Reklama

Wiara

14 czerwca

#LudzkieSerceBoga: Serce – miejsce spotkania człowieka i Boga

W toku naszych rozważań zatrzymywaliśmy się już nad prawdą o wielkiej godności ludzkiego serca, które jest mieszkaniem Boga, Jego świątynią. Dziś ta prawda powraca do nas wraz z kolejnym litanijnym wezwaniem: Serce Jezusa, domie Boży i bramo niebios…

[ TEMATY ]

#LudzkieSerceBoga

Adobe Stock

Serce, które jest domem i bramą. Oba te obrazy sugerują przestrzeń spotkania, bycia razem, gromadzenia się. Istotą bramy jest dawanie, umożliwianie dostępu. Brama nie zatrzymuje na sobie, ale pozwala wejść w głąb i czuć się bezpiecznie. Dom to z natury przestrzeń bezpieczna, gościnna, przyjmująca. W wielkoczwartkową noc podczas Ostatniej Wieczerzy między Jezusem a uczniami wywiązuje się w pewnym momencie rozmowa, w której Jezus mówi: „Nikt nie przychodzi do Ojca inaczej jak tylko przeze Mnie. Gdybyście Mnie poznali, znalibyście i mojego Ojca. Ale teraz już Go znacie i zobaczyliście”. Na to apostoł Filip odpowiada prośbą: „Panie, pokaż nam Ojca”. Wtedy Jezus jakby z wyrzutem mówi mu: „Filipie, tak długo jestem z wami, a jeszcze Mnie nie poznałeś? Kto Mnie zobaczył, zobaczył także i Ojca” (por. J 14,6-9).

W tej rozmowie Jezus objawia siebie jako bramę, drogę (chwilę wcześniej wprost mówi: „Ja jestem drogą…”), przez którą idzie się na spotkanie Ojca. A także jako samo „miejsce” spotkania z Ojcem. Mówi niejako: Szukacie, pragniecie spotkania z Bogiem, doświadczenia Boga? Oto Ja! We mnie Go macie. Widząc Mnie, widzicie Jego. Rozmawiając ze Mną, rozmawiacie z Nim. Dotykacie Go, dotykając Mnie. Będąc ze Mną, jesteście z Nim.

Podziel się cytatem

Reklama

Osoba Jezusa jest więc „protosakramentem” obecności Boga. Jego człowieczeństwo jednocześnie kryje w sobie i objawia sobą Boga. W ukryciu ludzkiej natury, osoby, człowieczego ciała Jezusa z Nazaretu Bóg wchodzi w największą możliwą bliskość z nami. Niedługo po tej rozmowie zrobi jeszcze krok dalej, ofiarując się uczniom w sakramencie Eucharystii i zlecając im sprawowanie go. Widzimy więc Jezusa konsekwentnie podążającego drogą kenozy, czyli uniżenia. Najpierw uniża się we Wcieleniu, ukrywając swoje bóstwo w człowieczeństwie. Następnie uniża się, ukrywając swoje bogoczłowieczeństwo w Eucharystii. I gdy wydawać by się mogło, że tu droga kenozy dobiega kresu, to On robi jeszcze krok dalej w uniżeniu, oddając swoją eucharystyczną obecność do „dyspozycji” Kościoła, którego zebrani w Wieczerniku są przecież zaczątkiem. „To czyńcie na mają pamiątkę” – wypowiedziane do uczniów, którzy już za moment (a potem niezliczoną ilość razy w historii) zdradzą Go i zawiodą – jest jeszcze jednym krokiem Jego uniżenia, ale i jeszcze jednym Jego krokiem ku bliskości z nami. Krokiem, który może łatwo przeoczyć.

Red.

Wezwanie: Serce Jezusa, domie Boży i bramo niebios… odczytujemy więc jako zachętę i przynaglenie, by na nowo zobaczyć Kościół, jako kontynuację Wcielenia Syna Bożego – nie instytucję powołującą się na Jego osobę i idee; nie stowarzyszenie kultywujące Jego pamięć; ale „sakrament” Jego obecności. A skoro wezwania litanii do Jezusowego Serca czytamy w tych rozważaniach także jako obietnice tego, co Pan może i chce uczynić z nami samymi, to jesteśmy zaproszeni, by zobaczyć w ten sposób także siebie. Ty także możesz być dla innych bramą, przez którą będą przechodzić w stronę Chrystusa. Ty także możesz być domem, w którym można Go spotkać. Jego obecność i łaska, które otrzymujesz i przyjmujesz w sakramentach, Słowie Bożym, osobistej modlitwie nie są tylko dla ciebie. Są też dla innych. Dla tych, z którymi dzielisz swoją codzienność, i dla których jesteś być może jedynym dostępnym im na tym etapie życia „sakramentem”. Być może są wokół ciebie tacy, którzy jedynie przez Ciebie i w Tobie mogą dzisiaj spotkać Boga, domie Boży i bramo niebios…

Reklama

Rozważanie - wersja PDF

Dzięki współpracy z Katolicką Rozgłośnią Radiową FIAT w Częstochowie rozważania są dostępne w wersji dźwiękowej, a do wykorzystania duszpasterskiego podczas nabożeństw można je pobrać w wersji pdf.


Promuj akcję na swojej stronie internetowej

Wklej kod na swojej stronie internetowej (750px x 200px)

#LudzkieSerceBoga
<a href="https://www.niedziela.pl/ludzkieserceboga"><img src="https://www.niedziela.pl/download/baner-ludzkieserceboga-750x200.jpg" alt="niedziela.pl - #LudzkieSerceBoga" /></a>

Wklej kod na swojej stronie internetowej (300px x 300px)

#LudzkieSerceBoga
<a href="https://www.niedziela.pl/ludzkieserceboga"><img src="https://www.niedziela.pl/download/banerludzkieserceboga-300x300.jpg" alt="niedziela.pl - #LudzkieSerceBoga" /></a>

Jeżeli potrzebujesz banera o innym rozmiarze lub umieściłeś baner, napisz do nas: internet@niedziela.pl

2022-06-13 21:00

Ocena: +58 -4

Reklama

Wybrane dla Ciebie

#LudzkieSerceBoga: Serce pełne Boga. Najuboższe, bo najbogatsze

[ TEMATY ]

#LudzkieSerceBoga

Graziako

Raz jeszcze natrafiamy na wezwanie, które w pierwszej chwili ma prawo wydawać się jedynie powtórzeniem tego, o czym już mówiliśmy: Serce Jezusa, w którym mieszka cała pełnia Bóstwa…

Zwróćmy jednak naszą uwagę najpierw na słowo „pełnia”. Pełnia, pełność, całkowitość. W pierwszym rzędzie mówi nam ono o tym, że Bóg nie daje się „po kawałku”. Bo nikt, kto kocha nie daje siebie w kawałkach. My to zresztą doskonale znamy z naszego ludzkiego doświadczenia miłości. Ten, kto kocha, pragnie dać siebie całego i przyjąć w całości tego, kogo kocha. A On jest Pierwszym Kochającym i nie da się Go prześcignąć w kochaniu, a więc także w dawaniu siebie. To jest zresztą często nasz „problem” z Bogiem. Bo my byśmy chcieli Go w naszym życiu tak tylko „trochę”, albo chcielibyśmy „coś” od Niego. A On daje siebie, i to całego siebie, w bezprzykładnej hojności, którą dyktuje miłość.

CZYTAJ DALEJ

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

Bóg wciąż działa

2022-10-05 17:32

Renata Czerwińska

A jednak Bóg wciąż działa, a my jako dzieci Boże mamy być świadkami miłosierdzia - mówił bp Józef Szamocki podczas uroczystości ku czci św. Faustyny w diecezjalnym Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Toruniu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję