Reklama

Kościół

Prezydent Duda z małżonką zostaną przyjęci na audiencji przez papieża Franciszka

Prezydent Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą, składający wizytę w Rzymie, zostaną przyjęci w piątek o 10.30 na audiencji przez papieża Franciszka. Prezydent RP przeprowadzi też rozmowę z watykańskim sekretarzem stanu kardynałem Pietro Parolinem. Rozmowy mają dotyczyć przede wszystkim sytuacji związanej z wojną w Ukrainie i polskiego zaangażowania w pomoc.

Do Watykanu, na dziedziniec Świętego Damazego przed Pałacem Apostolskim para prezydencka przyjedzie o 10.15.

Najpierw planowana jest rozmowa prezydenta Dudy z papieżem, a następnie audiencja dla pary prezydenckiej. W tej drugiej części audiencji w bibliotece następuje tradycyjna wymiana podarunków.

Szefowa Kancelarii Prezydenta Grażyna Ignaczak-Bandych powiedziała wcześniej PAP: "Pan prezydent będzie chciał przedstawić papieżowi wieloaspektowe zaangażowanie Polski, Polaków, rządu, organizacji pozarządowych w pomoc Ukraińcom, a także porozmawia o wyzwaniach stojących przed nami w związku z tym kryzysem".

Reklama

Po audiencji u Franciszka, o godzinie 11.25 prezydent uda się na rozmowę z sekretarzem stanu Stolicy Apostolskiej kardynałem Pietro Parolinem.

O 12.20 para prezydencka złoży wiązankę kwiatów przy grobie św. Jana Pawła II w bazylice Świętego Piotra. W sobotę przypada 17. rocznica śmierci polskiego papieża.

Na 14.00 zaplanowane jest spotkanie Andrzeja Dudy z szefem Międzynarodowego Funduszu Rozwoju Rolnictwa (International Fund for Agricultural Development) Gilbertem F. Houngbo w siedzibie IFAD w Rzymie. Według zapowiedzi strony polskiej rozmowa będzie dotyczyła m.in potencjalnego wpływu wojny na Ukrainie na dostępność i ceny żywności na rynkach.

Agata Kornhauser-Duda odwiedzi szpital pediatryczny Dzieciątka Jezus w Rzymie (Bambino Gesu), gdzie leczone są obecnie dzieci z Ukrainy chore onkologicznie.

Spotka się również z córką prezydenta Włoch, Laurą Mattarellą. Jak wyjaśniła szefowa Kancelarii Prezydenta, ich rozmowa będzie skoncentrowana na budowanej przez Pierwszą Damę koalicji kobiet na rzecz pomocy ludziom uciekającym przed wojną, w szczególności chorym dzieciom i osobom niepełnosprawnym.

Z Rzymu Sylwia Wysocka(PAP)

sw/wr/

2022-04-01 05:53

Ocena: +2 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ukraina: Agata Kornhauser-Duda z wizytą w Domu św. Marcina de Porres w Fastowie

[ TEMATY ]

Agata Kornhauser‑Duda

KPRP

W poniedziałek 12 października, w drugim dniu wizyty Pary Prezydenckiej na Ukrainie, Agata Kornhauser-Duda odbyła spotkanie z Pierwszą Damą Ukrainy, a następnie obie panie odwiedziły Muzeum Nauk Małej Akademii Nauk Ukrainy w Kijowie. W drugiej części dnia Małżonka Prezydenta RP udała się do Domu św. Marcina de Porres w Fastowie. Powołana przez Ojców Dominikanów placówka prowadzi działalność społeczną i edukacyjną skierowaną do dzieci bezdomnych i pochodzących z rodzin dysfunkcyjnych lub skrajnie ubogich.

Agata Kornhauser-Duda zapoznała się z działalnością ośrodka zapewniającego schronienie, wyżywienie i edukację, ale przede wszystkim namiastkę ciepła rodzinnego, troskę i poczucie bezpieczeństwa dzieciom pochodzącym z rodzin znajdujących się w szczególnie trudnym położeniu życiowym. Dom prowadzi cały wachlarz zajęć ogólnorozwojowych i edukacyjnych, pomaga dzieciom w nauce szkolnej oraz dba o to, by spędzały czas aktywnie i kreatywnie.

CZYTAJ DALEJ

Sednem życia religijnego ma być słuchanie serca

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii Mk 7, 14-23.

Środa, 8 lutego 2023. Św. Hieronima Emilianiego; św. Józefiny Bakhity, dziewicy, wsp. dow.

CZYTAJ DALEJ

Częstochowa: Spotkanie Zespołu KEP ds. Nowej Ewangelizacji

2023-02-08 13:25

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Biuro Prasowe Jasnej Górze

Na Jasnej Górze sprawowana była Msza św. w ramach roboczego spotkania Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji przy Konferencji Episkopatu Polski odbywającego się w Częstochowie. Wśród tematów obrad znalazły się m.in. propozycje duszpasterskie na Rok Jubileuszowy 2025, w tym wypracowanie nowych narzędzi (np. w mediach społecznościowych) pozwalających zwłaszcza młodym, a także w parafiach, odkrywać, czym jest Kościół w świetle nauczania Soboru Watykańskiego II.

By zagadnienia związane z soborem i jego kluczowymi kwestiami nauczania trafiły do powszechnej świadomości, będą np. przygotowywane krótkie filmy czy wykorzystywany TikTok i Instagram. Planowany jest także konkurs związany z recepcją nauczania soborowego adresowany do młodych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję