Reklama

Niedziela Wrocławska

Maryjne pielgrzymowanie do Ligoty Książęcej

Po raz XXIII wyruszyła Piesza Pielgrzymka z Namysłowa do Ligoty Książęcej. Pielgrzymi po przejściu ok. 15 km dotarli do Sanktuarium Matki Bożej, gdzie znajduje się wizerunek MB Otynieńskiej.

ks. Łukasz Romańczuk

Pielgrzymi z Namysłowa

Pielgrzymi z Namysłowa

Pielgrzymów do Ligoty Książęcej prowadził ks. Marcin Bącela, wikariusz parafii pw. św. Franciszka z Asyżu i św. Piotra z Alkantary. - W tym roku pielgrzymowaliśmy pod hasłem: „Królowo Pokoju módl się za nami”. Myślę, że trud naszego pielgrzymowania także został ofiarowany w intencji pokoju na świecie - zaznaczył ks. Marcin.

Po dotarciu na miejsce pątników przywitał ks. Stanisław Nowak, kustosz sanktuarium. Po wspólnej modlitwie kapłan opowiedział o świątyni. - Przychodzicie tutaj, aby przed obliczem Matki Bożej ofiarować trud waszego pielgrzymowania. Wraz z waszymi intencjami przynosicie waszą miłość do Bożej Matki i jej Syna Jezusa Chrystusa.

Na zakończenie ks. Nowak opowiedział ciekawostkę o znalezisku w ostatnim czasie. Podczas czyszczenia ołtarza okazało się, że w jego wnętrzu jest dużo słomy, a w niej znajdował się feretron zawierający z jednej strony obraz Trójcy Świętej i Niepokalanej z drugiej.

Reklama

Centrum świętowania była Eucharystia przy ołtarzu polowym, której przewodniczył ks. Zbigniew Dołhań.

Kapłan ten wygłosił homilię, którą rozpoczął od wyjaśnienia okoliczności wypowiedzenia przez Matkę Bożą słów: Wielbi dusza moja Pana. - Maryja nie miała życia usłanego różami. Wiemy, że miecz boleści zapowiedziany przez Symeona był nieodłączną częścią jej życia. Cierpienie nie przeszkadza, aby naszym życiem wielbić Pana Boga - zaznaczył kapłan.

W dalszej części ks. Dołhań mówił o potrzebie dawania świadectwa wiary w codzienności. Wskazał także, że egoizm towarzyszący współczesnemu człowiekowi powoduje zamknięcie się na drugiego człowieka.

Kapłan wspominał także o 102. rocznicy Bitwy Warszawskiej i okolicznościach zwycięstwa nad Armią Radziecką. Użyte zostało także porównanie do obecnej sytuacji na Ukrainie i tragicznych wydarzeniach tam się odbywających.

Nie zabrakło także odniesienia do zachowywania przez Polaków tradycji i trwania w wierze i wartościach chrześcijańskich, które budują tożsamość naszego narodu. Kaznodzieja wskazał, że to nie podoba się wielu środowiskom m.in. tym, którzy przyczynili się do niszczenia chrześcijaństwa na zachodzie. Przez to też atakują zaciekle naród Polski, tradycję i wartości.

Na zakończenie Eucharystii odbyła się procesja wokół kościoła.

2022-08-15 20:09

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Franciszek do Polaków: módlcie się o Boże miłosierdzie i pokój dla Ukrainy

2022-10-05 10:00

[ TEMATY ]

Franciszek

Grzegorz Gałązka

Do modlitwy o Boże miłosierdzie i pokój dla Ukrainy zachęcił papież Polaków podczas dzisiejszej audiencji ogólnej nawiązując do wypomnienia liturgicznego św. Faustyny Kowalskiej.

Oto słowa Ojca Świętego:

CZYTAJ DALEJ

Czy wiara chroni przed lękiem?

Niedziela Ogólnopolska 19/2022, str. 12-13

[ TEMATY ]

duchowość

Adobe Stock, montaż: Anna Wiśnicka

Lęk jest zbyt ludzką sprawą, żeby się nią nie zajmowała Biblia, i zbyt Bożą, żeby Bóg zostawił człowieka bez jakichkolwiek wskazówek.

To, co Pismo Święte mówi na temat lęku, można zawrzeć w co najmniej czterech myślach.

CZYTAJ DALEJ

XVIII-w. obraz św. Franciszka wrócił po renowacji do klasztoru w Kętach

2022-10-05 21:01

[ TEMATY ]

Kęty

diecezja.bielsko.pl

Do kaplicy kościoła przy kęckim klasztorze sióstr klarysek od Wieczystej Adoracji powrócił po renowacji obraz św. Franciszka – zakomunikowały w środę służby prasowe diecezji bielsko-żywieckiej. Zabiegi konserwatorskie powinny zabezpieczyć dzieło na kolejne 50-70 lat.

"Stare dzieło, prawdopodobnie z XVIII w., które odzyskało dawną świetność, przedstawia Patriarchę Asyskiego ze stygmatami, kontemplującego Chrystusa Ukrzyżowanego. Nieznany malarz uwiecznił także charakterystyczne symbole odwołujące się do przemijania i życia pokutnego – czaszkę i bicz umieszczone pod krzyżem" – wskazano w komunikacie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję