W tej kryzysowej sytuacji arcybiskup Turynu ściśle współpracuje z władzami miasta. Podkreśla, że w sytuacji, gdy wiele osób nie chce pójść do noclegowni, ponieważ są one przepełnione, trzeba pilnie znaleźć inne rozwiązanie i dać im ciepły kąt w klasztorach czy parafiach.
Abp Nosiglia sam dał przykład otwierając drzwi biskupstwa dla bezdomnych. Trzydzieści osób korzysta tam z pomocy nie tylko w nocy, ale i w dzień. "Zrobiłem to już kilka lat temu. Teraz dodatkowo przyjąłem kilka osób w swoim domu, gdzie mieszkam na co dzień, by pokazać, że pod naszym dachem może znaleźć się miejsce dla braci i sióstr przeżywających trudności" – powiedział Radiu Watykańskiemu abp Nosiglia.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Na apel odpowiedziało już kilka zakonów dając dyspozycyjność przyjęcia 4-5 osób, zareagowały też parafie. "Teraz postaramy się zjednoczyć siły i skoordynować nasze działania z wolontariuszami od lat wspierającymi bezdomnych. Jestem pewien, że ludzie chętnie pomogą. Turyn to przecież miasto «świętych społecznych», takich jak Jan Bosko czy Cottolengo, którzy zostawili swój głęboki ślad, stąd wierzę, że mieszkańcy odpowiedzą w sposób bardzo konkretny” - powiedział metropolita Turynu.
Szacuje się, że we Włoszech żyje ponad 51 tys. bezdomnych, z których połowę stanowią cudzoziemcy. Zdecydowana większość to mężczyźni (8 na 10). Od początku roku z zimna na ulicy zmarło 10 bezdomnych, z tego dwie osoby w Turynie.