Celebracja rozpoczęła się na placu przed świdnicką świątynią, gdzie odczytano fragment Ewangelii św. Łukasza opisujący wjazd Chrystusa do Jerozolimy. Jednak chwilę wcześniej biskup świdnicki wprowadził wiernych w tematykę tego dnia.
– Uczestnicząc dzisiaj w procesji, przyłączamy się do rzeszy uczniów, pełnych entuzjazmu i radości, którzy towarzyszą Panu wjeżdżającemu do Jerozolimy. Tak jak oni głośno chwalimy Pana za wszystkie cuda, których byliśmy świadkami – mówił. Wspomniał również o radosnym wymiarze procesji z palmami, po czym poświęcił przyniesione przez wiernych ozdobne gałązki.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Hubert Gościmski
Barwny korowód zespołów ludowych z palmami
W trakcie homilii biskup świdnicki przypomniał przypadającą tego dnia 12. rocznicę katastrofy smoleńskiej. Hierarcha podkreślił, że to tragiczne wydarzenie uczy pokory, stanowi swego rodzaju krzyż dla narodu polskiego i aby zrozumieć je w pełni, należy spojrzeć na nie z perspektywy drogi krzyżowej Chrystusa.
Po zakończeniu Eucharystii ze świdnickiego Rynku wyruszył korowód z palmami, co stanowiło zwieńczenie konkursu organizowanego przez Świdnicki Ośrodek Kultury. Prace przygotowane przez grupy przedszkolne, szkolne oraz osoby prywatne zostały przeniesione pod katedrę, a zwycięską palmę złożono we wnętrzu świątyni. W barwnym korowodzie wzięli udział członkowie Zespołu Tańca Narodowego i Estradowego pod kierownictwem Wojciecha i Marii Skiślewiczów, Zespół Mokrzeszów oraz dzieci należące do „Małej Świdnicy” – łączyły ich charakterystyczne, ludowe stroje. Jak podkreślają organizatorzy, takie wydarzenie to doskonały sposób na kultywowanie pięknego polskiego zwyczaju, w którym młodzież bierze udział z dumą i radością.