W homilii redaktor „Niedzieli” komentując czytania mszalne wskazał na postać proroka Jeremiasza i jego misję – Powołanie Jeremiasza odkrywa przed nami prawdę o odwiecznym planie Boga wobec nas. Każdy z nas ma na ziemi do wypełnienia powołanie i musi włączyć się w realizację Bożych zamysłów – powiedział ks. Frukacz.
– Powołanie Jeremiasza mówi nam o konieczności dawania odważnego świadectwa bez lęku i kompromisu z duchem tego świata. W słowach proroka zawsze słychać krzyk Boga. A w dzisiejszym świecie kazaliśmy zamilknąć prorokom, a pozwoliliśmy gadać ideologom – podkreślił kaznodzieja.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Krzysztof Walaszczyk/Niedziela
– Święty Paweł w swoim liście do Efezjan podkreśla, że nawróceni otrzymują miano „współobywateli świętych”. Są oni wprowadzeni do domu Boga. Oni również sami stają się domem, gdzie mieszka Bóg. Ten dom, czyli wspólnota z Bogiem jest niezniszczalny. Chrystus zapewnia mu zarazem stabilność, jak też trwałość. Fundamentem tego domu jest nauczanie i świadectwo proroków i apostołów – kontynuował.
Reklama
Redaktor „Niedzieli” wskazał, że święci Apostołowie Szymon i Juda Tadeusz uczą nas prawdy o Kościele. – Czym, a właściwie Kim dla nas jest Kościół. Czy jest tylko instytucją zewnętrzną do naszego życia. Czy jest tylko instytucją poranioną grzechem ludzi? Nie! Kościół to Ciało Chrystusa. To „cały Chrystus”, jak uczył św. Augustyn. Kościół to nie jest „coś”, ale „Ktoś”, Osoba Chrystusa – kontynuował i przypomniał słowa św. Jana Pawła II: „Jeśli w Kościele jest „kryzys”, to jest to zawsze kryzys naszej modlitwy”.
– Święci Szymon i Juda Tadeusz uczą nas gorliwości w sprawach Bożych i wskazują na prymat i władzę Boga. Wobec pojawiających się pokus i prądów współczesnego życia powinniśmy zachować tożsamość naszej wiary. Takie świadectwo zostawił też bł. męczennik ks. Ludwik Roch Gietyngier, syn ziemi żareckiej – podkreślił.
– Troska o tożsamość wiary nie wyklucza drogi dialogu, ale zawsze w sposób zasadniczy trzeba być wiernym niezbywalnym rysom naszej tożsamości chrześcijańskiej. Na kartach Ewangelii nie ma tak modnego dziś słowa „kompromis”, ale jest słowo „krzyż”. – wskazał redaktor „Niedzieli”.
Ks. Frukacz zacytował słowa bł. kard. Stefana Wyszyńskiego, który w swoich zapiskach więziennych napisał: „Największym brakiem apostoła jest lęk”. – Nie wolno nam zmiękczać przesłania Ewangelii – zaapelował i zacytował słowa kard. George’a Pella z jego „Dziennika więziennego”: „Jeżeli wydaje nam się, że możemy poprawić Jezusa, eliminując surowe fragmenty Jego nauki albo bagatelizując modlitwę, wiarę, krzyż itd., to nie powinno nas dziwić, że ludzie odchodzą od Kościoła albo że nie dołączają doń nowi członkowie. Zbyt łatwa religia to fałszywa religia”.
Krzysztof Walaszczyk/Niedziela
Reklama
W rozmowie z „Niedzielą” ks. Stanisław Kotyl, proboszcz parafii przypomniał, że budowa kościoła parafialnego w Żarkach trwała w latach 1518-22. – A zatem rok 2022 będzie bardzo ważny dla naszej parafii. W naszym duchowym przygotowaniu będziemy trwali na modlitwach nowennowych każdego miesiąca. W dniach 23-30 października 2022 r. odbędą się misje jubileuszowe – zaznaczył ks. Kotyl.
– Nasza parafia związana jest z błogosławionym męczennikiem ks. Ludwikiem Rochem Gietyngierem. Szczególnie w starszym pokoleniu parafian osoba męczennika jest wciąż bardzo żywa. Na naszym cmentarzu jest grób rodziców bł. ks. Gietyngiera. W tym roku 30 listopada będziemy obchodzić 80. rocznicę jego męczeńskiej śmierci. Została z tej racji przygotowana specjalna nowenna ku czci bł. ks. Ludwika Rocha Gietyngiera – podkreślił.
Zapytany o obraz parafii ks. Kotyl wskazał na znaczenie wspólnot działających w parafii – Bardzo pięknie działa Neokatechumenat. To wyjątkowo silna wspólnota. Oczywiście jest Żywy Różaniec, Akcja Katolicka. Jednak ogromne nadzieję również pokładam w Służbie Liturgicznej Ołtarza – powiedział.
Ksiądz Kotyl podkreślił, że "Niedziela" oczywiście jest dużą pomocą w duszpasterstwie. – Nie wszystko przecież można przekazać z ambony. Wierni czytając tygodnik katolicki mogą pogłębić swoją wiarę i wiedzę. Cieszę się, że są rodziny, które regularnie czytają Niedzielę. Sam jako kapłan bardzo się ubogacam treściami naszego tygodnika – podsumował ks. Kotyl.