Brdowskie sanktuarium słynie z wizerunku Matki Bożej, podarowanego przez króla Władysława Warneńczyka w 1436 r. Obraz ten został koronowany przez Jana Pawła II podczas pielgrzymki do Ojczyzny w 1983 r. Piękno brdowskiej świątyni i pobożność współcześnie żyjących mieszkańców stanowi dziedzictwo minionych pokoleń, które służy duchowemu zbudowaniu.
Sanktuarium Matki Bożej Zwycięskiej położone jest nad jeziorem i usytuowane na wzniesieniu, z którego rozciąga się wspaniały widok na Brdów i jego okolice. Początki sanktuarium wiążą się ściśle ze sprowadzeniem przez Władysława Warneńczyka obrazu do kaplicy w Brdowie oraz fundacją klasztoru. Do opieki nad obrazem król sprowadził z Jasnej Góry ojców paulinów. Tradycja wiąże Cudowny Obraz z bitwą pod Grunwaldem - podobno znajdował się on w namiocie króla Jagiełły, ojca Władysława. Przed rozpoczęciem bitwy król miał modlić się przed obrazem, prosząc Maryję o zwycięstwo.
W 1852 r. szalejąca epidemia cholery dziesiątkowała mieszkańców okolic. Nie było żadnej nadziei. Wtedy mieszkańcy Izbicy mocą wiary złożyli Matce Bożej w Brdowie swoje zawierzenie, że tylko Ona może ich uratować od zagłady ciężkiej choroby. W zamian przyrzekli każdego roku iść w pielgrzymce do Brdowa.
I rzeczywiście, od 150 lat mieszkańcy Izbicy w duchu historycznie podjętych zobowiązań pielgrzymują do Matki Bożej Zwycięskiej. Ma to miejsce w środę po I niedzieli października. Miasto w tym dniu pustoszeje. U Matki Bożej Zwycięskiej w Brdowie pielgrzymi składają swoje intencje i zawierzenie.
9 października br. jubileuszowa, bardzo liczna pielgrzymka izbicka pod kierunkiem swoich trzech duszpasterzy, z orkiestrą, asystą i ministrantami uczestniczyła w Różańcu, konferencji Ojca Przeora i procesji eucharystycznej. Koncelebrowanej Mszy św. przewodniczył ks. prał. Marian Włosiński. W homilii przypomniał on, że "zadaniem naszym jest niesienie Boga innym ludziom. Każde sanktuarium jest bastionem wiary, miejscem więzi narodu z Maryją, miejscem, gdzie wzmacnia się miłość i nasza jedność. Wielkość Maryi polega również na tym, że zgadzała się na wszystko, że była gotowa do poświęceń". Wspólnie odmówiona Koronka do Bożego Miłosierdzia zakończyła pobyt izbickich pielgrzymów w Brdowie.
Pomóż w rozwoju naszego portalu