Reklama

Wiadomości

Liban: Problemów przybywa, z pomocą przychodzi Caritas

4 sierpnia 2020 r. w porcie w Bejrucie doszło do wybuchu zmagazynowanych chemikaliów. Katastrofa pogłębiła trwający w kraju od lat kryzys. Kumulacja problemów stała się impulsem do objęcia Libańczyków przez Caritas Polska pomocą w ramach programu Rodzina Rodzinie. Nie jest to jedyny rodzaj wsparcia, jakie organizacja zapewnia potrzebującym w Libanie.

2022-08-03 18:44

[ TEMATY ]

Caritas

Mat.prasowy Caritas

W wyniku wybuchu, od którego mijają właśnie dwa lata, ponad 200 osób zginęło, 7 tys. zostało rannych, a przyportowa dzielnica zamieniła się w gruzowisko. Wiele osób do dzisiaj odczuwa skutki tego dramatycznego wydarzenia.

Mat.prasowy Caritas

– Usłyszałam dźwięk, jakby nadlatywał samolot. Minutę później słychać było wybuch, ale niewielki. Podeszłam do okna i za chwilę nastąpiła ta eksplozja. Spojrzałam i wydawało się, jakby padał śnieg, ale to było szkło, deszcz szkła. Wypadły okna, drzwi. Wszyscy krzyczeli, wszyscy mieszkańcy budynku ucierpieli. Mnie uderzyło okno. Początkowo byłam w szoku, ale po kilku tygodniach okazało się, że uderzenie na trwale uszkodziło mi plecy. Lekarze powiedzieli, że nie są w stanie mi pomóc – relacjonuje Laudy Njeim, podopieczna programu Caritas Polska Rodzina Rodzinie, której życie na zawsze zmieniło się po tej katastrofie.

Kolejny rok był jednym z najgorszym dla mieszkańców kraju pogrążonego od lat w głębokim kryzysie społeczno-gospodarczym. Codzienność Libańczyków to przerwy w dostawie prądu i wielodniowe kolejki po benzynę. W populacji liczącej ok. 6,7 mln ludzi niemal połowa, bo 3,2 mln, potrzebuje pomocy humanitarnej. Kraj trwa w ciągłym napięciu i nie ma miesiąca bez przypadków przemocy czy alarmujących statystyk dotyczących stanu gospodarki. Wybuch w Bejrucie, pandemia, a następnie wojna w Ukrainie, odcinająca Bliski Wschód od dostaw żywności, jeszcze pogorszyły sytuację.

– Kiedyś mogliśmy kupić mleko, teraz się martwimy, bo jest bardzo drogie. Problemem jest kupno leków, trzeba je zamawiać z dwutygodniowym wyprzedzeniem, albo szukać po aptekach w całym kraju. Młodzi ludzie, pomimo wykształcenia, nie mogą znaleźć pracy i wyjeżdżają z Libanu – relacjonuje Rima Akiki, która wraz z mężem czwórką dzieci mieszka w jednym z górskich rejonów.

Polska pomoc

Solidarność Polaków z mieszkańcami Bejrutu dała nadzieję na długoterminowe zainteresowanie darczyńców sytuacją w Libanie. Jednocześnie wcześniejsze dobre doświadczenia z partnerską Caritas Liban pozwoliły myśleć o skutecznym wprowadzeniu w tym kraju mechanizmów pomocy programu Rodzina Rodzinie, stosowanych wcześniej w Syrii. Obecnie 155 rodzin w całym kraju odbiera comiesięczną pomoc gotówkową. Po otrzymaniu powiadomienia na telefon beneficjenci mogą w wybranym bankomacie lub oddziale banku wypłacić kwotę świadczenia, które – ze względu na szalejącą w Libanie inflację – przekazywane jest w dolarach. Przy bardzo niestabilnej sytuacji ekonomicznej takie rozwiązanie zapewnia większą siłę nabywczą otrzymanych funduszy.

Reklama

Podobnie jak w pozostałych krajach, w których realizowany jest program, wysokość świadczenia jest uzależniona od liczby członków rodziny. Każda rodzina ma swobodę dysponowania środkami, a wśród najczęściej pojawiających się potrzeb są zakup jedzenia i leków oraz pokrycie kosztów edukacji dzieci, która w Libanie najczęściej jest odpłatna.

Podziel się cytatem

Reklama

– Długoterminowa pomoc udzielana rodzinom w Libanie przez Caritas Polska jest absolutną koniecznością, przy czym rodzaje wsparcia, jakiego udzielamy są zróżnicowane – wyjaśnia Dominik Derlicki, szef misji Caritas Polska w Libanie. – Oprócz pomocy w ramach programu Rodzina Rodzinie, do którego Liban został włączony w marcu 2021 r., Caritas Polska realizowała w tym kraju także inne programy pomocowe. Do września ubiegłego roku kontynuowaliśmy projekt Building Back Beirut, prowadzony od września 2020 r. w konsorcjum z innymi Caritas. Było to możliwe dzięki środkom przekazanym przez darczyńców podczas ogólnopolskiej zbiórki w roku 2020. Pomoc skierowana była do Libańczyków oraz uchodźców i migrantów zagrożonych negatywnymi skutkami społeczno-ekonomicznymi i psychologicznymi wybuchu w Bejrucie. W ramach projektu 1366 gospodarstw domowych otrzymało pomoc gotówkową na zapewnienie bezpiecznego schronienia i odbudowę zniszczonych domów, a kolejnych 1150 pomoc finansową na okres trzech miesięcy. 95 osób było zaangażowanych w pomoc psychologiczną dla 238 poszkodowanych w wybuchu mieszkańców Bejrutu – przypomina Dominik Derlicki.

Mieszkania socjalne i transporty humanitarne

W roku 2021 rozpoczął się również inny projekt Caritas Polska przeznaczony dla mieszkańców Bejrutu. Do połowy 2022 r. wyremontowany został kompleks budynków z mieszkaniami socjalnymi dla najuboższych. Na ten cel przeznaczono ponad 730 tys. zł. Całkowita wartość tego projektu realizowanego przez kilka organizacji to przeszło 4 mln zł. Caritas Polska zrealizowała także transporty humanitarne oraz dystrybucje artykułów pierwszej potrzeby w samym Bejrucie. W kwietniu przekazano 100 koncentratorów tlenu, w czerwcu 1 mln maseczek higienicznych Polskiemu Kontyngentowi Wojskowemu w Libanie, we współpracy z Caritas Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego, Rządową Agencją Rezerw Strategicznych i Agencją Rozwoju Przemysłu. Dostawa maseczek była odpowiedzią na prośbę dowództwa PKW UNIFIL (United Nations Interim Force in Lebanon) o wsparcie polskich żołnierzy w zakresie przeciwdziałania zakażeniom COVID-19 wśród miejscowej ludności.

Reklama

W grudniu, w świątecznej dystrybucji zorganizowanej w Bejrucie, mieszkańcy otrzymali produkty higieniczne oraz żywnościowe, takie jak mleko w proszku dla niemowląt, pieluchy czy podpaski higieniczne. Pomoc trafiła do prawie 8 tys. osób. Caritas Polska przeznaczyła na tę pomoc blisko 1,9 mln zł. Kwotą ponad 48 tys. zł Caritas Polska wsparła także 2 kliniki dentystyczne w Bejrucie, które dzięki tym środkom mogły świadczyć bezpłatną pomoc dentystyczną dla ofiar wybuchu.

Wsparcie finansowe dla Libanu w 2021 r. (łącznie z kwotą wsparcia dla programu Rodzina Rodzinie) wyniosło ponad 3,5 mln zł.

Jak pomóc Libańczykom lub innym mieszkańcom Bliskiego Wschodu potrzebującym wsparcia?

Przystępując do programu Rodzina Rodzinie za pośrednictwem strony: caritas.pl/rodzina

Dokonując wpłaty na wybrane konto:

- numer konta dla Syrii: 36 1160 2202 0000 0003 2318 7181

tytułem: Rodzina Rodzinie – Syria

- numer konta dla Strefy Gazy, Iraku, Libanu: 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384

tytułem: Rodzina Rodzinie – (WYBIERZ KRAJ) Strefa Gazy/Irak/Liban

Wysyłając SMS o treści RODZINA pod numer 72052 (koszt 2,46 zł)

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Inauguracja Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom w Częstochowie

[ TEMATY ]

Caritas

wigilijne dzieło

Beata Pieczykura

24 listopada zapłoniła świeca Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom w archidiecezji częstochowskiej. Płomień tej świecy rozprasza mroki ludzkiej niedoli, niesie nadzieję i rodzi radość w sercach.

Inauguracji dzieła, które w tym roku odbywa się pod hasłem: „Płomień miłosierdzia”, dokonał ks. Paweł Dzierzkowski, zastępca Caritas Archidiecezji Częstochowskiej, w Schronisku dla Bezdomnych Kobiet „Oaza” w Częstochowie przy ul. Staszica 5.

CZYTAJ DALEJ

Kard. Kazimierz Nycz na Jasnej Górze: Obyśmy nie ustali w dzieleniu się z innymi i w pomocy Ukraińcom

2022-08-15 10:16

BPJG

- Wobec naszych braci w potrzebie staliśmy się zbiorowym miłosiernym samarytaninem, obyśmy wytrwali, oby nie zabrakło nam zdolności do wyrzeczenia. Prawdziwe obdarowywanie drugich to dawanie kosztem siebie, a nie tym, co nam zbywa, mówił na Jasnej Górze kard. Kazimierz Nycz. Metropolita warszawski przewodniczył Mszy św. sprawowanej dla uczestników pieszych pielgrzymek, które dotarły z Warszawy.

- Módlmy się o pokój - zachęcał kard. Kazimierz Nycz i wyjaśniał, że problem pokoju dzisiaj to nie tylko kwestia, choć przede wszystkim, wojny na Ukrainie, w sąsiednim kraju, blisko nas, ale jest to kwestia ogólnego niepokoju, który pogrąża dzisiejszy świat.

CZYTAJ DALEJ

GIOŚ: badanie próbek z Odry granicznej w woj. lubuskim nie potwierdziło obecności rtęci

2022-08-15 20:17

[ TEMATY ]

rzeka

PAP/Marcin Bielecki

Badanie próbek wody z Odry granicznej po stronie polskiej w woj. lubuskim, prowadzone od 10 sierpnia w sposób ciągły, realizowane przez Centralne Laboratorium Badawcze GIOŚ, nie potwierdziło obecności rtęci – podał w poniedziałek Główny Inspektorat Ochrony Środowiska.

GIOŚ przedstawił także udostępnione w poniedziałek przez stronę niemiecką wyniki badań.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję