Reklama

U Matki Słowa

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

"Bóg bogaty w miłosierdzie"

Coroczne pielgrzymowanie Pracowników, Czytelników i Przyjaciół Niedzieli na Jasną Górę jest okazją do wspólnej refleksji twórców i odbiorców tego pisma nad kondycją prasy katolickiej w Polsce i do modlitwy dziękczynnej za dotychczasowe dokonania. Modlitwy te składane są u stóp Mater Verbi - Matki Słowa Wcielonego, Jasnogórskiej Pani, która jest Pierwszą Redaktorką tygodnika wydawanego w duchowej stolicy Polski. Tegoroczna - VI pielgrzymka, przeżywana pod hasłem Bóg bogaty w miłosierdzie, w sobotę 21 września zgromadziła tradycyjnie liczne grono pracowników, redaktorów i dziennikarzy Niedzieli, w tym przedstawicieli 18 edycji diecezjalnych, wiernych czytelników, sympatyków i przyjaciół Tygodnika oraz finalistów Konkursu Biblijnego, który tego dnia zakończył się w redakcji Niedzieli. W programie pielgrzymki znalazły się: uroczysta Msza św. w Bazylice Jasnogórskiej; spotkanie w Auli o. Augustyna Kordeckiego, podczas którego wręczono medale "Mater Verbi", przyznane w tym roku przez Redaktora Naczelnego kilkudziesięciu wolontariuszom Niedzieli, nagrodzono finalistów wspomnianego
Konkursu i wysłuchano refleksji Janka Pospieszalskiego na temat Studia otwartego - Cybernetyki 7 Telewizji Puls; oraz spotkanie w redakcji Niedzieli, gdzie poświęcono tablicę św. Maksymiliana Kolbego, otwarto wystawę prac artysty rzeźbiarza - dr. Zygmunta Wujka oraz wysłuchano konferencji bp. Ignacego Jeża z Koszalina na temat męczeństwa św. Maksymiliana Kolbego i wojennych losów Kościoła w Polsce.

"Biada mi, gdybym nie głosił Ewangelii"

Słowa powitania, zgodnie z tradycją, jako pierwszy skierował do zgromadzonych przedstawiciel gospodarzy miejsca - ojciec podprzeor Ireneusz Pompa. Mówił o znaczeniu Niedzieli, jako tygodnika znanego i cenionego tak w Polsce, jak i poza jej granicami, którego cechuje duch wierności nauczaniu Ojca Świętego Jana Pawła II, biskupów w Polsce oraz duch patriotyzmu, uniwersalizmu, szerzenia czci Matki Bożej Jasnogórskiej. Wyraził wielką wdzięczność redaktorowi naczelnemu - ks. inf. Ireneuszowi Skubisiowi i zespołowi redakcji za ogromną pracę, poświęcenie i trwanie przy Słowie Bożym. Nawiązując do słów św. Pawła: "Biada mi, gdybym nie głosił Ewangelii", Ojciec Przeor zachęcał do zapału ewangelizacyjnego, misyjnego, który podsycać trzeba kontaktem z Biblią i prasą katolicką. "Będąc tutaj, na Jasnej Górze, na swojej dorocznej pielgrzymce, prośmy Maryję, naszą Matkę, o dar wsłuchania się w Słowo Boże, aby to Słowo było urzeczywistnione w naszym codziennym życiu... Błogosławieni, którzy słuchają Słowa Bożego i strzegą go. Maryjo, Matko Słowa Bożego, prowadź nas do Chrystusa, abyśmy Go znali i lepiej kochali".

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Przychodzimy do Matki Słowa Wcielonego

"Przychodzimy tutaj do naszej Głównej Redaktorki. Przychodzimy z Waszą Ekscelencją, naszym wielkim protektorem - jak to powiedział Ojciec Przeor - z przyjacielem Niedzieli, który modli się do Pani Jasnogórskiej. Przychodzimy z kapłanami-redaktorami, którzy przybyli tu dziś z całej Polski, a także z naszymi przyjaciółmi - kapłanami z archidiecezji częstochowskiej, którzy koncelebrują tu z nami - witał przybyłych redaktor naczelny Niedzieli ks. inf. Ireneusz Skubiś. - Ogromnie i serdecznie im dziękuję". Ksiądz Redaktor w imieniu wszystkich pracowników pisma przybliżył cel dorocznego pielgrzymowania na Jasną Górę, które w tym roku zbiegło się ze świętem Ewangelisty, który niósł światu Dobrą Nowinę: "Przychodzimy z wyrazami ogromnej wdzięczności do Tej, którą nazywamy Mater Verbi - Matką Słowa w dniu dzisiejszym, tak bardzo ważnym - w święto św. Mateusza Apostoła i Ewangelisty. Cieszymy się, że właśnie dziś będziemy mogli zastanowić się nad Bożym Słowem, które przychodzi do naszych serc. Serdecznie proszę o modlitwę w intencji wszystkich Czytelników...". Ksiądz Redaktor nie zapomniał również o tych, którzy często z powodu choroby nie mogli przybyć na pielgrzymkę osobiście, ale wspierają nas codzienną modlitwą: "Przy okazji pozdrawiam tych, którzy pielgrzymują do nas sercem, a słuchają nas przez Radio Jasna Góra i Radio Fiat. Bardzo serdecznie Was, Bracia i Siostry przy radioodbiornikach, pozdrawiam i zapraszam do wspólnej modlitwy".

Za przykładem św. Mateusza

Punktem centralnym każdej pielgrzymki Niedzieli jest Eucharystia sprawowana w Bazylice Jasnogórskiej. Msza św. pod przewodnictwem abp. Stanisława Nowaka, a koncelebrowana przez księży redaktorów diecezjalnych i współpracujących z pismem kapłanów archidiecezji częstochowskiej, rozpoczęła tegoroczną - VI Pielgrzymkę Pracowników, Czytelników i Przyjaciół Niedzieli. Zwracając się do wiernych w okolicznościowej homilii, Metropolita częstochowski przypomniał słowa Redaktora Naczelnego i tytuł, jaki nadał on Maryi Matce Słowa - Pierwsza Redaktorka Niedzieli. "Pierwsza Redaktorka - Maryja. Rzeczywiście Ona powinna być pierwsza. Ona utożsamia się z ubogimi. Z ludźmi, którzy są głodni Słowa Bożego. Jeśli Ona jest Pierwszą Redaktorką, człowiek musi być dobrze obsłużony. Trzeba iść do człowieka takiego, jakim on jest. Do grzesznego, chorego, dobrego. Trzeba dać temu człowiekowi właściwy pokarm Słowa Bożego. Niedziela bardzo chce według tej mistyki postępować" - mówił Ksiądz Arcybiskup. Wskazał następnie na miłosierdzie Boże i Maryję Matkę Miłosierdzia, nawiązując tym samym do hasła tegorocznej pielgrzymki Niedzieli. "Miłosierdzie to również służba przez środki masowego przekazu. Jak wielkie jest to miłosierdzie! Przecież środki masowego przekazu są potęgą i dlatego służba człowiekowi w tej potędze, w wymiarach tej potęgi jest wielką wartością... A jak mamy służyć drogą katolickich mediów - podpowiada dzisiejsza liturgia. Ewangelia mówi nam o powołaniu". W dalszej części homilii abp Nowak wszystkim głoszącym Słowo Boże postawił za wzór patrona dnia - św. Mateusza, którego postać należy rozważać pod kątem potrójnego powołania, jako: apostoła, ewangelisty i ucznia Chrystusa. "To wszystko, co czynimy w związku z Niedzielą, jest powołaniem. Wszyscy jesteśmy apostołami, ewangelistami i uczniami. Wszyscy jesteśmy nadzieją Chrystusa. Poczujmy się w czasie tej pielgrzymki naprawdę zawołani, poproszeni, poczujmy się uszanowani przez Jezusa. Woła nas Jezus, byśmy Go słuchali i pełni entuzjazmu nieśli Go innym (...) - przypomniał nasze powołanie Ksiądz Arcybiskup. - Uradujmy się tym, że możemy czytać katolicką prasę, że możemy siedzieć przy stole Słowa Bożego. Katolicką prasę trzeba kochać, pisanie do katolickiej prasy trzeba kochać. Trzeba mieć do tego serce". Podkreślając, że trzeba się cieszyć z istnienia katolickiej prasy, Ksiądz Arcybiskup przypomniał czasy, gdy jej nie było lub była ona ocenzurowana, i przypomniał obowiązek rozprowadzania tej prasy wszędzie tam, gdzie jej brak. Na zakończenie swej homilii Metropolita częstochowski złożył serdeczne podziękowanie za tworzenie Niedzieli i powierzył pracę zespołu redakcyjnego opiece Matki Bożej Jasnogórskiej.
Dopełnieniem słów Księdza Arcybiskupa było zawierzenie dzieła Niedzieli, jej pracowników i czytelników Pani Jasnogórskiej, którego dokonał redaktor naczelny - ks. inf. Ireneusz Skubiś o godz. 15.00 w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej. "Maryjo - Matko Słowa, przybywamy dzisiaj jako pielgrzymi na Jasną Górę, do Twojej świątyni, której mury wypełnia modlitwa wieków, a posadzki wytarte są kolanami pątników podążających tutaj poprzez dzieje...". Z tymi słowami pięknie korespondowała modlitwa pątników, pielgrzymujących na kolanach do Pani Jasnogórskiej.

2002-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Galbas do kapłanów: biskup nie jest dozorcą księdza, ani jego strażnikiem

2024-03-28 13:23

[ TEMATY ]

Abp Adrian Galbas

Episkopat News/Facebook

Biskup nie jest dozorcą księdza, ani jego strażnikiem. Jeśli ksiądz prowadzi podwójne życie, jakąkolwiek postać miałoby ono mieć, powinien to jak najszybciej przerwać - powiedział abp Adrian Galbas do kapłanów. Metropolita katowicki przewodniczył Mszy św. Krzyżma w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach. Podczas liturgii błogosławił oleje chorych i katechumenów oraz poświęca krzyżmo.

W homilii metropolita katowicki zatrzymał się nad znaczeniem namaszczenia, szczególnie namaszczenia krzyżmem, „najszlachetniejszym ze wszystkich dziś poświęcanych olejów, mieszaniną oliwy z oliwek i wonnych balsamów.” Jak zauważył, olej od zawsze, aż do naszych czasów wykorzystywany jest jako produkt spożywczy, kosmetyczny i liturgiczny. W starożytności był także zabezpieczeniem walczących. Namaszczali się nim sportowcy, stający do zapaśniczej walki. Śliski olej wtarty w ciało stanowił ochronę przed uchwytem przeciwnika.

CZYTAJ DALEJ

Msza Krzyżma. W Chrystusie wzrastamy i przynosimy owoce

2024-03-28 13:30

Archikatedra lubelska

Kapłani są namaszczeni i posłani, aby głosić Chrystusa i dawać świadectwo Ewangelii słowem i życiem - powiedział abp Stanisław Budzik.

CZYTAJ DALEJ

Papież w rozważaniach Drogi Krzyżowej: Jezu, spraw, bym Cię pokochał w dzieciach nienarodzonych

2024-03-29 13:37

[ TEMATY ]

Droga Krzyżowa

papież Franciszek

Włodzimierz Rędzioch

„Ojcze, miej miłosierdzie dla nas i świata całego”, „Jezu - zachowaj Kościół i świat w pokoju” - to słowa modlitwy papieża Franciszka z jego rozważań, które będą towarzyszyć Drodze Krzyżowej w rzymskim Koloseum w Wielki Piątek wieczorem. „Żyjemy w bezlitosnych czasach i potrzebujemy współczucia" - podkreślił.

Po raz pierwszy obecny papież jest autorem rozważań, które zostaną odczytane przy 14 stacjach podczas nabożeństwa w Koloseum, rozpoczynającego się o godz. 21.15.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję