Reklama

Watykan

Testy DNA dla kandydatów do seminariów?

Biskupi powinni rozważyć, czy nie wprowadzić obowiązkowych testów DNA lub badań lekarskich dla kandydatów do seminariów – uważa abp Jerome Listecki.

[ TEMATY ]

seminarium

kandydaci

PAP

Chodzi o upewnienie się, czy wszyscy wstępujący są biologicznymi mężczyznami. Przewodniczący komisji ds. kanonicznych episkopatu Stanów Zjednoczonych poinformował, że miały miejsce przypadki nieświadomego przyjęcia do seminariów biologicznych kobiet, które podawały się za mężczyzn.

W notatce dla amerykańskiego episkopatu duchowny nie ujawnił, które seminaria lub zakony przyjęły osoby transpłciowe, nie wyjaśnił także czy przypadki te dotyczą wyłącznie USA. „Jednej z kobiet udowodniono sfałszowanie dokumentów potrzebnych przy wstąpieniu do seminarium. W ten sposób chciała uwiarygodnić swoją męską tożsamość” – napisał abp Listecki.

Zaznaczył, że we wszystkich przypadkach, o których mowa, dokumentacja medyczna przedstawiona przez te osoby, nie wskazywała na przebyte leczenie lub operacje zmiany płci. Podkreślił również, że żadna z osób transpłciowych przygotowujących się do kapłaństwa, nie przyjęła święceń. Zaapelował o wzmożoną czujność w związku z rozpoczynającym się rokiem formacyjnym.

Duchowny zauważył, że zgodnie z prawem kanonicznym, do seminarium może zostać przyjęty wyłącznie kandydat płci męskiej, zdrowy fizycznie i psychicznie. Przepisy dopuszczają możliwość upewnienia się władz kościelnych w tych kwestiach poprzez odpowiednie teksty lub zaświadczenie lekarskie.

2021-09-30 17:09

Ocena: +1 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowa strona seminarium

Z pierwszym dniem wiosny 21 marca ruszyła nowa, starannie przygotowana strona internetowa Metropolitalnego Seminarium Duchownego. Ta ważna dla naszej archidiecezji i przyszłego pokolenia jej kapłanów witryna internetowa może służyć tym wszystkim, którzy zastanawiają się nad swoją życiową drogą, pragną rozeznać głos powołania albo mają na celu poznanie seminarium. Nie chodzi tylko o nowoczesną szatę graficzną, specjalnie nagrany film promujący czy opisy wielu aspektów codziennego życia przy ul. Wyszyńskiego 6. Celem tej strony jest pokazanie odwiedzającym niezależnie od ich poglądów, że w seminarium kształcą się i formują zwyczajni młodzi, którzy nie różną się od swoich rówieśników niczym szczególnym. Jedyną różnicą jest podjęta przez nich decyzja, która polega na bezgranicznym zaufaniu powołującemu Chrystusowi, wstąpieniu w szeregi seminarium i odbyciu 6-letniego cyklu formacji. Jest on oparty na poznawaniu siebie i weryfikacji powołania. Jak napisał Benedykt XVI, każdy kleryk jest nieoszlifowanym diamentem. Właśnie dlatego kształcą się w seminarium, aby stać się kamieniami szlachetnymi gotowymi do posługi i pracy wśród ludzi, spośród których i dla których powołał ich Pan. Współczesny młody człowiek funkcjonujący w przestrzeni Internetu i portali społecznościowych właśnie tam może poznać, czym jest to miejsce, kto i dlaczego w nim przebywa. Do młodych i poszukujących głębszego sensu w życiu seminarium kieruje zaproszenie na odnowioną i przebudowaną stronę internetową. Film, który został przygotowany siłami wszystkich roczników kleryckich, został na niej zamieszczony jako krótki przewodnik dla wirtualnych gości.

CZYTAJ DALEJ

Oświadczenie: Ks. Mirosław Król oczyszczony z zarzutów molestowania

2022-09-22 08:52

[ TEMATY ]

oświadczenie

Red./ak/GRAFIKA CANVA

Kancelaria adwokacka reprezentująca ks. Mirosława Króla, kanclerza polonijnego ośrodka w Orchard Lake w Michigan w USA w przesłanym KAI oświadczeniu stwierdza, że - szeroko komentowana w niektórych środowiskach dziennikarskich i w powstałych w tym zakresie publikacjach - sprawa rzekomych nadużyć Księdza została oficjalnie zakończona i zamknięta.

„Toczyła się ona z powództwa cywilnego. Co istotne, nigdy w tej sprawie nikomu nie przedstawiono zarzutów kryminalnych. Rzeczone postępowanie, a co za tym idzie zgromadzony w jego ramach materiał dowodowy, nie doprowadziło zatem do potwierdzenia kłamliwych oskarżeń kierowanych pod adresem ks. Mirosława Króla oraz władz polonijnego ośrodka w Orchard Lake” – czytamy w oświadczeniu.

CZYTAJ DALEJ

Premier: od 1 stycznia cena energii elektrycznej w Polsce będzie zamrożona

2022-09-24 21:21

[ TEMATY ]

gospodarka

premier

PAP/Wojtek Jargiło

Od 1 stycznia cena energii elektrycznej w Polsce będzie zamrożona. Nie będzie podwyżek do zużycia w wysokości 2000 kilowatogodzin rocznie – a więc dla ogromnej większości polskich rodzin, zwłaszcza na prowincji - oświadczył w sobotę premier Mateusz Morawiecki.

Szef rządu we wpisie na Facebooku zapewnił, że ceny energii zostaną zamrożone w przyszłym roku "wbrew planom spółek energetycznych". "Nie będzie podwyżek do zużycia w wysokości 2000 kilowatogodzin rocznie – a więc dla ogromnej większości polskich rodzin, zwłaszcza na prowincji. W obliczu światowego kryzysu energetycznego wdrożyliśmy kolejną Tarczę Solidarnościową. To konkretne rozwiązania i namacalna pomoc. Właśnie na niej opieramy naszą wiarygodność" - napisał premier.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję