Reklama

Wiadomości

O bezpieczeństwie pieszych podczas spotkań w parafiach

Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego katowickiej komendy wojewódzkiej zainaugurowali cykl spotkań z mieszkańcami miejscowości, na których terenie w ostatnim czasie doszło do wypadków śmiertelnych z udziałem pieszych. Od początku roku na śląskich drogach doszło do 157 wypadków z udziałem pieszych, w których zginęło 19 osób, a 141 zostało rannych. Pamiętajmy, że każda śmierć na drodze niesie za sobą tragedię. Zasada ograniczonego zaufania powinna zawsze towarzyszyć wszystkim użytkownikom ruchu drogowego.

[ TEMATY ]

bezpieczeństwo

slaska.policja.gov.pl

Policjanci rozpoczęli cykl spotkań poświęconych poprawie bezpieczeństwa pieszych. Pierwsze ze spotkań odbyło się w Parafii Świętego Mikołaja w powiecie zawierciańskim. Miejsce zostało wybrane nieprzypadkowo. W dniu 12 marca br. 44-letni mężczyzna został śmiertelnie potrącony na ulicy Siewierskiej. Przedstawiciel śląskiej drogówki wspólnie z dzielnicowym z Komendy Powiatowej Policji w Zawierciu wystosowali apel do obecnych podczas mszy świętej mieszkańców Kromołowa. Mundurowi przypomnieli o najważniejszych zasadach bezpieczeństwa w relacjach między kierującymi a pieszymi.

Policjanci zachęcali także do noszenia elementów odblaskowych, nie tylko poza obszarem zabudowanym. Dla poprawy bezpieczeństwa mieszkańców stróże prawa przekazali na ręce proboszcza opaski odblaskowe. Mundurowi przypomnieli, że osoba wyposażona w element odblaskowy jest widoczna dla kierującego z odległości nawet 150 metrów, co niewątpliwie daje dodatkowy czas kierującemu na wykonanie odpowiedniego manewru. Po zakończonej mszy policjanci odpowiadali na liczne pytania zgromadzonych.

Kolejne spotkania będą się odbywać w miejscowościach, na terenie których nastąpił wzrost zagrożenia bezpieczeństwa pieszych.

Reklama

Kierowco, zbliżając się do przejścia dla pieszych, zobowiązany jesteś do:

- zachowania szczególnej ostrożności,

- zmniejszenia prędkości tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na przejściu albo na nie wchodzącego,

- ustąpienia pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu albo wchodzącemu na przejście.

Pieszy, który chce przejść przez jednię lub torowisko zobowiązany jest:

- zachować szczególną ostrożność wchodząc na przejście dla pieszych, jezdnię lub torowisko,

- upewnić się, że może bezpiecznie przejść.

Ponadto pieszemu zabrania się korzystania z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego w sposób, który ogranicza możliwość obserwacji sytuacji na drodze podczas przechodzenia przez przejście.

2022-04-11 09:35

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

DAR o bezpieczeństwie

Niedziela sosnowiecka 23/2017, str. 3

[ TEMATY ]

bezpieczeństwo

Piotr Lorenc

Renata Szopa – szefowa DAR, ks. prał. Jan Szkoc – najpilniejszy uczestnik DAR-u i st. asp. Sonia Kepper

Renata Szopa – szefowa DAR, ks. prał. Jan Szkoc – najpilniejszy
uczestnik DAR-u i st. asp. Sonia Kepper

W ramach Diecezjalnej Akademii Rodziny (DAR) odbył się 20 maja, tradycyjnie w auli Wydziału Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego w Sosnowcu, wykład na tematem szeroko rozumianej profilaktyki zagrożeń. To był najbezpieczniejszy DAR w historii. Nie dlatego, że inne były niebezpieczne, ale dlatego, że uczestniczyła w nim st. asp. Sonia Kepper – rzecznik Komendy Miejskiej Policji w Sosnowcu.

CZYTAJ DALEJ

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

Bp Bizzeti: sytuacja w Turcji jest tragiczna; pomagamy, jak możemy

2023-02-08 15:28

[ TEMATY ]

Turcja

Karol Porwich/Niedziela

„Jak zawsze w takich sytuacjach, ma się poczucie zagubienia. Ale (…) ludzie trwają na modlitwie, więc ostatecznie wiara stanowi wielką pomoc” – zauważył wikariusz apostolski Anatolii. Bp Paolo Bizzeti w momencie trzęsienia ziemi w Turcji i Syrii znajdował się we Włoszech, jednak od razu zaczął pracować na rzecz organizowania pomocy dla ofiar tragedii. Według oficjalnych danych w wyniku katastrofy zginęło w sumie ponad 11 tys. osób.

Hierarcha opisał Radiu Watykańskiemu obecną sytuację w południowej Turcji, gdzie m.in. zawaliła się rzymskokatolicka katedra. Jako odpowiedzialny za miejscową Caritas zwrócił również uwagę na solidarność, którą tamtejsza ludność sobie okazuje, oraz na trudności w dostarczaniu pomocy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję