Biskup swą refleksją poświęcił wyrażonej w Pierwszym Liście św. Jana teologii miłości. Duchowny zwrócił uwagę, że w tym czytaniu – krótkim fragmencie złożonym z czterech zdań (1 J 4, 7-10) – aż dziesięciokrotnie pojawia się wyraz oznaczający „miłość” lub „miłować”.
Hierarcha zaznaczył, że św. Jan Ewangelista formułuje niezwykłą definicję Boga: „Bóg jest miłością”. „Bynajmniej nie na odwrót. Gdyby ktoś powiedział, że miłość jest Bogiem, popełnia straszliwą idolatrię, ubóstwia bowiem według swego wyobrażania miłość. Tymczasem to Bóg jest miłością” – przestrzegł i powtórzył, że w tych niebanalnych zdaniach ukochany uczeń Jezusa przedstawia własną, oryginalną koncepcję miłości.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
„To zdania niebanalne. Mogliśmy w nich usłyszeć, jaki jest dowód na tę miłość Boga do człowieka, w czym ona się przejawia. Dlatego też miłość ma być w życiu człowieka czymś niesamowicie ważnym, ponieważ miłość w człowieku, jego zdolność do miłowania drugiego pochodzi od Boga” – wyjaśnił i przypomniał starożytną legendę mówiąca o tym, że sędziwy św. Jan pod koniec życia stracił pamięć i jedynym zdaniem, jakie powtarzał było: „Braciszkowie, miłujecie się wzajemnie”.
„Naiwne sformułowania miłości bywają najbardziej prawdziwe, bo odzwierciedlają najgłębsze prawdy, jakie mamy w sercu” – dodał biskup.
Modlitwa różańcowa pod przewodnictwem biskupa bielsko-żywieckiego w kaplicy kurialnej odbywa się codziennie o godz. 20.30. Jest transmitowana przed media społecznościowe. Biskup Roman po modlitwie prowadzi krótkie rozważanie słowa Bożego i udziela błogosławieństwa.
Wspólnota księży mieszkających w kurii diecezjalnej modli się o ustanie epidemii, poleca w modlitwie lekarzy i pielęgniarki cały personel medyczny, prosi w intencji rządzących o mądre decyzje, o uwolnienie od lęku i spokój serca, za chorych, za zmarłych.