Reklama

Niedziela Częstochowska

Abp Depo: Maryja jest wielkim darem Chrystusa dla nas

– Zanim nazwiemy po imieniu sprawy, które przeżywamy, Maryja nas zrozumie, ponieważ jest Matką widzącą dalej i słuchającą sercem – powiedział abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, który w Kaplicy Matki Bożej na Jasnej Górze przewodniczył wieczornej Mszy św. w uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski i patronki archidiecezji częstochowskiej.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Na wstępie hierarcha podkreślił, że „nie jest naszą sprawą, nawet w świetle czy ciemnościach wiary, pytać, dlaczego w planie zbawczym Boga staliśmy się jako naród szczególną własnością Maryi”. – To jest dar Matki. Trzeba nam na nowo go przyjąć i potwierdzić miarą naszych czynów płynących z wiary – wskazał.

Karol Porwich/Niedziela

W homilii duchowny przyznał, że „na Jasną Górę przychodzimy jak do domu rodzinnego, aby poczuć potrzebę spotkania, obecności, ukrytej miłości i spojrzenia Maryi”. – Ona nas słyszy, zanim coś powiemy. Zanim nazwiemy po imieniu sprawy, które przeżywamy, Ona nas zrozumie, albowiem jest Matką widzącą dalej i słuchającą sercem, aby powiedzieć Chrystusowi o nas, o naszym wciąż trudnym «dziś», i zaprosić Chrystusa wraz z Nią w nasze nieznane «jutro» – zaznaczył abp Depo.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– Dzisiaj, w uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, jesteśmy zjednoczeni, jak przystało na Jej dzieci, zarówno w kraju, jak i poza jego granicami – kontynuował metropolita częstochowski.

Odwołując się do historii ojczyzny, zauważył, że od momentu chrztu Polski „zostaliśmy związani na życie, na śmierć i na wieczność z życiem samego Boga objawionego w Jezusie Chrystusie”. Jako dodał, „ten chrzest trwa nadal”, ponieważ podczas Wigilii Paschalnej ponawiamy przyrzeczenia związane z tym sakramentem. – Ponawiamy wyznanie wiary i przynależność do Chrystusa, naszego Pana i Odkupiciela, a Maryja jest od początku wielkim darem Chrystusa dla nas – przypomniał duchowny.

Karol Porwich/Niedziela

Nawiązując do drugiego czytania z Listu św. Pawła do Kolosan, zwrócił uwagę, że „jesteśmy wezwani do dziękczynienia wobec Boga za współuczestnictwo w życiu Bożym i w dziale świętych”. – Apostoł bardzo mocno zaznaczy, że przed przyjściem Chrystusa byliśmy w ciemnościach, zarówno grzechu, jak i śmierci – podkreślił abp Depo. Tę sytuację odniósł również do historii naszego narodu, który przed przyjęciem chrztu pozostawał w ciemnościach „między narodami świata i wielkimi kulturami”. – Uzyskaliśmy naszą tożsamość z darem chrztu, ale i z decyzją tych, którzy wtedy jednoczyli się wokół Chrystusowego krzyża – zaznaczył.

Reklama

Hierarcha wskazał, że Jezus z wysokości krzyża podarował Maryję Janowi, a przez niego nam. – Na Golgocie, wobec Maryi, Jana i wiernych Jezusowi, została raz na zawsze zatrzymana błędna logika, która podsuwała i wciąż podsuwa człowiekowi plan, aby żył tak, jakby Boga nie było, jakby Chrystus nie wszedł w dzieje człowieka. Krzyż na Golgocie zatrzymał ten pochód pogaństwa – wyjaśnił metropolita częstochowski.

Wezwał, aby „przyjąć wolę Boga jako testament z wysokości krzyża i rzeczywiście wprowadzić Maryję w swoje życie, w naszą codzienność i w nasze zmagania, również o podmiotowość i suwerenność naszego polskiego narodu wobec narodów świata”.

W tym kontekście nawiązał do hymnu „Bogurodzica” i przytoczył słowa św. Jana Pawła II wypowiedziane w Gnieźnie 3 czerwca 1979 r.: „«Bogurodzica» jako pieśń jest najstarszym pomnikiem polskiej literatury. Mówię o tym najstarszym zapisie tej pieśni, orędziu na wiek XV, ponieważ «Bogurodzica» nie jest tylko pieśnią. Jest również wyznaniem wiary, jest polskim symbolem, polskim credo, jest katechezą, jest nawet dokumentem chrześcijańskiego wychowania. Nie jest tylko zabytkiem. Jest dokumentem życia i wprost pierwszym hymnem narodu”.

Karol Porwich/Niedziela

– Dobrze, że śpiewamy ją tutaj wiernie od pokoleń z głębokim przejęciem i uniesieniem na początku Apelu Jasnogórskiego, pamiętając, że śpiewano ją w momentach uroczystych i decydujących, jak podczas bitwy pod Grunwaldem czy, jak mamy prawo twierdzić, w trakcie zwycięskiej obrony Jasnej Góry – ocenił abp Depo.

Kontynuując tę myśl, podkreślił, że „wszelkie próby podważenia więzi narodu i wiary, więzi z Chrystusem i Jego Matką kończyły się klęską”. Nawiązując do postaci sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego, zaapelował, aby w oczekiwaniu na jego beatyfikację poznawać jego słowa pełne wiary i miłości do Boga i ojczyzny, i uczyć się współodpowiedzialności.

Reklama

Metropolita częstochowski przytoczył również słowa, które prymas Polski wypowiedział na rozpoczęcie Wielkiego Postu w 1970 r.: „Nie brak ludzi, którzy są zdania, że trzeba zniszczyć niemal całą strukturę Kościoła, nie oszczędzając ani papieża, ani biskupów i kapłanów, posłanych przez Chrystusa do naszego narodu. Chcą oni zmienić Kościół, będący społecznością widzialną, w jakąś nieuchwytną mgławicę, zgruzować wszystkie komórki życia, z małżeństwem i rodziną na czele, pozbawić naród jego więzi kulturalnej i dziejowej, a potem na gruzowisku zastanawiać się dopiero, co dalej. I to nazywają odnową, nową ludzkością i postępem”.

– Czy coś się zmieniło? – pytał abp Depo. – Tylko pojęcia są inne: posthumanizm, transseksualizm, rodzic pierwszy, rodzic drugi i wiele innych propozycji – dodał.

– Przyszliśmy dzisiaj, aby dziękować Bogu za dar naszego współuczestnictwa w życiu Boga i za dar Maryi, Matki naszego narodu – zaznaczył. Duchowny zachęcił do ufności i życia bez strachu o przyszłość. – Nie lękajmy się trudów i nie uchylajmy się od walki o obecność Boga i Jego praw w naszym życiu, a zwycięstwo, które przyjdzie, będzie zwycięstwem Maryi – powiedział za sługą Bożym kard. Augustem Hlondem.

– Dziękując, prośmy Matkę Chrystusa i Królową Polski o dar mądrości, o jedność, o odwagę i siły do życia wiarą i zwyciężania wszelkich zagrożeń i słabości mocą Eucharystii, mocą zbawczej męki Chrystusa, której trzeba być wiernym – zakończył abp Depo.

Eucharystię poprzedził Różaniec odmawiany w łączności z papieżem Franciszkiem i sanktuariami świata. Modlitwa w pięciu językach była zanoszona za chorych i zakażonych COVID-19 oraz o ustanie pandemii, zwłaszcza tam, gdzie sytuacja jest trudniejsza niż w Polsce. Różaniec poprowadził przeor Jasnej Góry o. Samuel Pacholski.

2021-05-03 20:05

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Depo zaprasza na „Nocne kołatanie u Matki Najświętszej” przed beatyfikacją kard. Wyszyńskiego

„Nocne kołatanie u Matki Najświętszej na progu beatyfikacji Sługi Bożego Kardynała Stefana Wyszyńskiego” – to inicjatywa modlitewna, do której zaprasza abp Wacław Depo, metropolita częstochowski.

Rozpocznie się ona dnia 28 maja, w dzień 39. rocznicy śmierci kardynała Wyszyńskiego, a zakończy 25 sierpnia, czyli w przeddzień uroczystości Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej.

CZYTAJ DALEJ

Krzyż w miejscu publicznym nie narusza wolności

2024-05-18 16:28

[ TEMATY ]

krzyż

rozmowa

archiwum dr. Błażeja Pobożego

dr. Błażej Poboży

dr. Błażej Poboży

O tym, kto w Warszawie boi się krzyża, pozornej bezstronności władz publicznych i dążeniu do starcia światopoglądowego mówi dr Błażej Poboży, doradca Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Dr Błażej Poboży: To jest w mojej ocenie odbieranie obywatelom, urzędnikom prawa do okazywania swoich uczuć religijnych i swojego związku z religią. Jest to sytuacja absolutnie niedopuszczalna i oburzająca. Stanowi pewną konsekwencję działań, które stołeczny ratusz podejmował od dłuższego czasu. Pamiętam, jako radny Warszawy z pięcioletnim stażem, jak najpierw niektórym radnym z zaplecza prezydenta Trzaskowskiego przeszkadzały kolędy w windach, które jeździły w Pałacu Kultury. Później, już dwa lata z rzędu, zrezygnowano z tradycyjnego „opłatka”, który przez lata, niezależnie od tego, kto był prezydentem stolicy, był czymś zupełnie naturalnym w okresie świątecznym. A teraz, w myśl zasady jednego z aktualnych ministrów w rządzie Donalda Tuska, który mówił o opiłowywaniu katolików z przywilejów, mamy skandaliczne, niezrozumiałe, w mojej ocenie sprzeczne z Konstytucją RP i z wyrokami Europejskiego Trybunału Praw Człowieka zarządzenie prezydenta Trzaskowskiego.

CZYTAJ DALEJ

Papież apeluje o odwagę podejmowania dialogu, prowadzącego do położenia kresu wojnom

2024-05-19 12:53

[ TEMATY ]

Anioł Pański

papież Franciszek

PAP/EPA/CLAUDIO PERI

Niech Duch Święty da rządzącym odwagę do podejmowania gestów dialogu, które prowadziłyby do położenia kresu wojnom - prosił papież Franciszek po odmówieniu modlitwy Regina Caeli. - Moje myśli kierują się szczególnie do miasta Charków, które ucierpiało z powodu ataku przed dwoma dniami - dodał Ojciec Święty.

- Drodzy bracia i siostry, Duch Święty jest Tym, który tworzy zgodę, harmonię i tworzy ją wychodząc z różnych, czasem nawet sprzecznych rzeczywistości. Dzisiaj, w uroczystość Pięćdziesiątnicy módlmy się do Ducha Świętego, miłości Ojca i Syna, aby stworzył harmonię w sercach, zgodę w rodzinach, zgodę w społeczeństwie, harmonię w całym świecie. Niech Duch Święty sprawi, by między chrześcijanami różnych wyznań wzrastała komunia i braterstwo. Niech da rządzącym odwagę do podejmowania gestów dialogu, które prowadziłyby do położenia kresu wojnom. Jest dziś bardzo wiele wojen. Pomyślmy o Ukrainie. Moje myśli kierują się szczególnie do miasta Charków, które ucierpiało z powodu ataku przed dwoma dniami. Pomyślmy o Ziemi Świętej, Palestynie, Izraelu, pomyślmy o wielu miejscach, gdzie toczą się wojny. Niech Duch Święty doprowadzi rządzących państwami i nas wszystkich do otwierania bram pokoju - powiedział papież.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję