Reklama

Zasłużony kapłan diecezji częstochowskiej ks. infułat Alojzy Jatowtt (1894-1972)

Niedziela częstochowska 3/2012

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Każdego roku w miesiącu styczniu płynie wiele wspomnień o naszych bohaterach narodowych. Stają przed naszymi oczyma powstańcy z 1863 r., pierwsi parlamentarzyści z wolnych wyborów do sejmu ustawodawczego w 1919 r. oraz liczni żołnierze, którzy w 1945 r. wyzwalali naszą ojczyznę spod okupacji hitlerowskiej. W szeregu tych styczniowych bohaterów, zatroskanych o sprawy narodowe, stoi również ks. Alojzy Jatowtt, niezłomny kapłan diecezji częstochowskiej. W styczniu br. mija 95. rocznica przyjęcia przez niego święceń kapłańskich. Natomiast 19 stycznia 2012 r. mija 40 lat od jego śmierci. Warto z okazji tych okrągłych jubileuszy przypomnieć postać księdza, którego koleje życia raz po raz przeplatały się ze sprawami narodowymi i religijnymi.
Przyszedł na świat 3 czerwca 1894 r. w Kownie na Litwie w rodzinie mieszczańskiej. Jego ojciec Władysław pracował jako kierownik notariatu w miejscowym sądzie. Natomiast matka Jadwiga zajmowała się prowadzeniem domu i wychowaniem siedmiorga dzieci. Alojzy był trzecim dzieckiem z kolei. Po latach wspominał, że szczególnie za sprawą matki dzieci te były wychowywane w duchu patriotycznym i religijnym. Początkowo nauki pobierał w szkole powszechnej w rodzimej miejscowości. Tam też kontynuował edukację w słynnym gimnazjum, gdzie w latach 1819-22 jako nauczyciel pracował Adam Mickiewicz.
Atmosfera rodzinnego domu, który był często odwiedzany przez takich księży jak: Mikołaj Koncewicz czy bracia Jan i Józef Wiercińscy, a także osobiste przeżycia, wyniesione z przepięknych nabożeństw w katedrze kowieńskiej, spowodowały, że wstąpił on do Seminarium Duchownego w Kownie. Wielokrotnie o tym później wspominał. Studia seminaryjne rozpoczął w 1911 r. Przerwał je wybuch pierwszej wojny światowej (1914-18). Pomimo trudności, zdołał ukończyć ostatni rok formacji kapłańskiej. Święceń diakonatu udzielił mu bp Franciszek Karewicz. W oczekiwaniu na odpowiedni wiek kanoniczny, aby mógł otrzymać dalsze święcenia kapłańskie, został wysłany na studia specjalistyczne do Akademii Duchownej w Petersburgu. Rektorem tej uczelni był ks. Idzi Radziszewski. Z grona profesorskiego warto natomiast wskazać wybitnego filozofa ks. Antoniego Szymańskiego. Tam diakon Alojzy specjalizował się w zakresie prawa kościelnego. 21 stycznia 1917 r. otrzymał święcenia kapłańskie w stopniu prezbitera z rąk arcybiskupa mohylewskiego Jana Cieplaka.
Jako kapłan udał się do pracy duszpasterskiej do miejscowości uzdrowiskowej Pięciogóra na Kaukazie. Tam zostali przesiedleni na początku wojny jego rodzice i rodzeństwo. Działalność religijna wśród przesiedleńców polskich w warunkach wojennych, a później rewolucyjnych nie była łatwa. Z podobną misją przebywał wówczas na Kaukazie także ks. Michał Klepacz, późniejszy biskup diecezji łódzkiej. Po zakończeniu wojny ks. Alojzy wrócił do kraju i został skierowany do pracy duszpasterskiej w Mińsku Litewskim. Tam z nominacji bp. Zygmunta Łozińskiego otrzymał urząd notariusza w Kurii Biskupiej, stanowisko wykładowcy liturgii w miejscowym Seminarium Duchownym oraz funkcję wikariusza w kościele katedralnym. Pobyt w Mińsku Litewskim ks. Alojzy zaliczał później do najpiękniejszych okresów w swoim życiu. Zakłóciła go zawierucha wojenna 1920 r. Wówczas to, zabrawszy ze sobą część inwentarza katedralnego, udał się w głąb Polski.
W czerwcu 1920 r. przybył do Seminarium Duchownego we Włocławku. Rektorem wówczas był tam ks. Józef Kruszyński, który przyczynił się do tego, że został on inkardynowany do diecezji włocławskiej. W latach 1920-24 pełnił funkcję kapelana sióstr dominikanek w Świętej Annie, koło Przyrowa. W tym czasie poddawał się wielu zabiegom leczniczym, bowiem cierpiał na gruźlicę płuc i inne choroby. W 1924 r. objął urząd proboszcza parafii w Dąbrowie Zielonej. Obowiązki te spełniał wraz z dotychczasową funkcją kapelana. W tym czasie udał się w celach leczniczych do Zakopanego.
28 października 1925 r. został inkardynowany do nowo powstałej diecezji częstochowskiej. Za radą lekarzy przebywał na kuracjach zagranicznych we Francji i Włoszech. Odbył też pielgrzymkę do Lourdes. W 1929 r. bp Teodor Kubina mianował go kanclerzem Kurii Diecezjalnej. Urząd ten sprawował do 1937 r. W tym okresie był ponadto redaktorem czasopisma urzędowego „Wiadomości Diecezjalne”, a także redaktorem i wydawcą katalogów diecezjalnych oraz kalendarzy liturgicznych. W 1935 r. został również sędzią - audytorem w Sądzie Biskupim. W 1937 r. objął urząd oficjała tego sądu. Bez większych represji przeżył okres okupacji hitlerowskiej (1939-45). Po wojnie bp T. Kubina ustanowił go w 1946 r. egzaminatorem prosynodalnym i komisarzem biskupim okręgu częstochowskiego. W okresie rządów bp. Zdzisława Golińskiego zostały mu powierzone sprawy pomocy materialnej dla starszych i chorych kapłanów oraz pracujących na biednych placówkach kościelnych. W 1951 r. otrzymał godność prałata - kustosza w nowo erygowanej kapitule katedralnej. Rok później został wizytatorem parafii dziekańskich okręgu częstochowskiego. W latach 1953-56 z przyczyn politycznych zawieszono go w czynnościach oficjała Sądu Biskupiego. Wówczas pełnił jedynie funkcję rektora kościoła pw. Serca Matki Bożej w Częstochowie. Oprócz tego wziął on czynny udział w obradach I synodu diecezji częstochowskiej. W 1955 r. Przewodniczący Episkopatu Polski bp Michał Klepacz ustanowił go sędzią w Trybunale Prymasowskim i wizytatorem apostolskim Zgromadzenia Sióstr Służebniczek NMP. W 1962 r. na własna prośbę został zwolniony z obowiązków rektora kościoła, egzaminatora posynodalnego i członka Diecezjalnej Komisji do Spraw Urządzania Katedry. Z kolei podczas rządów bp. Stefana Bareły otrzymał w 1964 r. nominacje na wikariusza generalnego. Natomiast na jubileusz 50-lecia kapłaństwa podniesiono go do godności protonotariusza apostolskiego, czyli infułata (1967 r.). Wkrótce ciężko zachorował. W 1971 r. odnowiła się u niego gruźlica. Po miesięcznym pobycie w szpitalu w Częstochowie udał się na leczenie sanatoryjne do Otwocka. Podróż tę odbył samochodem. Jednym z współtowarzyszy tego wyjazdu był ks. Mirosław Suchosz. Jednak nie dojechał do celu podróży, bowiem doszło do wypadku drogowego w Górze Kalwarii za Warszawą. Po czterodniowym pobycie w szpitalu w Warszawie zmarł 19 stycznia 1972 r. Został pochowany w grobowcu kapitulnym na cmentarzu Kule w Częstochowie.
Pozostawił po sobie drukiem cztery prace, które zamieścił na łamach „Wiadomości Diecezjalnych”: „Co to jest Unia Apostolska”; „Organizacja i działalność kurii diecezjalnej w Częstochowie”; „Organizacja i działalność sądu biskupiego w Częstochowie” i „Zarys działalności funduszu emerytalno-zapomogowego diecezji częstochowskiej”. W pamięci księży pozostał jako: „(…) człowiek głębokiej wiary. Nawet bardzo trudne sprawy chciał załatwiać w duchu miłości Chrystusowej. Miał dużo szacunku dla każdego księdza. (…) gorliwy kapłan, dobry pracownik kurialny i przyjaciel na drogach kapłańskiego życia”.

Niniejszy artykuł powstał na podstawie czterech biogramów ks. Alojzego Jatowtta, których autorem jest ks. prof. J. Związek, opublikowanych w „Częstochowskich Wiadomościach Diecezjalnych”, opracowania „Polscy kanoniści” i „Encyklopedii katolickiej”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2012-12-31 00:00

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dekrety rozdane

2024-05-28 11:50

[ TEMATY ]

bp Tadeusz Lityński

Zielona Góra

dekrety

zmiany personalne

translokaty

ks. Rafał Witkowski

Bp Tadeusz Lityński 28 maja oznajmił decyzje personalne dotyczące posługi duszpasterskiej kapłanów diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.

Wybrani proboszczowie, wikariusze i rezydenci otrzymali od Biskupa Diecezjalnego Tadeusza Lityńskiego dekrety kierujące do posługi w nowych parafiach. Już po raz drugi wręczenie dekretów odbyło się w auli konferencyjnej w parafii pw. Ducha Świętego w Zielonej Górze.

CZYTAJ DALEJ

Premierze Donaldzie Tusku, przeproś ludzi ze Straży Granicznej

2024-05-29 06:46

[ TEMATY ]

punkt widzenia

Samuel Pereira

Materiały własne autora

Samuel Pereira

Samuel Pereira

Polityka rządzi się swoimi prawami. To gra w której nieraz możemy zaobserwować wolty, które się cyrkowcom nie śniły. Są jednak – nomen omen – granice. To sytuacje gdzie w grę wchodzi polski interes narodowy i nasze bezpieczeństwo.

Z czymś takim mieliśmy do czynienia latem 2021 roku, gdy rozpoczęła się zaplanowana w Mińsku i w Mokwie operacja wymierzona przeciwko Polsce. W ramach tych działań na naszą granicę zaczęli napierać nielegalni migranci, których zwoziły służby Aleksandra Łukaszenki. To wówczas opozycja zamiast wesprzeć polskie władze i samą Straż Graniczną rozpoczęła okropną nagonkę na ludzi, którzy stanęli pod ogromną presją zewnętrzną i wewnętrzną właśnie.

CZYTAJ DALEJ

Tradycje kwietnych dywanów na procesję Bożego Ciała

2024-05-29 16:12

[ TEMATY ]

dywan z kwiatów

Karol Porwich/Niedziela

Tradycje kwietnych dywanów na procesję Bożego Ciała stanowią niematerialne dziedzictwo kulturowe, przekazywane z pokolenia na pokolenie. Te niezwykłe kompozycje tworzone są z kolorowych płatków róż, jaśminu, bzu, polnych maków, chabrów, liście paproci czy ściętej trawy. Tradycja słynnych dywanów ze Spycimierza koło Łodzi została nawet wpisana na na listę Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości UNESCO.

Poza Spycimierzem tradycja układania w Boże Ciało kwietnych dywanów kultywowana jest także na Opolszczyźnie - w Kluczu, Olszowej, Zalesiu Śląskim i Zimnej Wódce. Piękne kompozycje kwiatowe, układane rokrocznie w tych parafiach, stanowią nie tylko dopełnienie tradycji i oprawę uroczystej procesji, ale są również atrakcją dla turystów, wpisaną w niematerialne dziedzictwo kulturowe.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję