tam potrzebny.
W swej wypowiedzi, korzystając z pomocy towarzyszącego mu tłumacza ks. prał. Arkadiusza Noconia, pracownika Kurii Rzymskiej, Ksiądz Arcybiskup również nawiązał do tajemnicy liturgicznej dnia. Zwrócił uwagę, że udział w tej Mszy św. stał się wyrazem szczególnej jedności z Ofiarą Krzyżową Chrystusa, z Ojcem Świętym i całym Kościołem. "Eucharystia zawsze przypomina nam, że Krzyż Chrystusa góruje zawsze i wszędzie nad zmieniającym się światem. Krzyż jest znakiem naszego zbawienia i zawsze towarzyszy chrześcijaninowi. Na planie krzyża buduje się kościoły, krzyż stoi zawsze w pobliżu ołtarza i dominuje nad całym prezbiterium. Znak krzyża pojawia się w stałych obrzędach liturgicznych. Krzyże zdobią ściany naszych domów, spotykamy je ustawiane przy drogach, zawieszamy na szyi, w wielu krajach katolickich i prawosławnych krzyże spotykamy w urzędach, szkołach i sądach. Ustawiane na wzgórzach i wieżach kościołów, górują nad całą okolicą. Znakiem krzyża rozpoczynamy wszystkie modlitwy, nabożeństwa i najważniejsze chwile dnia. Znakiem krzyża zostaliśmy naznaczeni w dniu Chrztu Świętego... jednym słowem, w każdym momencie dnia, obowiązków, życia, spotykamy znak krzyża, ale czy rozumiemy, jakie ma on dla nas znaczenie? (...). Jezus Chrystus jednoczy się z tymi, którzy doświadczają cierpień fizycznych: chorymi, umierającymi, niepełnosprawnymi, ale także z tymi, którzy doświadczają cierpień duchowych: samotnymi, opuszczonymi, bezdomnymi, bezrobotnymi, ludźmi pozostawionymi samym sobie. Także tymi którzy doświadczają okrucieństw wojen, biedy, głodu... Każdy więc kto cierpi, może więc z nadzieją podnieść swoje oczy w kierunku krzyża, aby odnaleźć w nim misterium męki i doświadczyć siły, którą Chrystus przekazuje nam dzięki wierze. Możemy być pewni, że żadne ludzkie cierpienie nie zostanie zmarnowane lub bezużyteczne, żadna łza nie spadnie niezauważona i nie otarta przez Boga naszego Ojca.".
Na zakończenie uroczystości, proboszcz parafii ks. ppłk Andrzej Bokiej złożył swoje podziękowanie wszystkim uczestnikom i dostojnym gościom. Stwierdził, że taka chwila oczekiwana była w parafii od dawna, a sam przeżywa ją z wielką radością. Dziękując za wygłoszone słowo abp. Tamburino i Biskupowi Legnickiemu, zapewnił, że duszpasterze tej parafii dołożą wszelkich starań, aby wśród zmienności tego świata Krzyż górował nad całym życiem lokalnej wspólnoty.
Księdzu Arcybiskupowi ofiarował natomiast szczególny prezent - szablę oficerską. "Niech więc ten podarunek przypomina Księdzu Arcybiskupowi uroczystość, która dokonała się dzisiaj w kościele garnizonowym, w Jeleniej Górze, w Polsce".
Po zakończeniu Mszy św. wierni mieli okazję do indywidualnej, osobistej adoracji relikwii Krzyża Świętego. Każdy mógł ucałować relikwiarz, a tym samym z bliska zobaczyć Świętą Cząstkę.
Przypomnijmy, że to już druga świątynia w naszej diecezji, która ma relikwie Krzyża Świętego. Przed dwoma laty, 14 września 2000 r., w Roku Jubileuszowym relikwie zostały uroczyście wprowadzone do kościoła pod takim samym wezwaniem w Wałbrzychu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2002-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kiedy dążę do Boga, zrozumiem siebie i bliźniego

2024-10-15 13:39

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Adobe Stock

Rozważania do Ewangelii Mk 12, 28b-34.

Niedziela, 3 listopada. Trzydziesta pierwsza niedziela zwykła
CZYTAJ DALEJ

Św. Hubert - prawda i legendy

Niedziela toruńska 44/2003

[ TEMATY ]

św. Hubert

en.wikipedia.org

Ponad 1200 lat dzieli nas od czasów, w których żył i działał św. Hubert. Właśnie ta różnica dwunastu wieków sprawiła, że na to, co o nim wiemy, składają się: prawda, legendy i mity. Prawdopodobnie urodził się w 655 r. w znanej i znakomitej rodzinie, na obszarze dzisiejszych Niderlandów. W wieku około 18 lat został oddany na dwór króla Frankonii, a tam poślubił córkę Pepina z Heristal, z którą miał przynajmniej jednego syna. Przez kilka lat pełnił życie pełne przygód jako rycerz. Później został kapłanem i uczniem św. Laparda, a po jego śmierci, ok. 708 r. objął po nim półpogańską diecezję Maastricht. Miał ogromne zasługi w nawracaniu na wiarę chrześcijańską swoich ziomków, którzy dotychczas czcili bożków germańskich. Zmarł w Liege około 727 r., gdzie pochowano go w tamtejszej katedrze. W 825 r. część jego relikwii przeniesiono do Andage, które od tej chwili otrzymało nazwę Saint Hubert. Kult św. Huberta bardzo szybko szerzył się w Europie. Jako patron myśliwych odbierał cześć od XI w., co szczególnie może dziwić, gdyż w najstarszych pismach brak informacji na temat jego działalności na niwie łowieckiej. W XIV w. kult św. Huberta połączono z elementami kultu św. Eustachego. Św. Eustachy żył na przełomie I i II w. Z tego okresu pochodzi słynna legenda o jeleniu. Św. Eustachy jeszcze jako Placydus był naczelnikiem wojskowym cesarza Trajana i oddawał cześć bożkom rzymskim. W czasie jednego z polowań ujrzał jelenia z krzyżem pośrodku poroża. Jeleń nakazał Placydusowi ochrzcić się i przyjąć imię Eustachy. Kult św. Eustachego popularny był zwłaszcza w Kościele wschodnim. Apokryfy o św. Hubercie przeniosły motyw jelenia na grunt chrześcijaństwa zachodniego, umieszczając je w realiach VII w. Mówi się, że gdy żona Huberta wyjechała do swojej umierającej matki, jej osamotniony mąż zaczął hulaszcze życie, a nade wszystko pokochał polowania, które zmieniły się w rzezie zwierzyny prowadzone bez umiaru. W trakcie jednego z takich polowań Hubert ujrzał wynurzającego się z kniei wspaniałego jelenia z krzyżem, jaśniejącym niezwykłym blaskiem pomiędzy pięknymi rozłożystymi rogami. Jednocześnie usłyszał nieziemski głos: „Hubercie! Dlaczego niepokoisz biedne zwierzęta i zapominasz o zbawieniu duszy?”. Wydarzenie to spowodowało wewnętrzną przemianę Huberta, który od tego momentu zmienił swoje życie. Kanonizowany po śmierci, został patronem myśliwych, a dzień jego śmierci i przeniesienia jego relikwii do klasztoru w Andagium - 3 listopada jest świętem myśliwych. Kolejne wątki kultu Świętego dodali pewnie sami myśliwi, którzy mają niezwykłą wyobraźnię. Ze względu na swoje życie, związane z radykalnym, gwałtownym nawróceniem, jest św. Hubert dzisiaj niezwykle popularny. Dynamizm jego życia i nawrócenia może utwierdzać w przekonaniu, że każdy z nas ma szansę zmienić swoje życie na lepsze, a dla każdego chrześcijanina głos z nieba: „Hubercie! Odmień swoje życie...” - jest wezwaniem do stawania się lepszym, bardziej doskonałym, świętym.
CZYTAJ DALEJ

Marsz Papieski w Nienadówce

2024-11-03 18:10

Elżbieta Motyl

Marsz Papieski w Nienadówce

Marsz Papieski w Nienadówce

Marsz zainicjowany przez ks. Proboszcza Jerzego Uchmana zgromadził około 300 parafian.

O godzinie 14:00 wierni zgromadzili się w kościele, gdzie odbyła się modlitwa oraz przygotowanie do marszu. Podczas ceremonii parafianie zabrali ze sobą relikwie św. Jana Pawła II, św. Andrzeja Boboli, św. Krzyża, błogosławionej rodziny Ulmów oraz św. Charbela. Procesja wyruszyła w kierunku Nienadówki dolnej.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję