Reklama

Wiadomości z Watykanu

Niedziela Ogólnopolska 24/2003

AG/AP/Massimo Sambucetti

Papież Jan Paweł II podczas audiencji generalnej 4 czerwca br.

Papież Jan Paweł II podczas audiencji generalnej 4 czerwca br.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

"...jak nigdy wcześniej cała rodzina ludzka odczuwa dzisiaj pilną potrzebę przezwyciężenia przemocy i terroru, wymazania nietolerancji i fanatyzmu, nadejścia ery sprawiedliwości, pojednania i harmonii między jednostkami, grupami i narodami.
Jan Paweł II - papież
(Z przemówienia do nowego ambasadora Izraela Odeda Ben-Hura, 2 czerwca 2003 r.)

"Regina Coeli" z Papieżem

Reklama

W rozważaniach przed modlitwą maryjną Regina Coeli 1 czerwca w Watykanie Jan Paweł II mówił o uroczystości Wniebowstąpienia Pańskiego, której obchody w wielu krajach bywają przesuwane z czwartku, w którym wypada w kalendarzu liturgicznym, na najbliższą niedzielę. Ojciec Święty wyjaśnił, że Wniebowstąpienie jest końcowym momentem Paschy Chrystusa, którą ewangelista Jan opisuje właśnie jako przejście "z tego świata do Ojca". Papież podkreślił, że Chrystus chce w ten sposób poprowadzić do jedynego Ojca całą ludzkość, i życzył, aby to święto "rozpaliło w naszych sercach pragnienie nieba - naszej wiecznej ojczyzny".
Ojciec Święty przypomniał następnie, że tego dnia przypada w całym Kościele Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu, który w tym roku obchodzony jest pod hasłem: Środki przekazu w służbie prawdziwego pokoju w świetle "Pacem in terris". Nawiązując do przypadającej w tym roku 40. rocznicy ogłoszenia tej "historycznej encykliki bł. Jana XXIII", Papież podkreślił "doniosłość zastanowienia się nad rolą mediów w budowaniu świata pokojowego, opartego na prawdzie, sprawiedliwości, miłości i wolności". Zdaniem Jana Pawła II, "mogą one wnieść cenny wkład do pokoju, przezwyciężając bariery nieufności, zachęcając do zrozumienia i wzajemnego szacunku, a zwłaszcza sprzyjając pojednaniu i miłosierdziu". Dlatego ludzie mediów ze względu na swe powołanie i swój zawód są wezwani do stawania się także budowniczymi pokoju - podkreślił Ojciec Święty. Polecił opiece i pomocy Matki Najświętszej, Gwiazdy Ewangelizacji, środki przekazu społecznego, szczególnie te w służbie Ewangelii i Kościoła. "Maryja, Królowa Nieba, niech pomaga nam wszystkim żyć ze spojrzeniem skierowanym stale na Chrystusa, który dzisiaj wchodzi triumfalnie w chwałę raju" - zakończył swe rozważania Papież.
Po odmówieniu modlitwy i udzieleniu błogosławieństwa apostolskiego zgromadzonym na Placu św. Piotra wiernym Jan Paweł II pozdrowił ich po francusku, niemiecku i po polsku. W języku ojczystym Ojciec Święty powiedział: "Witam pielgrzymów z Polski. Dzisiaj diecezja poznańska dziękuje Bogu za wyniesienie do chwały świętych matki Urszuli Ledóchowskiej. Łączymy się w dziękczynnej modlitwie z wszystkimi, którzy zgromadzili się przy relikwiach Świętej w Pniewach, oraz z Siostrami Urszulankami Szarymi i Duchowieństwem poznańskim pod przewodnictwem Arcybiskupa i Biskupów. Wszystkim przesyłam pozdrowienie i błogosławieństwo".

Jan Paweł II do Polaków

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ojciec Święty w swojej katechezie wygłoszonej do 20 tys. uczestników audiencji ogólnej przypomniał postać papieża Jana XXIII. "Mój poprzednik na Stolicy św. Piotra, którego dane mi było beatyfikować w Jubileuszowym Roku 2000, wpisał się w historię Kościoła przede wszystkim jako inicjator II Soboru Watykańskiego. To dzieło jednak wynikało z jego głębokiej pasterskiej troski o losy Kościoła, która cechowała całe jego życie. Za swoje motto wziął słowa: Ecce adsum - Oto jestem. Właśnie w tym duchu całkowitego oddania się Chrystusowi i Kościołowi budował własną świętość i innych do świętości prowadził. Niech jego opieka i wstawiennictwo stale Wam wszystkim towarzyszą.
Jutro rozpoczyna się moja podróż apostolska do Chorwacji. Bardzo proszę o modlitwę w intencji tej pielgrzymki, aby przyniosła błogosławione owoce".
Audiencja generalna, 4 czerwca 2003 r.

Papieskie kondolencje po śmierci kard. Colasuonno

Reklama

Na wieść o śmierci kard. Francesco Colasuonno Papież Jan Paweł II przesłał depesze kondolencyjne na ręce arcybiskupa Bari - Francesco Cacucciego i siostry zmarłego - Teresy Colasuonno. Przypomniał w nich m.in. dokonania Księdza Kardynała jako nuncjusza, zwłaszcza w krajach wschodnioeuropejskich "w trudnym okresie ich historii". Wspomniał o wielkim podziwie dla jego owocnej służby Kościołowi i Stolicy Apostolskiej.
W telegramie do rodziny Zmarłego Papież zapewnił o swym głębokim udziale w ich bólu oraz podkreślił szacunek i miłość, jakimi cieszył się "ten drogi zasłużony Purpurat, który umiał służyć wielkodusznie i mądrze Kościołowi".

100. Pielgrzymka Papieska

Ojciec Święty w Chorwacji

5-9 czerwca 2003 r.

W dniach 5-9 czerwca br. Jan Paweł II odbył pielgrzymkę do Chorwacji, w trakcie której odwiedził pięć miejscowości: Rijekę, Dubrovnik, Osijek, Djakovo i Zadar.
Była to trzecia wizyta Papieża w kraju, który w 1991 r. odzyskał niepodległość. Pierwsza wizyta miała miejsce w 1994 r., gdy w Chorwacji toczyły się jeszcze działania wojenne, a jedna trzecia kraju była pod serbską okupacją.
W trakcie drugiej pielgrzymki, w 1998 r., Jan Paweł II beatyfikował kard. Alojzija Stepinaca - ofiarę prześladowań komunistycznych i jednego z najwybitniejszych Chorwatów XX wieku.
Watykan jako pierwsze państwo na świecie uznał niepodległą Chorwację 15 stycznia 1992 r.
Chorwacja, podobnie jak Polska, Słowacja i Irlandia, zawsze była krajem wielowyznaniowym, co w dużym stopniu kształtowało tożsamość religijną narodu. Mimo otoczenia prawosławnego i muzułmańskiego, Chorwacja była otwarta na wyznawców innych religii i kultur.
Zdaniem ks. Szulića, naczelnego redaktora katolickiej agencji IKA, wizyta Papieża stanowi następny krok do pojednania prawosławnych Serbów z Chorwatami katolikami. Relacje między obydwoma narodami od dziesiątków lat były napięte, szczególnie zaś po czteroletniej krwawej konfrontacji w latach 1991-95. W Djakovie Papież spotkał się z przedstawicielami Kościoła prawosławnego, do którego przyznaje się 5 proc. społeczeństwa chorwackiego, oraz z przedstawicielami wspólnoty muzułmańskiej.
"To przede wszystkim dzięki Papieżowi nasze stosunki z Kościołem prawosławnym są dobre - mówi ks. Szulić.
- Przejawia się to m.in. w zmienionym w sposobie mówienia przez prawosławnych o katolikach. Ostatnio prawosławny metropolita Zagrzebia i Lublany - Jan Pavlović powiedział publicznie o Papieżu, że jest to «genialny człowiek»". Dyrektor IKA jest przekonany, że sytuacja Chorwacji, podobnie jak Polski, leży Papieżowi bardzo na sercu. Jego zdaniem, szczególnym wyzwaniem dla Kościoła jest sytuacja rodziny: coraz większa liczba rozwodów, fakt, że wielu młodych ludzi żyje bez związków sakramentalnych, spada też liczba urodzeń. Stąd głównym hasłem pielgrzymki są słowa: Rodzina drogą narodu i Kościoła. Sytuacja społeczna Chorwacji podobna jest do sytuacji większości krajów postkomunistycznych: mała grupa bardzo bogatych, ubożejąca niewielka tzw. klasa średnia oraz przeważająca część społeczeństwa żyjąca na granicy ubóstwa, szczególnie emeryci.
Kościół w Chorwacji jest nadal instytucją życia publicznego cieszącą się największym zaufaniem społecznym. Stara się być obrońcą wszystkich pozbawianych praw i spychanych na margines.
Dyrektor IKA uważa relacje państwo - Kościół za poprawne. Podpisane w grudniu 1996 r. przez rząd i Stolicę Apostolską cztery umowy są w zasadzie przestrzegane. Największym problemem w tych stosunkach jest sprawa zwrotu znacjonalizowanych przez komunistów majątków kościelnych. Ostatnio dyskutuje się nad możliwością otrzymania przez Kościół w ramach rekompensaty udziałów w towarzystwach ubezpieczeniowych.

Audiencja dla Sekretarza Stanu USA

2 czerwca Ojciec Święty przyjął na audiencji prywatnej amerykańskiego sekretarza stanu - Colina Powella. Po audiencji Powell rozmawiał również z sekretarzem stanu Stolicy Apostolskiej - kard. Angelo Sodano i szefem dyplomacji watykańskiej - abp. Jeanem-Louisem Tauranem.
Według obserwatorów, wizyta wysokiej rangi przedstawiciela administracji amerykańskiej przyczyniła się do ponownego zbliżenia stanowisk Stolicy Apostolskiej i Stanów Zjednoczonych w wielu kwestiach międzynarodowych, po okresie - jak się podkreśla - wyjątkowego ochłodzenia w związku z wojną w Iraku.
Jan Paweł II rozmawiał z Powellem o sytuacji w Iraku, a przede wszystkim o Bliskim Wschodzie. Powtórzył przekonanie wyrażone wcześniej wobec nowego ambasadora Izraela przy Stolicy Świętej, że konflikt izraelsko-palestyński zakończy się w momencie powstania dwóch państw, niezależnych i niepodległych. Papież potępił terroryzm, jednocześnie jednak krytycznie wyraził się o logice odwetu i przemocy, które - jego zdaniem - nie prowadzą nigdy do pokoju.
Sekretarz stanu USA ofiarował Papieżowi dwutomowe stare dzieło pt. Picturesque America (Malownicza Ameryka).

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bydgoszcz: przetłumaczono list dla potomnych z kapsuły czasu z kościoła „Klarysek”

2024-11-12 19:58

[ TEMATY ]

Kościół

świątynia

list

Bydgoszcz

pl.wikipedia.org

„Odbudowa wieży byłego kościoła Klarysek w Bydgoszczy, która odbyła się tego lata, powstała wskutek inicjatywy Towarzystwa Upiększenia Miasta, ale też jego prezesa, w międzyczasie zmarłego nadburmistrza Braesicke” - napisano w liście dla potomnych, jaki umieszczono w niedawno otwartej kapsule czasu, odkrytej podczas trwającego remontu bydgoskiej świątyni z przełomu XVI i XVII wieku.

„W trakcie rozwiązania Towarzystwa Upiększenia w 1897 roku z masy upadłościowej przekazano 2 000 marek Radzie Miejskiej na cel odbudowy wieży” - czytamy dalej. Tłumaczenia całości dokonał prof. dr hab. Albert Kotowski.
CZYTAJ DALEJ

Wspomnienie męczeństwa Pierwszych Męczenników Polskich

Niedziela szczecińsko-kamieńska 24/2003

[ TEMATY ]

święty

męczennicy

Albertus teolog/pl.wikipedia.org

W 1001 r. przebywał w Pereum cesarski krewny Bruno z Kwerfurtu. Pełen zapału, żył Bruno myślą o pracy misyjnej w Polsce i jej krajach ościennych, o czym musiała być mowa w czasie niedawnej wizyty cesarza u Bolesława Chrobrego. Niewątpliwie Bruno skłonił św. Romualda, który myśl misyjną podejmował kilkakrotnie w życiu, do wysłania na północ małej ekipy misjonarskiej. Wybrani zostali do niej Benedykt i Jan, cesarz zaś wyposażył ich w księgi i naczynia liturgiczne, może także w inne środki na drogę. Gdy w początkach 1002 r. przybyli do Polski, na dworze Bolesława Chrobrego zdziwienia nie wywołali, bo rzecz omówiona musiała być już wcześniej, być może w czasie zjazdu gnieźnieńskiego. Jakkolwiek by było, książę dał im miejsce na erem, a zapewne i środki utrzymania oraz jakieś świadczenia w naturze. Spierano się później, gdzie to miejsce było, ale dziś przyjmuje się powszechnie, iż osiedlili się na terenie obecnego Wojciechowa pod Międzyrzeczem. Na to wskazywałaby analiza nielicznych źródeł pisanych. Tam to nowo przybyli mnisi-pustelnicy podjęli swój zwyczajny tryb życia, dzielony pomiędzy pracę, modlitwę i studium. Ponieważ przybyli do Polski w celach misyjnych, rozpoczęli także przygotowania do tej akcji, przede wszystkim zaś zaczęli przyjmować do swego nielicznego grona młodzieńców z kraju, do którego przybyli. Na początku zjawiło się kilku: Izaak, Mateusz i Barnaba. Dwaj pierwsi byli rodzonymi braćmi, a pochodzić musieli z rodziny dobrze już schrystianizowanej, skoro także dwie ich siostry zostały mniszkami. Niektórzy przypuszczają, że wywodzili się z jakiegoś możnego rodu, albo nawet ze środowiska dworskiego, nic jednak dokładniejszego na ten temat nie wiemy. W obejściu klasztornym była również jakaś służba dodana im przez księcia, zapewne jakiś włodarz, samą jednak społeczność eremicką uzupełniał młody chłopiec Krystyn (Chrystian), pochodzący z tej okolicy. Pełnił obowiązki kucharza, może nawet był bratem-laikiem, w każdym razie był serdecznie oddany sprawie, której służył. W świecie tymczasem dokonały się niemałe zmiany. Ze śmiercią Ottona III (1002 r.) inny obrót przybrały nie tylko sprawy polityczne; zahamowaniu ulec musiała także realizacja planów misyjnych. Bruno, którego eremici spodziewali się w związku z tymi planami, nie przybywał, Bolesław Chrobry wyprawił się do Pragi, między nim a nowym cesarzem narastał konflikt. W takim stanie rzeczy Benedykt postanowił pojechać po instrukcje do Rzymu, ale w Pradze Chrobry zawrócił go z drogi i zezwolił tylko na to, aby do Włoch wysłać Barnabę. Wrócił wtedy Benedykt do eremu, a pieniądze (10 funtów srebra), które książę wręczył mu uprzednio, chcąc go użyć do spełnienia misji politycznej, oddał do książęcej kasy. Z początkiem listopada 1003 r. eremici spodziewali się powrotu Barnaby, a wraz z nim wieści, a może nawet decyzji co do podjęcia zamierzonych prac misyjnych. Tymczasem wysłannik nie wracał i oczekiwania się przeciągały. 10 listopada 1003 r., przed północą, podchmieleni chłopi, bodaj z samym włodarzem książęcym na czele, dokonali na nich rabunkowego napadu, spodziewając się znaleźć u ubogich eremitów darowane im przez księcia srebro. Jan, Benedykt, Izaak, Mateusz i Krystyn zginęli od miecza 11 listopada 1003 r. Papież Jan XVIII, któremu ocalały Barnaba w jakiś czas później zdał sprawę z wszystkiego, kanonizował ich niejako viva voce: "bez wahania kazał ich zaliczyć w poczet świętych męczenników i cześć im oddawać".
CZYTAJ DALEJ

Biblioteka Watykańska podpisze memorandum z Bahrajnem

2024-11-14 16:13

[ TEMATY ]

Bahrajn

Biblioteka Watykańska

Vatican Media

Biblioteka Watykańska

Biblioteka Watykańska

Biblioteka Watykańska podpisze memorandum z Bahrajnem. Porozumienie przewiduje współpracę w zakresie m.in. katalogowania i konserwacji dziedzictwa kulturowego języka arabskiego i pochodzenia arabskiego przechowywanego w Apostolskiej Bibliotece Watykańskiej oraz organizacji projektów mających na celu promocję i rozpowszechnianie kultury i nauki. Umowę podpiszą w piątek 15 listopada minister spraw publicznych Bahrajnu Majed bin Ali Alnoaimi i Bibliotekarz Świętego Kościoła Rzymskiego abp Angelo Vincenzo Zani.

Porozumienie, które nawiązuje do „Dokumentu o ludzkim braterstwie” z 4 lutego 2019 r., encykliki „Fratelli tutti” z 3 października 2020 r. oraz wizyty papieża Franciszka w Bahrajnie w dniach 3-6 listopada 2022 roku, ma na celu wzmocnienie relacji między Watykanem a Królestwem Bahrajnu oraz dążenie do nawiązania i pielęgnowania owocnej współpracy naukowej.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję