Reklama

Z Watykanu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Joaquin Navarro-Valls

Ostatnie oświadczenie

Joaquín Navarro-Valls złożył dymisję ze stanowiska dyrektora Biura Prasowego. W oświadczeniu ogłoszonym 11 lipca br. dotychczasowy rzecznik watykański napisał: „Wdzięczny jestem bardzo Ojcu Świętemu, że zechciał przyjąć wyrażaną przeze mnie wielokrotnie gotowość do odejścia ze stanowiska dyrektora Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej po tak wielu latach. Mam świadomość, że w tych latach otrzymałem znacznie więcej, niż mogłem dać, a nawet niż jestem w stanie to w tej chwili w pełni pojąć”.
Joaquín Navarro-Valls urodził się 16 listopada 1936 r. w Kartagenie w Hiszpanii. Odbył studia na uniwersytetach w Grenadzie, Navarze i Barcelonie, uzyskując w 1961 r. dyplom w zakresie medycyny i chirurgii, w 1968 r. - z dziennikarstwa i w 1980 r. - w dziedzinie nauk o środkach społecznego przekazu. W latach 1962-64 wykładał nauki medyczne.
W 1964 r. założył w Barcelonie czasopismo Diagonal i był jego wicedyrektorem, później korespondentem zagranicznym pisma Nuestro Tiempo i od 1977 r. - korespondentem madryckiego dziennika ABC we Włoszech i na Bliskim Wschodzie. Był członkiem Rady Zarządzającej Prasy Zagranicznej we Włoszech i przewodniczącym Stowarzyszenia Prasy Zagranicznej we Włoszech.
Na stanowisko dyrektora Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej powołał go Papież Jan Paweł II w 1984 r. Był członkiem delegacji watykańskiej na konferencje ONZ w Kairze (1994), Kopenhadze (1995), Pekinie (1995) i Stambule (1996). Od 1996 r. przewodniczy Radzie Administracyjnej Fundacji im. Maruzzy Lefebvre d’Ovidio dla chorych terminalnie. Otrzymał wiele nagród dziennikarskich i państwowych - włoskich, hiszpańskich, austriackich, latynoamerykańskich i innych. Napisał kilka książek, m.in. nt. rodziny i wychowania oraz mediów.
J. Navarro-Valls miał wiele związków z Polską, i to zanim jeszcze zaczął przyjeżdżać, towarzysząc Janowi Pawłowi II w jego podróżach do naszego kraju. Na przykład latem 1980 r. przebywał w Polsce jako korespondent prasy hiszpańskiej w gorących chwilach, gdy trwały strajki na Wybrzeżu i rodziła się „Solidarność”.
O swojej współpracy z Janem Pawłem II Navarro-Valls mówi: „Było to doświadczenie mające swój wymiar historyczny, jednocześnie jednak wciągające bardzo osobiście. Kiedy przyjąłem to stanowisko, myślałem, że będę zajmował je krótko. Dzisiaj zdaję sobie sprawę, jak wiele czasu minęło w jednej chwili”.

Reklama

O. Federico Lombardi SJ

Nowy dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej

Papież Benedykt XVI mianował 11 lipca br. włoskiego jezuitę - o. Federico Lombardiego nowym dyrektorem Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej. Pozostanie on jednocześnie dyrektorem generalnym Radia Watykańskiego i Watykańskiego Ośrodka Telewizyjnego.
Nowy dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej urodził się 29 sierpnia 1942 r. w miejscowości Saluzzo w Piemoncie. Do szkoły chodził w Turynie, tam też ukończył Instytut Społeczny Jezuitów. W 1960 r. wstąpił do nowicjatu prowincji turyńskiej Towarzystwa Jezusowego, a w latach 1962-65 studiował filozofię w Gallarate koło Varese. W latach 1965-69 opiekował się studentami jezuickiego Kolegium Uniwersyteckiego w Turynie i uzyskał dyplom z matematyki na miejscowym uniwersytecie, w latach 1969-73 kształcił się w Wyższej Szkole św. Jerzego we Frankfurcie nad Menem. W 1972 r. przyjął święcenia kapłańskie, rok później rozpoczął pracę w redakcji dwutygodnika jezuickiego Civilta Cattolica, w 1977 r. został jego wicedyrektorem. W latach 1984-90 był przełożonym włoskiej Prowincji Jezuitów. W 1991 r. otrzymał nominację na dyrektora programowego Radia Watykańskiego, który to urząd pełnił do 4 listopada 2005 r. - do czasu gdy został dyrektorem generalnym tej rozgłośni. Jednocześnie od 2001 r. jest dyrektorem generalnym Watykańskiego Ośrodka Telewizyjnego.
Bliski współpracownik o. Lombardiego - o. Andrzej Koprowski, jezuita, dyrektor programowy Radia Watykańskiego, mówi, że nowy dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej „jest doskonałym organizatorem i człowiekiem wielkiej pracy. Pracuje tak intensywnie, że nie ma nawet chwili czasu na prywatne hobby. Oprócz tego o. Lombardi znakomicie orientuje się w sprawach mediów, Stolicy Apostolskiej i Kościoła w ogóle. Ma bardzo dobre kontakty w samym Watykanie. Wykazuje dużą otwartość i przyjaźń wobec środowiska dziennikarskiego. Jak każdy jezuita, ma wykształcenie zarówno teologiczne, jak i filozoficzne”. O. Lombardi jest także kapelanem skautów i ma bardzo dobry kontakt z młodzieżą. Znany jest też w kręgach rzymskiej inteligencji jako doskonały spowiednik.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Biskupi chorwaccy z wizytą „ad limina”

Do wielkodusznego służenia Kościołowi i narodowi, do wytrwałości w modlitwie i żarliwego głoszenia Ewangelii wezwał Benedykt XVI biskupów chorwackich, przebywających w Watykanie w ramach wizyty ad limina. Papież przyjął biskupów najpierw na audiencjach prywatnych, a następnie cały Episkopat z kard. Josipem Bozaniciem na czele - na audiencji ogólnej 6 lipca.
Wyrażając radość ze spotkania w Domu Piotrowym, Ojciec Święty powiedział m.in.:
„Słusznie jesteście dumni z liczącego 14 wieków dziedzictwa chrześcijańskiego i wiary swego narodu, zarazem jednak zdajecie sobie dobrze sprawę, że opowiedzenie się za Bogiem jest nie tylko owocem przeszłości, ale również osobistym aktem, który zobowiązuje każdą jednostkę przed Bogiem”.
Z uznaniem wyraził się o duszpasterskich inicjatywach i planach biskupów chorwackich, mających na celu ożywienie życia sakramentalnego i zwiększenie osobistego udziału w liturgii. Benedykt XVI pochwalił ich za troskę o podnoszenie jakości katechezy zarówno w szkołach, jak i w parafiach, o rozwijanie pobożności ludowej i tradycji częstych pielgrzymek, zwłaszcza do sanktuariów maryjnych. Zachęcił biskupów chorwackich do dalszych działań w tym kierunku, zapewniając ich jednocześnie o poparciu Stolicy Apostolskiej w tym względzie. Przypomniał o wielowiekowych więzach łączących Chorwację i Stolicę Świętą i życzył dalszego ich umacniania i rozwijania.
Nawiązując do wyzwań stojących obecnie przed Kościołem, takich jak sekularyzacja i relatywizm, Papież podkreślił, że można się temu przeciwstawić, głosząc niezmordowanie wartości ewangeliczne. „Idąc za przykładem życia i nauczania wielkich postaci Kościoła chorwackiego, szczególnie bł. Alojzija Stepinaca, biskupa i męczennika, nie bójcie się ukazywać tego, czego uczą Ewangelie, i ostrzegać przed tym, co jest temu przeciwne” - apelował Ojciec Święty. Podkreślił zwłaszcza troskę o rodziny wielodzietne, o ubogich, bezrobotnych, chorych i potrzebujących. Zwrócił uwagę, że Chorwacja ciągle jeszcze odczuwa skutki niedawnej wojny, przejawiające się nie tylko w gospodarce, ale także w duszach ludzi. Papież wezwał biskupów, aby byli orędownikami pojednania i pokojowego współżycia wszystkich obywateli oraz wzajemnego przebaczenia.

Reklama

Kard. Grocholewski członkiem Trybunału Sygnatury Apostolskiej

Benedykt XVI mianował trzech nowych członków Najwyższego Trybunału Sygnatury Apostolskiej. Jednym z nich został Polak, kard. Zenon Grocholewski, kierujący Kongregacją Wychowania Katolickiego. Pozostali to: arcybiskup Saint Louis w USA Leo Burke i arcybiskup Barcelony Lluís Martínez Sistach.
Najwyższy Trybunał Sygnatury Apostolskiej jest kościelną instancją odwoławczą i administracyjną, nadzorującą także działanie sądów kościelnych niższego rzędu.

Kondolencje dla rodzin ofiar katastrofy lotniczej w Irkucku

O swej duchowej łączności z rodzinami ofiar wielkiej katastrofy lotniczej pod Irkuckiem zapewnił Benedykt XVI. W telegramie przesłanym „kompetentnym władzom cywilnym i religijnym” sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kard. Angelo Sodano napisał w imieniu Papieża, że jest on „głęboko zasmucony z powodu poważnego wypadku lotniczego”, w którym zginęły liczne osoby, w tym wiele dzieci.
Kardynał zapewnił, że Ojciec Święty modli się gorąco do Pana Życia o wieczny odpoczynek dla tych, którzy zginęli, oraz o pociechę z nieba dla tych, którzy stracili swych najbliższych. Jednocześnie życzy jak najszybszego zaleczenia ran wywołanych tym dramatycznym wypadkiem, składa kondolencje rodzicom zmarłych dzieci i na znak swego udziału w ich bólu przyzywa na nich pocieszycielskiego błogosławieństwa Bożego.
Do katastrofy doszło 9 lipca ok. godz. 8 nad ranem (czasu miejscowego) w Irkucku. Samolot airbus A-310 rosyjskich linii „Sibir”, lecący z Moskwy z ponad 200 osobami na pokładzie, musiał lądować w deszczu i mgle, zjechał z pasa lotniskowego, uderzył w betonowe zapory i zapalił się. Jego przednia część została całkowicie zniszczona.

Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego i KAI.

2006-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prezydent o zmniejszeniu liczby godzin religii w szkołach: jestem przeciwny takim działaniom

2024-06-21 09:36

[ TEMATY ]

Prezydent Andrzej Duda

religia w szkołach

PAP/Rafał Guz

Prezydent Andrzej Duda skrytykował w piątek, planowaną przez MEN, redukcję liczby godzin religii w szkołach. "Jestem zdecydowanie przeciwny takim działaniom" - zadeklarował prezydent.

Minister edukacji Barbara Nowacka poinformowała, że MEN rozpoczęło pracę nad redukcją liczby godzin lekcji religii w szkole do jednej godziny tygodniowo. Szefowa MEN podkreśliła, że w tym wymiarze godzin, lekcje religii odbywać się będą od 1 września 2025 r.

CZYTAJ DALEJ

Rzym: ostatnie dni, by zobaczyć Dallego i św. Jana od Krzyża

2024-06-21 20:24

[ TEMATY ]

obraz

obraz

Rzym

Salvador Dalli

www.vaticannews.va/pl

Ekspozycja w kościele św. Marcelego przy Via del Corso

Ekspozycja w kościele św. Marcelego przy Via del Corso

Jeszcze tylko przez trzy dni, do 23 czerwca, można podziwiać w Rzymie jeden z najsłynniejszych obrazów Salvadora Dallego oraz jego mistyczny pierwowzór, czyli szkic nakreślony przez św. Jana od Krzyża. Przedstawia on ukrzyżowanie Jezusa, ale w niespotykanej dotąd perspektywie, z góry, jakby z punktu widzenia Boga Ojca. Oba dzieła po raz pierwszy zostały wystawione razem. Można je zobaczyć bezpłatnie w kościele św. Marcelego na via del Corso.

Mottem tej niezwykłej wystawy są słowa, które usłyszał św. Jan od Krzyża, kiedy szybkimi pociągnięciami pióra szkicował ukrzyżowanie Jezusa: „Jeśli pragniesz słowa nadziei, to utkwij swój wzrok tylko na Nim, a znajdziesz więcej niż pragniesz”. Jak mówi Radiu Watykańskiemu kurator wystawy ks. Alessio Geretti, Salvador Dalí zobaczył ten szkic u karmelitanek w Avili w 1948 r. Był to dla niego wielki duchowy wstrząs, który sprawił, że na nowo odkrył piękno wiary katolickiej. Malując Ukrzyżowanego, nie ośmiela się ukazać Jego piękna, bo wie, że przewyższa wszelkie wyobrażenia. Obraz nie jest owocem artystycznej brawury, ale przedstawia to, co św. Jan widział naprawdę w mistycznym uniesieniu.

CZYTAJ DALEJ

Komisje synodalne powołane

2024-06-22 12:38

Tomasz Lewandowski

Przewodniczący komisji synodalnych dekrety odebrali w kaplicy Kurii Metropolitalnej.

Przewodniczący komisji synodalnych dekrety odebrali w kaplicy Kurii Metropolitalnej.

Na podstawie refleksji nad syntezami parafialnymi abp Józef Kupny powołał 18 czerwca pięć komisji synodalnych i mianował ich przewodniczących. Są to:

1. Synodalna parafia misyjna – przewodniczący ks. Janusz Gorczyca.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję