Reklama

Kościół

Abp Polak: podstawową i priorytetową wartością w życiu seminarzysty powinna być więź z Bogiem

Podstawową i priorytetową wartością w życiu seminarzysty powinna być więź z Bogiem - mówił abp Wojciech Polak, Prymas Polski, przewodniczący Komisji Duchowieństwa KEP, który celebrował Mszę świętą w kaplicy Wyższego Seminarium Duchownym w Radomiu. Od 28 sierpnia w Radomiu trwa Zjazd Ojców Duchownych Wyższych Seminariów Duchownych Diecezjalnych i Zakonnych.

[ TEMATY ]

seminarium

seminarzyści

Karol Porwich/Niedziela

W homilii abp Wojciech Polak nawiązał do „Ratio institutionis sacerdotalis pro Polonia”, czyli nowego dokumentu o formacji kapłańskiej. Mówił, że "na kierowniku duchowym spoczywa odpowiedzialność za duchową drogę seminarzysty. - Co będzie się wyrażać w bardzo konkretnych działaniach, w formowaniu sumień, rozeznawaniu powołania i towarzyszeniu seminarzystom w podjęciu wolnej i dojrzałej decyzji o wyborze prezbiteriatu – powiedział Prymas Polski.

W dalszej części homilii zwrócił uwagę, że doroczne spotkanie ojców duchownych jest pierwszym spotkaniem po oficjalnym zatwierdzeniu i publikacji „Ratio institutionis sacerdotalis pro Polonia”. - Będzie zatem pogłębieniem treści wychowawczych, które ten dokument zawiera. Ma nie tylko pomóc w analizie zawartych tam wskazań, ale chyba nade wszystko zobaczyć, jakie są priorytety. Podstawową i priorytetową wartością w życiu seminarzysty powinna być więź z Bogiem i pełne zaufanie Jego woli - powiedział abp Polak.

Ks. Wojciech Mleczko, który jest przewodniczącym Zarządu Sekcji Zarządu Ojców Duchownych Wyższych Seminariów Duchownych Diecezjalnych i Zakonnych poinformował powiedział, jednym z tematów zjazdu jest „Ratio institutionis sacerdotalis pro Polonia”. - Przyszedł czas na jego wdrażanie w Polsce. Tu nie chodzi o to, aby na półce znalazła się kolejna książka, ale trzeba uaktualnić nasze myślenie o formacji do kapłaństwa i formacji kapłańskiej – powiedział ks. Mleczko.

Reklama

„Ratio institutionis sacerdotalis pro Polonia” jest dokumentem określającym zasady formacji kapłańskiej, czyli procesem kształcenia przyszłych duchownych. Normy w nim zawarte będą mogły być zastosowane we wszystkich seminariach diecezjalnych w Polsce.

W poniedziałek o wdrażaniu „Ratio pro Polonia” będzie mówił bp Damian Bryl i ks. dr Tomasz Trzaskawka. Miejscem zjazdu będzie Wyższe Seminarium Duchowne w Radomiu.

2021-08-29 10:29

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Najtrudniejszy pierwszy krok

Niedziela sosnowiecka 24/2018, str. I

[ TEMATY ]

seminarium

powołanie

Piotr Lorenc

Tegoroczni neoprezbiterzy

Tegoroczni neoprezbiterzy

Gorąco jest na zewnątrz, gorący to czas dla tegorocznych maturzystów, którzy przystępują do egzaminów na wyższe uczelnie, gorący dla tych, którzy stają przed wyborem życiowej drogi, bo to już ostatni dzwonek na decyzję. Jedną z takich dróg wyboru jest poświęcenie się Bogu. Co jednak powiedzieć tym, którzy nie są na 100 procent pewni podjęcia decyzji o wstąpieniu do seminarium? Każda podróż, czy ta najkrótsza, czy ta z wielkimi przygodami, zaczyna się od pierwszego kroku, który jest najtrudniejszy. Gdy go nie zrobimy, nie przekonamy się, czy warto było.

CZYTAJ DALEJ

Co naprawdę świętujemy?

W Boże Narodzenie warto odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań: Dlaczego Syn Boży stał się człowiekiem? Po co nastąpiło Wcielenie? Po co żłóbek i kolędy?
Po co przygotowania i karp, i choinki?

W wyznaniu wiary mówimy: „On to dla nas, ludzi, i dla naszego zbawienia zstąpił z nieba. I za sprawą Ducha Świętego przyjął ciało z Maryi Dziewicy”. Jezus przychodzi do człowieka, staje się człowiekiem dla nas i dla naszego zbawienia, abyśmy mieli uczestnictwo w życiu Bożym. Słowo stało się ciałem, aby nas zbawić, to znaczy, aby nas zjednoczyć z Bogiem, aby dać nam możliwość zamieszkania z Nim w wieczności, co więcej – abyśmy mogli lepiej wniknąć w Bożą miłość.

CZYTAJ DALEJ

Młode Homilie #113

2022-09-25 07:37

[ TEMATY ]

Młode Homilie

ks. Tomasz Dulski

aspekty.niedziela.pl

Młode Homilie #113

Któż nie zna historii o bogaczu i Łazarzu? Mimo upływu czasu wciąż pozostaje bardzo aktualna. Posłuchajcie komentarza ks. Tomasza Dulskiego CM na XXVI niedzielę zwykłą. Filmik znajdziecie tutaj, a tekst Ewangelii tutaj. Młode Homilie – dla młodych i młodych duchem!

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję