Reklama

Kościół

Bp Bryl: ważne, aby nasze seminaria były przestrzenią doświadczania podmiotowości

Ważne, aby nasze seminaria były przestrzenią doświadczania podmiotowości – mówił biskup kaliski Damian Bryl, który celebrował mszę świętą w kaplicy Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu, gdzie w dniach 28-30 sierpnia odbył się Zjazd Ojców Duchownych Wyższych Seminariów Duchownych Diecezjalnych i Zakonnych.

[ TEMATY ]

seminarium

flickr.com/episkopatnews

- Stajemy się ojcami wówczas, kiedy podejmujemy odpowiedzialną troskę. To słowo jest kluczem w nauczaniu papieża Franciszka, szczególnie w odniesieniu do świętego Józefa. Zostawiam wam tę myśl odpowiedzialnej trosce i chciałbym razem z wami modlić się o to, abyśmy chcieli troszczyć się o tych, których Bóg nam powierzył i abyśmy w tej trosce umieli być odpowiedzialni – powiedział bp Bryl.

Dalej mówił, że Kościół potrzebuje ojców. - To jest nasza misja, rodzenie w Chrystusie, tych których Bóg nam daje, towarzyszenie w ich wierze – powiedział biskup.

Bp Bryl podzielił się także swoim świadectwem życia. - Tajemnicę mojego ojcostwa w seminarium bardzo przeżyłem, kiedy umierał kapłan, który był moim wychowankiem. Pamiętam jego pogrzeb, i uświadomiłem sobie tak mocniej, co to znaczy być ojcem, towarzyszyć także wtedy, kiedy odchodzą ci, którym towarzyszyliśmy, których rodziliśmy w wierze – powiedział bp Bryl przypominając słowa papieża Franciszka, że „być ojcem oznacza wprowadzać dziecko w doświadczenie życia, nie zniewalać, ale czynić je zdolnym do wyborów, wolności, do wyruszenia w drogę”.

Podziel się cytatem

Reklama

- Ważne jest, aby nasze seminaria były przestrzenią doświadczania podmiotowości i naszych wychowanków, ale także i nas. Ważne jest, abyśmy w seminarium patrzyli nie tylko: "byle do święceń", ale umieli otwierać w nich proces, który będzie trwał do końca ich dni, czyli czynić zdolnym do wyruszenia w drogę.

Wśród uczestników spotkania byli m.in. Prymas Polski abp Wojciech Polak, przewodniczący Komisji Duchowieństwa KEP oraz ks. Piotr Studnicki, kierownik Biura Delegata KEP ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży.

2021-08-30 19:07

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Klerycy zapraszają na trening w siłowni ducha

[ TEMATY ]

seminarium

Nasze seminarium jest domem, w którym ważne jest tworzenie więzi. Tym razem wyrażamy to przez dzień otwarty – zauważa ks. Dariusz Susek, prefekt Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej, zachęcając do wizyty w tętniącym życiem gmachu pod Wawelem, gdzie alumni z dwóch diecezji przygotowują się do kapłaństwa.

W sobotę 12 maja, między godziną 9.00 a 15.00, drzwi domu przy ulicy Podzamcze 8 w Krakowie będą szeroko otwarte dla zainteresowanych życiem tych, którzy zdecydowali się rozeznawać powołanie do szczególnej służby Bogu i Kościołowi.

CZYTAJ DALEJ

Diecezjalna Pielgrzymka Pokutna z Ośna lubuskiego do Górzycy

2022-09-24 09:27

[ TEMATY ]

Górzyca

Ośno lubuskie

Pielgrzymka pokutna

Matka Łaski Bożej

Karolina Krasowska

Z kościoła św. Jakuba Apostoła w Ośnie lubuskim wyruszyła V Diecezjalna Pielgrzymka Pokutna do Górzycy.

W tym roku do Matki Łaski Bożej w Górzycy pielgrzymuje grupa 60 osób. Hasłem tegorocznej pielgrzymki są słowa „Posłani w pokoju Chrystusa”.

CZYTAJ DALEJ

Nasi diecezjanie na zjeździe Krajowej Rady KSM

2022-09-24 18:16

[ TEMATY ]

KSM

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży

Krajowa Rada KSM

sanktuarium Zabawa

ks. Marcin Bobowicz

Nasi diecezjanie uczestniczyli w zebraniu Krajowej Rady Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, w sanktuarium błogosławionej Karoliny Kózkówny w Zabawie.

Spotkanie rozpoczęło się 23 września Mszą świętą, podczas której z młodzieżą modlili się m.in. abp Artur Ważny, biskup pomocniczy diecezji tarnowskiej i delegat KEP ds. Nowej Ewangelizacji oraz bp Adam Bab, biskup pomocniczy archidiecezji lubelskiej i delegat KEP ds. KSM. W spotkaniu wziął udział również ks. Andrzej Lubowicki, asystent generalny KSM. Podczas obrad przedstawiciele diecezjalnych oddziałów KSM opowiadali o swojej pracy i prezentują wspólne dzieła. Jednym z nich jest miesięcznik Wzrastanie, którego 400 numer ukaże się już niedługo.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję