Reklama

„Lourdes - stolica cudów”

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Lourdes. Niewielkie miasteczko niezwykle pięknie położone wśród imponujących szczytów Pirenejów, otulone malowniczymi dolinami, które przecinają krystalicznie czyste wody potoków; jak żadne inne miejsce na świecie zasługuje na miano stolicy cudów. I nie chodzi tu tylko o spektakularne przypadki uzdrowień czy nawróceń, o cuda oficjalnie przez Kościół uznane - a jest ich już ponad 60! Chodzi też o wyczuwalny przy Massabielskiej Grocie niezmierny potencjał głębokiej wiary, przyniesionej tu przez miliony pielgrzymów. Przybywają, aby doświadczyć obecności, dobroci i wszechmocy Pana Boga. Dotykając Groty, dotykają sacrum.

Zajrzeć w duszę

O fenomenie francuskiego sanktuarium opowiada najnowszy album Białego Kruka „Lourdes - stolica cudów”. Opowieść toczy się na dwóch równoległych płaszczyznach: słownej i wizualnej. Za słowo odpowiedzialny jest, pochodzący z Portugalii, ale od ćwierć wieku mieszkający w Polsce ceniony dziennikarz - Nelson Pereira. To świetny znawca sanktuariów maryjnych. Obraz jest natomiast dziełem Adama Bujaka, znanego powszechnie fotografika, który w otaczającej rzeczywistości potrafi dostrzec to, co umyka „szkiełku i oku”, zajrzeć w duszę. A bez zaglądania w duszę nie można ogarnąć i zrozumieć Lourdes.
Nie inaczej czyni Nelson Pereira. W eseju wprowadzającym, zatytułowanym „Ciebie wybrałam”, z wielkim znawstwem i zacięciem literackim kreśli drogę życiową św. Bernadetty Soubirous, opisuje kolejne objawienia Pani z Nieba w 1858 r., historię sanktuarium i jego dzień dzisiejszy, a także cuda, jakie zaczęły dokonywać się zaraz po objawieniach, i te, które dzieją się współcześnie. Przytacza wypowiedzi biskupa Tarbes i Lourdes Jacques’a Perriera oraz szefa Biura Medycznego dr. Patricka Theilliera.
Ożeniony z Polką, Pereira jest bardzo wrażliwy na Lourdes, na to, co tam zobaczył, usłyszał i przemodlił. Sam będąc ojcem ósemki (!) dzieci, doskonale wczuwa się w trudności wielodzietnej rodziny Soubirous, zmagania rodziców o chleb powszedni. Rozumie też starania, by religijnie wychować potomstwo, nie stracić wiary i ufności w Panu, mimo wielu przeciwności losu, skrajnej biedy, podejrzliwości i nieufności otoczenia. Pereira współczuje i docieka głębszego sensu. Pobrzmiewa to zarówno w eseju, jak i w obszernych podpisach pod zdjęciami, stanowiących rodzaj króciutkich, samodzielnych opowieści.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Ziemia Maryi

Adam Bujak i Nelson Pereira wspólnie odbyli tę podróż do Lourdes. Owocem ich pielgrzymki jest album „Lourdes - stolica cudów”, bardzo pięknie skomponowany przez doświadczonego grafika Leszka Sosnowskiego, który również dokonał wyboru i zestawienia zdjęć oraz tekstów.
Opowieść w obrazach rozpoczyna się od ukazania położenia Lourdes. Ci, którzy mieli szczęście tam być, zapewne chętnie przypomną sobie te piękne, zapierające dech w piersiach widoki, umieszczone w rozdziale „Pireneje”. Ci, których los nie zawiódł jeszcze do Groty Massabielskiej, będą mieli okazję je poznać. W kolejnych odsłonach albumu, zatytułowanych „Dom rodzinny” i „Bartrés”, odwiedzamy miejsca, w których żyła i przebywała Bernadeta. Zaglądamy do wnętrz młynów Boly i Lacade, do lochu (cachot), nędznego pomieszczenia dawnego więzienia, gdzie rodzina Soubirous mieszkała w czasie objawień, a także do kaplicy hospicjum, do domu i gospodarstwa niańki, która wykarmiła przyszłą świętą i wzięła ją do siebie, gdy rodzinie groził głód. Interesujący jest też krótki rozdział „Wspólnota Cenacolo”, ukazujący dom tego chrześcijańskiego stowarzyszenia, przyjmującego pod swój dach młodych ludzi uzależnionych od narkotyków i alkoholu oraz pogrążonych w depresji. Szukający tu swego człowieczeństwa oraz sensu życia odnajdują pomoc niesioną im w myśl zasady: „Módl się i pracuj”.
W rozdziałach „Miasto” i „U stóp zamku” rozglądamy się nieco po samym Lourdes, po uliczkach, którymi niegdyś chodziła Bernadetta i podziwiamy XIV-wieczną warownię. Wstępujemy także na cmentarz, gdzie spoczywają rodzice Bernadetty i inni, współcześni jej mieszkańcy Lourdes.

Reklama

Nie tylko kaplica

Następne rozdziały przedstawiają początki kultu Matki Bożej i powstawanie sanktuarium. W ciągu ponad 150 lat nie tylko spełniono życzenie Niepokalanej, by w miejscu objawień wznieść kaplicę (to dzisiejsza tzw. krypta), ale też zbudowano inne świątynie. Wszystkie, począwszy od Groty Massabielskiej, zostały przedstawione w albumie - krypta, bazylika Niepokalanego Poczęcia, bazylika Różańcowa, bazylika św. Piusa X, bazylika św. Bernadetty. Warto przy tym zauważyć, że fotografie ukazują ich współczesny wygląd. Dla przykładu: na frontonie bazyliki Różańcowej nie ma już mozaikowych wizerunków papieży Leona XIII i Piusa XII, bowiem na 150-lecie objawień fasada ozdobiona została mozaikami przedstawiającymi czwartą część Różańca - tajemnice światła.

Polonika

W albumie „Lourdes - stolica cudów” odnajdujemy też liczne polonika. Pereira przybliżył postać autora znajdującej się w grocie słynnej rzeźby Niepokalanej - Józefa Fabischa, którego ojciec urodził się w Wadowicach. Przypomniał też, że w 100-lecie objawień w kaplicy Najświętszego Sakramentu umieszczony został relikwiarz św. Andrzeja Boboli.
Adam Bujak wytropił także, oczywiście, w Lourdes polskich pielgrzymów, z biało-czerwonymi flagami i transparentami. W muzeum odnalazł zaś chorągwie z wizerunkami polskich Madonn - Matki Bożej Częstochowskiej, Matki Bożej Ostrobramskiej oraz z polskim orłem. Sfotografował też stojący od niespełna roku przed polskim Domem Pielgrzyma pomnik Jana Pawła II - dzieło polskiego rzeźbiarza Czesława Dźwigaja.

Papieże

Sekwencją zamykającą album „Lourdes - stolica cudów” jest opowieść o papieżach, którzy pielgrzymowali do tego sanktuarium. Najwięcej miejsca poświęcono dwóm wizytom - Jana Pawła II w 2004 r. i Benedykta XVI w 2008 r.
Papież Polak przybył wtedy z wizytą pożegnalną, był już u schyłku życia. Na jego twarzy, co dobrze widać na zdjęciach, malowało się ogromne cierpienie, ale też wielkie wzruszenie. Był jak jeden z tysięcy chorych pielgrzymujących do Groty Massabielskiej. Przedstawiono też wizytę Benedykta XVI, który przybył do sanktuarium dla uczczenia 150. rocznicy objawień.

Pragną poznać Lourdes

Na zdjęciach w albumie przewija się też obecny biskup Tarbes i Lourdes - Jacques Perrier, któremu książka „Lourdes - stolica cudów” najwidoczniej bardzo się spodobała. W liście zamieszczonym na początku albumu możemy bowiem przeczytać: „(...) Skoro pielgrzymi docierają do nas ze wszystkich stron świata, pożądane jest, by można było znaleźć w Lourdes publikacje we wszystkich językach, dzieła autorów wywodzących się z różnorodnych kultur. Niniejszy album znajdzie się na szczególnym miejscu w dziale książek polskich w tutejszym sanktuarium. Ważne jest jednak także, by rozpowszechniony został w Polsce. Wiele jest bowiem osób, które - nie mogąc udać się tutaj fizycznie - pragną mimo to poznać Lourdes”.

„Lourdes - stolica cudów”, Adam Bujak, Nelson Pereira, ponad 220 zdjęć, format albumu: 230x280 mm, s. 216, papier kredowy 170 g, oprawa twarda lakierowana, obwoluta, wyklejka.

Uwaga!
Dla Czytelników „Niedzieli” mamy tradycyjnie 10 proc. zniżki, czyli 1 album kosztuje 89 zł. Wystarczy zadzwonić do wydawnictwa, powołać się na „Niedzielę” i zamówić. Nr tel. (0-12) 260-32-90, (0-12) 254-56-26. Można też wysłać faks lub e-mail marketing@bialykruk.pl. Przy zamówieniu na kwotę powyżej 120 zł koszty wysyłki (12 zł) ponosi wydawnictwo.

2009-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kto przeprosi panią Annę?

2024-05-22 07:07

[ TEMATY ]

punkt widzenia

Samuel Pereira

Materiały własne autora

Samuel Pereira

Samuel Pereira

„Anna Michalska została odwołana z funkcji rzeczniczki prasowej Straży Granicznej. Była twarzą kryzysu na granicy Polsko-Białoruskiej. Zasłynęła zdaniem „Dzieci z Michałowa? Mój ulubiony temat” – komunikat takiej treści 25 stycznia br. wyrzucił z siebie pan Artur Molęda z TVN24.

Cóż, w „uśmiechniętej Polsce” musimy się przyzwyczaić, że o takich zmianach kadrowych dowiadujemy się od „zaprzyjaźnionej stacji”, nawet jeśli akurat w tej sprawi przekazanie informacji o odwołaniu kpt. Michalskiej akurat przez TVN24 to wyjątkowa potwarz, biorąc pod uwagę to co wyprawiała ta stacja w czasie ruskiej operacji na polskiej granicy z Białorusią. Jego treść to kolejny element tej polityki dezinformacyjnej, bo „dzieci z Michałowa” tak cynicznie wykorzystane przez polityków ówczesnej opozycji były tak częstym tematem „pytań” zaprzyjaźnionych reporterów, że kiedyś kpt. Michalska rzuciła „mój ulubiony temat”, co zostało perfidnie wykorzystane przeciwko niej.

CZYTAJ DALEJ

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

[ TEMATY ]

litania loretańska

Adobe Stock

Litania Loretańska to jeden z symboli miesiąca Maja. Jest ona także nazywana „modlitwą szturmową”. Klamrą kończąca litanię są wezwania rozpoczynające się od słowa ,,Królowo”. Czy to nie powinno nam przypominać kim dla nas jest Matka Boża, jaką ważną rolę odgrywa w naszym życiu?

KRÓLOWO ANIOŁÓW

CZYTAJ DALEJ

Poczta watykańska uczciła 150. rocznicę urodzin Guglielmo Marconiego

2024-05-22 08:59

[ TEMATY ]

historia

Guglielmo Marconi

Włodzimierz Rędzioch

Ukazał się specjalny znaczek z podobizną wynalazcy radia.

Aby uczcić 150. rocznicę urodzin Guglielmo Marconiego, Watykan wraz z Suwerennym Zakonem Rycerskim Maltańskim wydał specjalny, rocznicowy znaczek. Watykan zawdzięcza geniuszowi Marconiemu „Statio Radiophonica Vaticana” (Radio Watykańskie), klejnot technologii zbudowany przez niego w 1931 roku w ciągu zaledwie dwóch lat na osobistą prośbę papieża Piusa XI. Gdy na mocy Paktów Laterańskich powstało Państwo Watykańskie Papież chciał zbudować najnowocześniejszą stację radiową, dzięki której informacje i papieskie magisterium docierałyby nawet do odległych zakątków świata. „Z pomocą Boga, który tak wiele tajemniczych sił natury oddaje do naszej dyspozycji przygotowałem to narzędzie, aby wierni na całym świecie czerpali pokrzepienie słuchając głosu Ojca Świętego” – mówił Guglielmo Marconi, kiedy papieska rozgłośnia rozpoczynała swoją działalność.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję