Reklama

Niedziela w Warszawie

Siostry ratujące Żydów odznaczone

Prezydent Andrzej Duda nadał pośmiertnie Ordery Odrodzenia Polski siostrom ze Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi ratującym Żydów podczas II wojny światowej.

Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski za bohaterską postawę i niezwykłą odwagę wykazaną w ratowaniu życia Żydom podczas II wojny światowej, za wybitne zasługi w obronie godności, człowieczeństwa i praw ludzkich odznaczone zostały pośmiertnie:

S. Tekla Budnowska – w latach okupacji niemieckiej kierowniczka Zakładu Naukowo-Wychowawczego w Łomnie, przełożona domu zakonnego Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi. Wśród 120 dziewcząt polskich ukrywała 23 Żydówki. Po przeniesieniu zakładu do Warszawy liczba ukrywanych Żydówek wzrosła do 26.

S. Stanisława Chmelewska – przełożona i kierowniczka Domu sierot w Podhajcach 1942-1944, przeszła z dziećmi i siostrami długą tułaczkę: Staniątka 1944/45, Niepołomice 1945/46, Nysa, Koperniki, uratowała m.in. dziecko - Reginę Kateganer.

S. Celina Kędzierska - przełożona domu i kierowniczka Polskiej Ochronki (sierocińca) w Samborze, w którym siostry ukrywały 10 dzieci żydowskich, kilkoro niemowlaków i 3 dzieci cygańskich.

S. Bernarda Lemańska - przełożona, pielęgniarka Domu dla osób starszych w Izabelinie pod Warszawą, wraz z siostrami uratowała 15 Żydów w średnim i starszym wieku, także dzieci.

S. Alfonsa Olszewska - nauczycielka Zakładu Naukowo-Wychowawczego w Łomnie, po wysiedleniu Zakładu w 1943 r. wychowawczyni dzieci żydowskich w Warszawie i Kostowcu.

S. Józefa Peńsko - wychowawczyni w Domu Dziecka w Płudach, który gromadził ok. 160-180 dzieci w kilku grupach, w 10 domach na terenie obszernego parku i lasu, s. Ludwika miała w swojej grupie 24 Żydówki, wszystkie ocalały.

S. Blanka Pigłowska - ekonomka w Łomnie, kilkukrotnie przewoziła pociągiem dzieci żydowskie z Wydziału Opieki Społecznej miasta Warszawy do Zakładu Naukowo-Wychowawczego w Łomnie, skąd dyrektor Zakładu kierował dzieci do Zakładów sióstr Rodziny Marii.

S. Bogumiła Schwartz - nauczycielka, przełożona Domu dla sierot w Warszawie, ul Chełmska 19, wśród 180 dzieci w wieku od 2-18 lat przebywało 10 dziewczynek żydowskich.

Reklama

S. Teresa Stawowiak - przełożona w Zakładzie Naukowo-Wychowawczym w Płudach, gdzie przebywało ok. 40 dzieci żydowskich, w gospodarstwie zatrudniono ok 10 starszych Żydów, od 1943r. przełożona Sanatorium w Międzylesiu "Ulanówek" gdzie siostry ukrywały od 12 do 17 Żydówek.

S. Romualda Stępak - przełożona w Sanatorium dla dzieci w Międzylesiu "Ulanówektt i od 1943r. Zakładu Naukowo-Wychowawczego w Płudach, w obu domach wśród dzieci polskich przebywały żydowskie, również część personelu wychowawczego i gospodarczego stanowili starsi Żydzi.

S. Aniela Wesołowska - przełożona, nauczycielka i kierowniczka Szkoły w Puźnikach, usunięta wraz z 2 siostrami znalazła schronienie na plebanii, gdzie razem z ks. Kazimierzem Słupskim ukrywała dwoje żydów z Buczacza, profesora Adolfa Kornguta i aptekarkę Rozalię Bauer.

W imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Ordery przekazał Sekretarz Stanu w KPRP minister Adam Kwiatkowski. Uroczystość odbyła się w kaplicy Domu Generalnego Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi przy ul. Żelaznej 97 w Warszawie. Wszystkie odznaczone siostry uhonorowane zostały wcześniej także Medalem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata.

2021-11-12 14:53

Ocena: +3 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wieluń był pierwszy

Ta masakra otwarła „wrota do piekła” II wojny światowej. Nad ranem 1 września 1939 r. do niewielkiego miasta, pogrążonego jeszcze we śnie, zjeżdżali wiejscy gospodarze na piątkowy targ. O godz. 4.40 zaskoczeni usłyszeli wycie syren i warkot nadlatujących sztukasów

Niespodziewany nalot maszyn Luftwaffe po chwili zmienił krajobraz okolicy – niebo zasnuło się czernią dymu z setek pożarów. Huk wybuchów i wrzask ludzi niosły się echem. Przerażeni mieszkańcy nie mieli gdzie się schronić.

CZYTAJ DALEJ

Kaczyński o reparacjach: Niemcy nie zajdą daleko z workiem zbrodni na plecach

2022-09-24 17:45

[ TEMATY ]

Niemcy

Adobe.Stock

Niemcy muszą zrozumieć, że nie zajdą daleko z workiem zbrodni na plecach. Zdołamy pokazać światu, jak to wyglądało - mówił w sobotę prezes PiS Jarosław Kaczyński. Zapowiedział, że Polska wyegzekwuje reparacje wojenne od strony niemieckiej.

Prezes PiS podczas spotkania z mieszkańcami Oleśnicy został zapytany o kwestię reparacji wojennych od Niemiec. Zapowiedział, że strona Polska "już bardzo niedługo" wystosuje notę dyplomatyczną w tej sprawie. "Idziemy ta drogą. To jest początek drogi, ona nie będzie łatwa. Ale jeżeli będziemy twardzi i konsekwentni to Niemcy w pewnym momencie zrozumieją, że nie mają wyjścia. Wtedy się zaczną rozmowy. (...) To wyegzekwujemy" - mówił Kaczyński.

CZYTAJ DALEJ

Nieszpory za miasto

2022-09-25 07:32

[ TEMATY ]

nieszpory

Zielona Góra

Pustynia w Mieście

Nieszpory za miasto

Litania Nocy

Katarzyna Krawcewicz

Modlitwę poprowadziła wspólnota Pustynia w Mieście

Modlitwę poprowadziła wspólnota Pustynia w Mieście

W kościele pw. św. Józefa w Zielonej Górze 24 września zostały odprawione uroczyste nieszpory. Modlitwę poprowadziła wspólnota Pustynia w Mieście.

Nieszpory za miasto to szczególna modlitwa. W jej trakcie oprócz tekstów przewidzianych w Liturgii Godzin wyśpiewywane są też utwory Pustyni w Mieście oraz Litania Nocy. – Chcemy w niej modlić się za tych, którzy doświadczają różnych form nocy. Nocy fizycznej, ślepoty, ciemności, ale też nocy duchowej, upadku, grzechu, słabości, opuszczenia. Chcemy o nich pamiętać – mówi ks. Mariusz Jagielski. – To dobra okazja, by pomyśleć, kogo Pan Bóg w ten sposób postawił na naszej drodze. Może komuś chcemy pomóc, a nie potrafimy, nie wiemy jak. Wstawiajmy się dzisiaj za tych ludzi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję