Reklama

Niedziela Świdnicka

Szczawno-Zdrój. Telegram siostry Faustyny

Po odbytych rekolekcjach, napisali autorski scenariusz i stanęli do konkursu, w którym wygrali stypendium. I tak powstał spektakl o Bożym Miłosierdziu, który zagościł do Szczawna - Zdroju.

[ TEMATY ]

spektakl

Szczawno‑Zdrój

Boże Miłosierdzie

św. Faustyna Kowalska

Ryszard Wyszyński

Arkana przygotowań i reżyserii odsłonił przed publicznością reżyser Adam Woronowicz

Arkana przygotowań i reżyserii odsłonił przed publicznością reżyser Adam Woronowicz

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

"Jestem z tobą" to przedstawienie opowiadające historię świętej s. Faustyny Kowalskiej i bł. ks. Michała Sopoćki, których Bóg wybrał dla przypomnienia światu o swoim Miłosierdziu. Spektakl powstał z inicjatywy dwójki młodych aktorów, absolwentów Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi: Aleksandry Posielężnej i Karola Górskiego, którzy poruszeni treścią "Dzienniczka" św. s. Faustyny, napisali scenariusz, zapraszając do współpracy Adama Woronowicza (znanego z roli ks. Jerzego Popiełuszki w filmie pt. „Wolność jest w nas”), który jako przyjaciel pomógł dwójce aktorów w realizacji ich marzeń. Pięć lat temu z rąk Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, aktorzy otrzymali stypendium "Młoda Polska", które pomogło im w zrealizowaniu sztuki.

Okiem aktora

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Pomysł zrodził się parę lat temu. Po rekolekcjach Grupy św. Wita, którą współtworzymy z Karolem, pojawiła się taka myśl, czy nie warto stworzyć teatralnego dzieła w oparciu o „Dzienniczek” s. Faustyny? – opowiada odtwórczyni głównej roli Aleksandra Posielężna, podkreślając, że spektakl do tej pory mogli zobaczyć widzowie z Warszawy, Kalisza, Radomia, Krakowa, Wejherowa czy Rzeszowa, ale w tak wspaniałym miejscu jak zabytkowy szczawieński teatr, aktorzy grali po raz pierwszy.

Reklama

- Żeby się z bliska przyjrzeć, jak wygląda życie sióstr i dobrze przygotować się do roli Faustyny, przez jakiś czas mieszkałam w klasztornej bursie. Było to dla mnie dużym przeżyciem i jednocześnie wydarzeniem umacniającym wiarę – opowiadała Aleksandra, podkreślając, że spektakl nie tylko oddziaływuje na nią samą, ale przede wszystkim, co raz silniej na widzów.

Ryszard Wyszyński

Duchowa pociecha

Do głębokiego przeżycia treści „Dzienniczka” siostry Faustyny Kowalskiej 25 września br. do Teatru Zdrojowego młodzi aktorzy zaprosili szeroką szczawieńską publiczność, wśród której nie zabrakło włodarzy miasta oraz przedstawicieli lokalnego duchowieństwa na czele z biskupem świdnickim Markiem Mendykiem. Publiczność długo oklaskiwała aktorów brawami - tak entuzjastycznie dziękowano za ich telegram o miłosierdziu Bożym. - Piękna sztuka i warta obejrzenia. Wspaniale zagrane role przez dwoje aktorów ukazujące głębię relacji s. Faustyny i ks. Sopoćko. Jestem pełna podziwu i szacunku dla reżysera. To wspaniały, ciepły i skromny człowiek – mówił Małgorzata z Wałbrzycha. Z kolei Elżbieta ze Szczawna - Zdroju dodała, że to przedstawienie to duchowa pociecha i każdy powinien je zobaczyć.

Ryszard Wyszyński

Przypomnijmy, że Dzienniczek s. Faustyny to arcydzieło literatury mistycznej i najczęściej tłumaczona na świecie polska książka.

2022-10-01 04:00

Ocena: +4 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ich piękne świadectwo

Niedziela Plus 1/2023, str. IV

[ TEMATY ]

spektakl

MFS/Niedziela

„Kiedy ostrze zadanych ran przekłujesz w przebaczenie, w stajence duszy twojej trwa Boże Narodzenie...” – przekonywali ze sceny twórcy spektaklu A Słowo Ciałem się stało...

Na jego premierę do Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Żegocinie przybyli widzowie w różnym wieku – od przedszkolaków po seniorów. W przedświąteczną niedzielę w atmosferę betlejemskiej rzeczywistości wprowadził widzów proboszcz parafii św. Mikołaja w Żegocinie ks. Bogusław Pasierb, czytając Ewangelię o narodzeniu Pana Jezusa.

CZYTAJ DALEJ

Premier: konsekwencją pracy komisji ds. badania wpływów rosyjskich będą działania służb i prokuratury

2024-05-21 16:41

[ TEMATY ]

premier

PAP/Piotr Nowak

Premier Donald Tusk podkreślił, że konsekwencją pracy komisji ds. badania wpływów rosyjskich i białoruskich "mogą być i będą z całą pewnością" działania służb i prokuratury. Zapewnił, że celem komisji nie jest ściganie przeciwników politycznych.

Premier wydał we wtorek zarządzenie ws. powołania komisji ds. badania wpływów rosyjskich i białoruskich w Polsce w latach 2004-2024. Jej szefem będzie szef SKW gen. Jarosław Stróżyk.

CZYTAJ DALEJ

Siostry duchaczki: Gwidon z Montpellier – nowy błogosławiony w duchu Franciszka

2024-05-21 17:37

[ TEMATY ]

błogosławiony

Przemysław Radzyński

Bł. Gwidon z Montpellier

Bł. Gwidon z Montpellier

Na ogłoszenie Gwidona błogosławionym trzeba było czekać 800 lat, ale to wydarzenie opatrznościowe, bo to człowiek na nasze czasy - mówią siostry kanoniczki Ducha Świętego de Saxia z Krakowa, duchowe córki nowego błogosławionego - Gwidona z Montpellier, założyciela Zakonu Ducha Świętego.

Gwidon urodził się w drugiej połowie XII wieku we francuskim mieście Montpellier w zamożnej rodzinie. Przed rokiem 1190 zaczął służyć ubogim i potrzebującym, zakładając dla nich dom, szpital na obrzeżach Montpellier. Od samego początku to dzieło powierzył Duchowi Świętemu. W krótkim czasie znalazł wielu naśladowców, którzy zainspirowali się jego przykładem i zapragnęli służyć ubogim i potrzebującym. I w ten sposób narodziła się wspólnota, której członkami byli mężczyźni i kobiety, ludzie świeccy i duchowni.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję