Reklama

Wiadomości

Pierwsza Dama i dyrektor Caritas Polska we wspieranej przez Caritas szkole w Kairze

W dniach 29–31 maja, ks. dr Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska, wraz z reprezentacją organizacji, wzięli udział w oficjalnej podróży pary prezydenckiej do Egiptu. Była to pierwsza wizyta polskiego prezydenta w tym kraju od 30 lat. W agendzie wizyty znalazło się spotkanie w szkole w Kairze, prowadzonej przez Misjonarzy Kombonianów, którą niedawno wsparła Caritas Polska.

[ TEMATY ]

Egipt

Agata Kornhauser‑Duda

Caritas Polska

Materiały prasowe Caritas Polska

Agata Kornhauser-Duda z młodymi Egipcjanami w Kairze

Agata Kornhauser-Duda z młodymi Egipcjanami w Kairze

– Dzięki wsparciu Caritas i opiece misjonarzy, do jednej tylko szkoły uczęszcza już nie 15 uczniów, jak wtedy, gdy placówka rozpoczynała pracę, ale 186 i szkoła ma szansę na dalszy rozwój. Życzę państwu kolejnych sukcesów w prowadzeniu dalszej działalności – powiedziała podczas wizyty Agata Kornhauser-Duda.

Dzięki zaangażowaniu Misjonarzy Kombonianów i wsparciu Caritas Polska, ponad 700 dzieci z Erytrei, Sudanu i Sudanu Południowego może uczęszczać do 2 szkół, w których budują swoją lepszą przyszłość. Odwiedzona przez delegację szkoła w Kairze prowadzi klasy 1-8, a uczą się w niej dzieci w wieku od 8 do 18 lat. Chociaż zgodnie z prawem dzieci uchodźców mogą zostać włączone w egipski system edukacji, w praktyce szkoły publiczne nie są do tego odpowiednio przygotowane ze względu na istniejące bariery językowe, brak dokumentacji potwierdzającej wcześniejszą edukację uczniów i brak odpowiednich środków służących przeciwdziałaniu przemocy szkolnej wobec małoletnich uchodźców. Tym ważniejsze staje się wspieranie tego typu placówek, umożliwiających dzieciom lepszy start.

– W szkole nie tylko zdobywa się wiedzę, tutaj także nawiązuje się głębokie relacje z rówieśnikami. Chciałabym, byście wykorzystali ten czas, by je wzmacniać. Jestem przekonana, po zobaczeniu przedstawień zaprezentowanych przez dzieci, że tu możecie rozwijać wasze talenty. Dziękuję za to miejsce, które wspólnie tworzycie. Życzę, byście czuli się bezpieczni, akceptowani i życzę satysfakcji z bycia tutaj – zwróciła się do uczniów Pierwsza Dama.

Reklama

Caritas Polska przekazała na realizację projektu kwotę ponad 270 tys. złotych. Wsparcie umożliwia wypłatę wynagrodzeń dla 55 nauczycieli i 13 pracowników szkolnych, w dwóch placówkach prowadzonych przez misjonarzy. Wielu spośród zatrudnionych nauczycieli to uchodźcy i migranci, a środki, które otrzymują, są ważne dla nich i ich rodzin, zapewniając im stabilne utrzymanie. Wsparcie jest zatem dwutorowe: edukacyjne i – pośrednio – humanitarne. Dla społeczności uchodźców w Kairze, dostęp dzieci do edukacji jest jedną z kluczowych potrzeb, szczególnie we wczesnych latach nauczania. Uczestniczenie w regularnych zajęciach szkolnych pośrednio także chroni dzieci przed innymi zagrożeniami, takimi jak przemoc czy wykorzystywanie. Pomoc od Caritas Polska realizowana jest w bieżącym roku szkolnym od września 2021 do sierpnia 2022.

– Serdecznie dziękujemy Pierwszej Damie za to, że podczas tej krótkiej wizyty w Kairze znalazła czas, aby odwiedzić właśnie tę placówkę, którą współfinansuje Caritas Polska. Cieszymy się, że te działania mają realny wpływ na kształtowanie lepszej przyszłości dla uczących się tu dzieci oraz że nasza pomoc wniosła tak wiele dobrego. Dziękujemy też wszystkim darczyńcom, którzy wspierali ten projekt – podsumowuje ks. dr Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska.

2022-06-02 20:30

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Para Prezydencka złożyła życzenia z okazji Dnia Dziecka

Życzymy, byście mogli zawsze liczyć na troskę i życzliwość rodziców; niech wasze domy będą bezpieczną, pełną miłości przystanią - podkreślił prezydent Andrzej Duda w życzeniach z okazji Dnia Dziecka. Miejcie ambitne plany i wielkie marzenia i pozostańcie im wierni - dodała pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda.

"Drogie dzieci, dziś wasze święto. Ten dzień niesie wam wiele radości i uśmiechu, a nam, dorosłym, przypomina własne dzieciństwo" - podkreślił prezydent w życzeniach zamieszczonych na Twitterze Kancelarii Prezydenta.

CZYTAJ DALEJ

Poznań: Zatrzymano sprawcę dewastacji kościoła w Koziegłowach

2023-02-08 11:03

[ TEMATY ]

Poznań

dewastacja

archpoznan.pl

Policjanci z Czerwonaka ustalili i zatrzymali sprawcę dewastacji kościoła w Koziegłowach – poinformował PAP w środę kom. Maciej Święcichowski z wielkopolskiej policji. 41-letni mężczyzna usłyszał zarzuty obrazy uczuć religijnych, zniszczenia mienia oraz kradzieży lichtarzy.

Do dewastacji kościoła w podpoznańskich Koziegłowach doszło pod koniec stycznia. Jak informowała wówczas policja, nieznany sprawca wszedł do kościoła bocznym wejściem, następnie poprzewracał figury i wyposażenie wewnątrz kościoła. Lokalne media podawały, że "sprawca utopił figurkę Jezusa w chrzcielnicy, poprzewracał świece, zniszczył święte obrazy i witraże".

CZYTAJ DALEJ

Komunikat bpa T. Lityńskiego w związku z trzęsieniem ziemi w Turcji i Syrii

2023-02-08 17:18

[ TEMATY ]

zbiórka

bp Tadeusz Lityński

komunikat

trzęsienie ziemi

ks. Rafał Witkowski

bp Tadeusz Lityński

bp Tadeusz Lityński

W związku z trzęsieniem ziemi w Turcji i w Syrii bp Tadeusz Lityński skierował komunikat do diecezjan, w którym zwraca się z prośbą o wsparcie dla poszkodowanych przez kataklizm.

W niedzielę 12 lutego w kościołach i kaplicach diecezji zielonogórsko-gorzowskiej odbędzie się zbiórka na rzecz osób, które ucierpiały w wyniku trzęsienia ziemi w Turcji i Syrii. Wtedy też zostanie odczytany wiernym poniższy komunikat. Na łamach "Niedzieli" można się z nim zapoznać już wcześniej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję