W czwartek 29 marca w katedrze radomskiej biskupi, kapłani i tłumy wiernych pożegnali bp. Edwarda Materskiego - pierwszego ordynariusza diecezji radomskiej, który odszedł do Pana 24 marca w wieku 89 lat. Mszy św. pogrzebowej przewodniczył kard. Stanisław Dziwisz, a homilię wygłosił abp Józef Michalik, przypominając ogromne zasługi śp. bp. Materskiego dla katechizacji. Ciało bp. Materskiego spoczęło w grobowcu biskupów na cmentarzu przy ul. Limanowskiego.
Bp Edward Materski przez znaczną część życia związany był z diecezją kielecką. Na zawsze zapisał się w jej historii jako wizytator i organizator katechezy w latach komunistycznych i twórca Ośrodka Katechetycznego w Kielcach w 1957 r., który przygotował i wykształcił wielu katechetów. Dzięki charyzmatowi ks. Edwarda Materskiego Ośrodek stał się dla nich centrum formacji i domem.
Ks. Materski zajmował w ośrodku skromny pokój. Mimo wielu obowiązków, zawsze był gotów służyć każdemu - rozmawiał, dodawał odwagi, spowiadał, doradzał. Wokół siebie zgromadził środowisko ludzi oddanych katechezie. Katecheci mówili o nim „mistrz katechezy”, doskonały nauczyciel, pedagog. Na nikogo nie krzyczał, uczył, że dzieci należy uspakajać ciszą i taką metodę miał wobec dorosłych. Nie wyrażał się źle o innych. Mówił, że zawsze trzeba podkreślać wartość dobra i dawać pozytywne przykłady.
Organizował doroczne kursy katechetyczne, dni skupienia, rekolekcje adwentowe i wielkopostne. Co środę odbywały się w jego mieszkaniu dyskusje na ważne tematy, studia nad dokumentami Kościoła. Codziennie sprawował dla katechetów Mszę św. Choć czasy dla katechezy były ciężkie, on z ojcowską troską potrafił dodawać każdemu otuchy, odwiedzał katechetów w punktach katechetycznych, nierzadko wspierał finansowo. Organizował górskie wyprawy, obozy wędrowne z Mszą św. na górskiej polanie przy ołtarzu z plecaków… Finansował je biedniejszym studentom i katechetom z własnych oszczędności.
Bp Materski ma szczególnie zasługi na polu katechetyki. Był przewodniczącym Komisji Episkopatu Polski ds. Wychowania Katolickiego, Komisji ds. Powołań i członkiem Komisji ds. KUL. Opracował katechizmy dla nauczania katechezy w szkołach średnich i szkołach podstawowych, liczne pomoce dla katechetów. Z wielkim zaangażowaniem podejmował starania o powrót religii do szkół, co zaowocowało wydaniem instrukcji MEN w 1990 r. Całe życie był zafascynowany katechezą. Uczył w V LO im. Traugutta także wówczas, kiedy był już biskupem w Radomiu.
W lipcu 2010 r., w 20. rocznicę powrotu katechezy do szkół, z inicjatywy proboszcza ks. Stanisława Kondraka w Szczaworyżu odbyło się spotkanie bp. Materskiego z emerytowanymi katechetami. Przyjechało trzydziestu pięciu katechetów oraz wielu księży związanych z Ośrodkiem Katechetycznym. Był wzruszony, cieszył się z tego spotkania. Odprawił dla nich Mszę św. w kościele parafialnym. Potem był wspólny obiad na plebanii, wspomnienia i serdeczne rozmowy. To było jego ostatnie spotkanie z katechetami.
Wspomnienia katechetów pochodzą m.in. z książki: „Są chwile w życiu… W czterdziestą rocznicę sakry biskupiej Edwarda Materskiego”. Radom 2009.
Bp dr Edward Materski urodził się 6 stycznia 1923 r. w Wilnie w polskiej rodzinie inteligenckiej jako syn Ignacego i Marii z Filutowskich. Po śmierci ojca w 1932 r., z matką i dwiema siostrami przeniósł się do Warszawy. Tutaj jako kleryk uczestniczył w Powstaniu Warszawskim. Pełnił również rolę niemianowanego sekretarza biskupa kieleckiego Czesława Kaczmarka. W 1968 r. konsekrowany biskupem pomocniczym diecezji kieleckiej przez kard. Stefana Wyszyńskiego, a w 1981 r. biskupem sandomierskim. 4 czerwca 1991 r. gościł w Radomiu Jana Pawła II.
W ramach reorganizacji diecezji w Polsce w 1992 r. został mianowany przez Jana Pawła II pierwszym biskupem diecezji radomskiej.
Był budowniczym radomskiego Wyższego Seminarium Duchownego. Dbał o media katolickie w diecezji - założył tygodnik diecezjalny „AVE” i drukarnię. w 1993 r. powołał radio „Ave” które było pierwszym lokalnym radiem w Radomiu. Sprowadził do miasta relikwie św. Kazimierza i ogłosił go patronem miasta. Za jego rządów kościół Mariacki w Radomiu został podniesiony do godności bazyliki. Za czasów rządów bp. Materskiego diecezja radomska zyskała pięciu nowych błogosławionych kapłanów, beatyfikowanych przez Jana Pawła II 3 czerwca 1999 r. w Warszawie. Jego staraniem odbyła się koronacja obrazu Matki Bożej w Skarżysku-Kamiennej. Dbał o misje i zakony. Od 1999 r. był biskupem seniorem diecezji radomskiej. Został odznaczony przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.
Pomóż w rozwoju naszego portalu