- Wielu ludzi chce dzisiaj zakładać rodzinę, być mężem, żoną, ojcem , matką. Tylko pytanie: czy chcą tego sami z siebie, bo tak im się podoba, czy próbują rozeznać, że to jest ich powołanie z jakim się do nich zwraca Bóg w Jezusie Chrystusie - mówił ametropolia łódzki.
Duchowny wskazywał, że ludzie wierzący przeżywają swoje życie w kategoriach powołania. "Bóg nas wzywa. A skoro nas powołuje, to najpierw nas obdarza łaskami, a potem wskazuje zadania. Powołanie to jest odczytanie daru Boga i odczytanie zadania do którego mnie posyła" - tłumaczył abp Ryś.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Metropolita łódzki zwrócił uwagę, że bardzo ważnym kryterium rozeznawaniao powołania jest przyjęcie Jezusa Chrystusa ukrzyżowanego, który jest mocą i mądrością. "Bo dopóki nie poznamy Jezusa Chrystusa ukrzyżowanego, który jest mądrością i mocą - to nie wiemy do czego On nas wzywa i nie będziemy potrafili wypełniać tego powołania, które nam zleca" - wskazał kaznodzieja.
"Bądźcie mądrymi i mocnymi Diakonami. Nie bądźcie głupimi i słabymi Diakonami. Nie bądźcie głupimi, bezsilnymi Diakonami – to w przyszłości nie będziecie głupimi, bezmyślnymi księżmi" - zachęcał abp Ryś.
Po homilii kandydaci do diakonatu złożyli przyrzeczenie posłuszeństwa i wierności swojemu ordynariuszowi.
Reklama
Przed błogosławieństwem abp Grzegorz Ryś wręczył nowym diakonom dekrety na parafie, w których będą pełnić swoją posługę i przygotowywać się do święceń prezbiteratu.
Ogólnopolskie Seminarium Duchowne dla Starszych Kandydatów do Święceń, potocznie nazywane: Seminarium 35 +, funkcjonuje w Archidiecezji Łódzkiej od września 2019. Seminarium przygotowuje do kapłaństwa kleryków polskich diecezji, którzy ukończyli 35. rok życia.
Rektorem seminarium jest ks. prof. Sławomir Szczyrba.