W dekrecie Penitencjarii Apostolskiej przypomniano, że warunkiem uzyskania odpustu zupełnego jest spełnienie warunków zwykłych (spowiedź sakramentalna, Komunia eucharystyczna i modlitwa według intencji Ojca Świętego). Mogą go uzyskać dziadkowie,osoby starsze i wszyscy wierni, którzy „kierując się prawdziwym duchem pokuty i miłosierdzia, wezmą udział 24 lipca 2022 r., z okazji II Światowego Dnia Dziadków i Osób Starszych, w uroczystej celebracji, której Ojciec Święty Franciszek będzie przewodniczył w Bazylice Papieskiej w Watykanie, lub w różnych nabożeństwach, które będą sprawowane na całym świecie”. Odpust ten może być także ofiarowany za dusze w czyśćcu.
Odpust zupełny mogą uzyskać także wierni, którzy poświęcą odpowiednią ilość czasu, aby odwiedzić, osobiście lub wirtualnie, za pośrednictwem mediów, swoich starszych braci i siostry w potrzebie lub w trudnej sytuacji (np. chorych, opuszczonych, niepełnosprawnych).
Odpustu zupełnego można również udzielić - pod warunkiem, że uwolnią się od wszelkiego grzechu i z zamiarem jak najszybszego spełnienia trzech zwykłych warunków - chorym osobom w podeszłym wieku oraz tym wszystkim, którzy nie mogąc z poważnej przyczyny opuścić domu, zjednoczą się duchowo z nabożeństwami Światowych Dni, ofiarując Miłosiernemu Bogu swoje modlitwy, bóle i cierpienia własnego życia, zwłaszcza w czasie, gdy słowa Ojca Świętego i różne uroczystości będą transmitowane przez media.
Penitencjaria zwraca się z gorącą prośbą do kapłanów, aby byli gotowi do sprawowania szczególniej w tym czasie sakramentu pokuty.
Odpust zupełny na Światowy Dzień Dziadków
Penitencjaria Apostolska przyznała przywilej odpustu zupełnego osobom, które aktywnie włączą się w obchody IV Światowego Dnia Dziadków i Osób Starszych. Został on ustanowiony przez papieża Franciszka i odbywa się w ostatnią niedzielę lipca, blisko wspomnienia liturgicznego dziadków Jezusa Chrystusa - św. Anny i św. Joachima. W tym roku towarzyszą mu słowa: „Nie opuszczaj mnie w mojej starości”.
Watykański Trybunał Miłosierdzia, bo tak nazywana jest Penitencjaria Apostolska, udziela „odpustu zupełnego pod zwykłymi warunkami (spowiedź sakramentalna, Komunia Eucharystyczna i modlitwa zgodnie z intencjami papieża) dziadkom, osobom starszym i wszystkim wiernym, którzy 28 lipca 2024 r., motywowani prawdziwym duchem pokuty i miłosierdzia, wezmą udział w różnych wydarzeniach, które będą miały miejsce na całym świecie”. Wśród możliwych form włączenia się w obchody tego dnia dekret wymienia m.in. „poświęcenie czasu na odwiedzenie starszych braci i sióstr w potrzebie lub w trudnej sytuacji, takich jak chorzy, samotni, niepełnosprawni”. Odpust dotyczy także ludzi chorych, ich opiekunów i tych, którzy nie mogą opuścić swych domów.
CZYTAJ DALEJ
Papież spotkał się z prezydentem Macronem
Przed odlotem z Ajaccio do Rzymu Ojciec Święty spotkał się z prezydentem Francji, Emmanulem Macronem. Do małej sali lotniska imienia Napoleona, w której ustawiono krzesło z herbem papieskim i flagami Watykanu, Francji i Europy, papież i prezydent weszli razem tym samym wejściem krótko przed 18:00, w towarzystwie swoich delegacji. Ich rozmowa trwała około 50 minut.
Podczas spotkania Ojciec Święty i prezydent Macron omówili niszczycielski cyklon na francuskiej wyspie Majotta, wojnę na Ukrainie, potrzebę natychmiastowego zawieszenia broni w Strefie Gazy i wyrazili nadzieję na sprawiedliwą transformację polityczną w Syrii, zgodnie z oświadczeniem Pałacu Elizejskiego.
CZYTAJ DALEJ