Reklama

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Maryja ukazywała się w Fatimie raz w miesiącu od 13 maja do 13 października 1917 roku. Z objawieniami fatimskimi i ich historią związane są fascynujące fakty, wciąż niestety mało znane lub zapomniane. Przypominamy kilka z nich.

2022-05-13 07:59

[ TEMATY ]

Fatima

objawienia fatimskie

Karol Porwich/Niedziela

Cud słońca, którego świadkami były dziesiątki tysięcy ludzi. Małe dzieci, którym w odległej portugalskiej wiosce objawiała się Maryja. Matka Boża przekazała im trzy tajemnice fatimskie. Dwie z nich zostały upublicznione w 1941 roku, trzecia zaś na ujawnienie czekała aż do 2000 roku. Te fakty są powszechnie znane. Ale co właściwie wydarzyło się na wzgórzach w środkowej Portugalii 105 lat temu? I jakie znaczenie ma to dla Kościoła w XXI wieku? Mija właśnie 105 lat odkąd trojgu pastuszkom ukazała się Matka Boża.

1. Objawienia Maryi trojgu pastuszkom znane są pod nazwą trzech części tajemnicy fatimskiej. Co ciekawe, dwie pierwsze tajemnice siostra Łucja spisała w roku 1941, czyli 24 lata po objawieniach w Cova da Iria.

"Pani Nasza pokazała nam morze ognia, które wydawało się znajdować w głębi ziemi; widzieliśmy zanurzone w tym morzu demony i dusze niczym przezroczyste, płonące węgle, czarne lub brunatne, mające ludzką postać, pływające w pożarze, unoszone przez płomienie, które z nich wydobywały się wraz z kłębami dymu, padając na wszystkie strony jak iskry w czasie wielkich pożarów, pozbawione ciężaru i równowagi, wśród bolesnego wycia i jęków rozpaczy, tak że byliśmy przerażeni i drżeliśmy ze strachu".

2. Podczas drugiego objawienia, 13 czerwca 1917 roku, Matka Boża przekazała jedną część orędzia tylko Łucji.

"Chcę, żebyś przyszła 13 dnia następnego miesiąca i codziennie odmawiała różaniec oraz uczyła się czytać. Później powiem ci, czego chcę" - oznajmiła Maryja. W swojej książce "Fatima for today", o. Andrew Apostoli wyjaśnia, że misją Łucji było szerzenie tego orędzia fatimskiego na całym świecie. "Dla Łucji najważniejsze było zatem nauczenie się czytania i pisania" - wskaże zakonnik.

3. Dwoje dzieci zmarło w krótkim czasie od zakończenia objawień w Fatimie.

Franciszek odszedł w 1919 roku, w wieku 11 lat. Przed śmiercią spełniło się jego wielkie pragnienie przyjęcia Jezusa w Pierwszej Komunii Świętej. Hiacynta zmarła w 1920 roku, w Lizbonie, kilka dni przed swoimi 10. urodzinami. Została pochowana w prywatnej kaplicy w Ourem. Jej ciało zostało posypane wapnem palonym, ponieważ w tym czasie prawo stanowiło, że ciało każdego, kto zmarł z powodu epidemii grypy hiszpanki, musi być traktowane w ten sposób. Jednak kiedy jej grób został otwarty 13 września 1935 r., ludzie byli zdumieni, widząc, że jej rysy są nienaruszone.

Reklama

Rodzeństwo beatyfikował 13 maja 2000 roku Jan Paweł II. Zaś 13 maja 2017 roku papież Franciszek kanonizował Franciszka oraz jego siostrę Hiacyntę. Doczesne szczątki spoczywają w bazylice fatimskiej. Ich święto jest obchodzone 20 lutego. Są najmłodszymi w historii świętymi.

4. Podczas trzeciego objawienia Maryja pokazała pastuszkom wizję piekła i przepowiedziała dwie wojny światowe oraz imię nowego papieża.

13 lipca, podczas trzeciego objawienia, Matka Boża przedstawiła dzieciom wizję piekła. Maryja przekazała im również kilka ostrzeżeń. „Wojna zbliża się ku końcowi. Ale jeżeli ludzie nie przestaną obrażać Boga, to w czasie pontyfikatu Piusa XI rozpocznie się druga wojna, gorsza” — mówiła Maryja w czasie pierwszego objawienia. Przepowiedziała nie tylko wojnę, ale również imię nowego papieża, który zastąpił na tronie Piotrowym Benedykta XV, zmarłego w styczniu 1922 roku.

5. Konsekracja Rosji

W 1940 roku Łucja napisała list do Piusa XII (Ojciec Święty sam siebie nazwał "papieżem fatimskim"), upominając się o konsekrację Rosji. Papież poświęcił w 1942 roku narody świata Niepokalanemu Sercu Maryi. Nie dodał jednak wówczas samej Rosji. Po dziesięciu latach następca św. Piotra powtórzył ten akt w liście "Sacro vergente anno", wspominając szczególnie „wszystkie narody w Rosji”. Łucja czuła, że nie jest to pełne wypełnienie woli Matki Bożej. Nie dokonało się bowiem w łączności z biskupami z innych stron świata. Latem 1943 roku spisała więc trzecią tajemnicę fatimską i przekazała ją biskupowi Jose da Silva.

Reklama

6. Objawienia fatimskie są różnej długości.

Poza Maryją w czasie objawienia 13 października 1917 roku dzieci widziały także św. Józefa oraz Dzieciątko Jezus. Jedynie Łucja widziała potem również Pana Jezusa, który błogosławił ludzi. Objawienia są różnej długości. Na ogół trwały krócej niż odmówienie części różańca.

7. Jedno z objawień nie odbyło się 13. dnia miesiąca.

W sierpniu 1917 roku dzieci nie mogły 13. dnia miesiąca udać się do Cova da Iria na spotkanie z Matką Bożą. Burmistrz wywiózł je do innej wioski. Chciał uniknąć niepotrzebnej sensacji. Wyjątkowo Maryja objawiała się więc 19 sierpnia w Valinhos.

8. Siostra Łucja miała objawienia jeszcze kilka lat po Fatimie.

Według sióstr Karmelitanek s. Łucja miała widzenia jeszcze długo po Fatimie. Wtedy była już w klasztorze. Nie są znane szczegóły tych wizji.

9. Światowe Dni Młodzieży w Denver w łączności z Fatimą...

Św. Jan Paweł II odprawił mszę świętą z okazji Światowych Dni Młodzieży w Denver w 1993 roku. Co ciekawe w tej samej szerokości geograficznej co sanktuarium w Fatimie (39,630369 stopni na północ).

10. Kościół potwierdza autentyczność objawień fatimskich.

Objawienia fatimskie należą do najważniejszych, a z pewnością najbardziej znanych w historii Kościoła.. W 1930 roku Kościół potwierdził autentyczność objawień fatimskich.

Ocena: +27 -5

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pierwsze soboty miesiąca w Fatimie z modlitwami dla dzieci

[ TEMATY ]

modlitwa

Fatima

Graziako

Sanktuarium w Fatimie wprowadzi do obchodzonych tam uroczystości pierwszych sobót miesiąca modlitwy i katechezy dla dzieci. Kładąc większy nacisk na duszpasterstwo najmłodszych, władze sanktuarium Matki Bożej Różańcowej chcą powrócić do korzeni maryjnych objawień z 1917 r., w których brała udział trójka małych pasterzy.

Jak poinformowała Carmo Rodeia, rzeczniczka prasowa portugalskiego sanktuarium, w lipcu wprowadzony został w Fatimie specjalny program modlitw z udziałem dzieci. Będzie on prowadzony przez wszystkie pierwsze soboty miesiąca. - O 15.00 dzieci będą gromadzić się przy drzwiach Bazyliki Trójcy Przenajświętszej, aby następnie wziąć udział w odbywającej się w świątyni krótkiej katechezie, dotyczącej przesłania fatimskiego. Później najmłodsi będą mogli wziąć udział w 15-minutowej medytacji, a także przystąpić do spowiedzi. Ich udział w pierwszej sobocie miesiąca będzie się kończył podwieczorkiem – wyjaśniła przedstawicielka portugalskiego sanktuarium.

CZYTAJ DALEJ

Bartek Krakowiak: Mój wewnętrzny Szaweł nie odstępuje mnie na krok

2022-05-27 08:04

[ TEMATY ]

duchowość

Facebook.com/zbutadoMaryi

- Żyłem na ulicy blisko dwadzieścia lat, oścień złego człowieka, zawsze będzie mi towarzyszył. To nieustanna walka z samym sobą i codzienne podejmowanie decyzji, kim dziś jestem. Szawłem czy Pawłem - mówi w rozmowie z „Niedzielą” Bartek Krakowiak znany ze swojej pielgrzymki do Medjugorje „Z buta do Maryi”. Właśnie ma swoją premierę druga książka Bartka - „SZAWEŁ”.

Damian Krawczykowski /Niedziela: Od Twojej pielgrzymki „Z buta do Maryi” minęło już sporo czasu. Jak po tym okresie postrzegasz tamtą decyzję. Było warto?

CZYTAJ DALEJ

Watykan: opublikowano program papieskiej pielgrzymki do Afryki

2022-05-28 13:53

[ TEMATY ]

Franciszek

Pielgrzymka do Afryki

By. James Logan

W dniach od 2 do 7 lipca Ojciec Święty uda się do Demokratycznej Republiki Konga i Sudanu Południowego – podało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej. jednocześnie opublikowano program 37 wizyty apostolskiej Papieża Franciszka poza granice Włoch.

PODRÓŻ APOSTOLSKA JEGO ŚWIĄTOBLIWOŚCI PAPIEŻA FRANCISZKA
DO DEMOKRATYCZNEJ REPUBLIKI KONGA i SUDANU POŁUDNIOWEGO (Ekumeniczna Pielgrzymka Pokoju do Kraju i Ludu Sudanu Południowego)

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję