Reklama

Uniwersytet Rodziny Diecezji Drohiczyńskiej

Niedziela podlaska 41/2011

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Małżeństwo i rodzina są wzniosłymi i najcenniejszymi darami dla ludzkości (FC 1). Bł. Jan Paweł II - wielki obrońca godności małżeństwa, rodziny, życia i odpowiedzialnego rodzicielstwa - wielokrotnie podkreślał prawdę, że „poprzez rodzinę toczą się dzieje człowieka, dzieje zbawienia ludzkości” (LdR 23). Jest ona bowiem „szkołą życia i miłości”, pierwszą oraz fundamentalną „szkołą bogatszego człowieczeństwa”. Od jej pomyślności i siły moralnej zależy współmiernie kondycja całego Kościoła i społeczeństwa. Ponadto szczęśliwe życie małżeńskie i rodzinne jest dla większości z nas najwznioślejszym celem pragnień, dążeń i życiowych aspiracji. Na przełomie tysiącleci możemy zauważyć fakty budzące zasoby nadziei w kierunku zmiany na lepsze. Albowiem wielu współczesnych małżonków pragnie budować swoje relacje w kategoriach osobowych i przenosić taki styl na płaszczyznę rodzicielstwa, czyniąc je bardziej odpowiedzialnym. Poza tym są bardziej świadomi zacieśniania więzów między rodzinami w celu niesienia pomocy duchowej i materialnej oraz są otwarci na współpracę z innymi instytucjami dla własnego wzrostu.
Jednak nasilająca się laicyzacja, podważanie wielu zasad moralnych, przecenianie wartości ekonomicznych coraz bardziej aktualizują cywilizację użycia i śmierci, czego wyrazem są hedonistyczno-konsumpcyjny styl życia, plaga rozwodów, związki niesakramentalne, eskalacja niewierności małżeńskiej oraz rozwiązłość przedmałżeńska. Niejednokrotnie rodziny rozbite nie są oparciem dla dzieci, które szybko przyjmują wypaczony pogląd na małżeństwo, jego trwałość i nierozerwalność oraz proces wychowywania potomstwa bez wartości chrześcijańskich. Poza tym presja zsekularyzowanego środowiska zakorzenia w młodym pokoleniu nieufność do chrześcijańskiego postrzegania i przeżywania doniosłych wartości małżeństwa i rodziny. Tenże klimat permisywizmu, kształtowany także przez liczne środki społecznej komunikacji i narastające ustawy antyrodzinne, przyczynia się do tworzenia otoczki, która przeszkadza młodzieży normalnie wzrastać w wierze chrześcijańskiej, związać się odpowiedzialnie z Kościołem oraz odkryć wielką wartość sakramentalnego charakteru małżeństwa i wymagań, jakie są związane z jego zawarciem.
Na początku III tysiąclecia towarzyszy wielu ludziom dobrej woli uzasadniony niepokój o przyszłość i kształt najważniejszych dla człowieka wspólnot - małżeństwa i rodziny. Nie da się zaprzeczyć, że we współczesnym świecie istnieje wiele wrogich tendencji w rozumieniu istoty i powołania tych instytucji. Żyją przecież liczne rodziny zagubione w gąszczu swych zadań i nieświadome swego ostatecznego znaczenia i powołania. Są też i takie, które napotykają na różne trudności w realizacji własnej misji. Współczesność przyniosła ponadto degradację niektórych podstawowych wartości, odnoszących się do tajemnicy małżeńsko-rodzinnej. Można do nich zaliczyć tendencje do osłabienia trwałego charakteru małżeństwa i zastępowanie go związkami nieformalnymi, nieprawidłowe rozumienie niezależności małżonków oraz rezygnację z autorytetu rodziców wobec dzieci. Szczególnie niepokojący jest fakt wzrastającej liczby rozwodów (aktualnie w Polsce ok. 73 tys. rocznie) oraz utrwalanie się mentalności i postaw antynatalistycznych (niechęć do posiadania potomstwa). Zdaniem bł. Jana Pawła II, u podstaw tego leży destrukcyjna antycywilizacja śmierci, wyrosła z kryzysu prawdy, egoizmu i utylitaryzmu (VS 47). Jej objawem jest między innymi promowanie i używanie środków antykoncepcyjnych, sterylizacja, zabijanie nienarodzonych dzieci, eutanazja oraz niechęć do posiadania potomstwa. Z niepokojem należy stwierdzić, że to co było jeszcze w połowie XX wieku plagą społeczną, obecnie uznaje się za normę. Zniszczenie wartości małżeństwa i rozpad rodziny następuje zwłaszcza w krajach ekonomicznie rozwiniętych. Współmiernie ze wzrostem rozwodów, separacji, wielożeństwa, kohabitacji i praktykowania tzw. wolnej miłości, zmniejsza się wskaźnik zawieranych małżeństw. Papież z Polski główną przyczynę takich zachowań widział w tzw. zaćmieniu Boga w człowieku i społeczeństwie.
Błędny obraz małżeństwa i rodziny przedostaje się do mentalności współczesnych ludzi przez wpływy kulturowe, społeczne i ekonomiczne. Propozycje wrogie małżeństwu są wynikiem ateistycznej ideologii postmodernistycznej, lansowanej i wspieranej przez potężną sieć środków społecznego przekazu, głoszących często fałszywą wolność i permisywizm moralny. Destrukcyjna rola mediów uwidacznia się w podważaniu i ośmieszaniu wartości tradycyjnych a upowszechnianiu przeciwstawnych katolickiemu światopoglądowi. Dlatego bł. Jan Paweł II zdecydowanie podkreślał, „że żadne społeczeństwo ludzkie nie może ryzykować permisywizmu w sprawach tak podstawowych, jak istota małżeństwa i rodziny” (LdR 17).
Współczesna rodzina chrześcijańska potrzebuje pomocy innych podmiotów niosących konkretne wsparcie. Wydział Duszpasterstwa Rodzin i Stowarzyszenie Rodzin Katolickich naszej diecezji organizuje Uniwersytet Rodziny Diecezji Drohiczyńskiej. Powstające dzieło wychodzi naprzeciw oczekiwaniom współczesnych małżonków i rodziców. Poprzez wykłady prowadzone przez specjalistów uniwersytet pragnie nieść merytoryczną pomoc w kształtowaniu katolickich postaw, umiejętności wychowawczych, a także budować dojrzałe zaangażowanie prokościelne i prospołeczne u słuchaczy. Patronami Uniwersytetu Rodziny Diecezji Drohiczyńskiej są: Najświętsza Rodzina z Sanktuarium Domku Loretańskiego, św. Joanna Beretta Molla, bł. Jan Paweł II oraz Władysław i Ludwika Łozińscy - rodzice sługi Bożego bp. Zygmunta Łozińskiego.
Uczestnikami uniwersytetu mogą być osoby, które ukończyły 18. rok życia. Nie jest wymagana matura (URDD będzie funkcjonował jak uniwersytety ludowe czy też szkoły dla rodziców). Został przyjęty dwuletni cykl kształcenia. Zajęcia będą odbywały się raz w miesiącu (zawsze w sobotę) w godz. 9-15.30 (6 wykładów, Msza św. i obiad). Na zakończenie szkoleń wszyscy studenci URDD otrzymają dyplomy. Osoby chętne do wzięcia udziału w wykładach uniwersytetu powinny pobrać kartę zgłoszenia w swojej parafii lub bezpośrednio w biurze Wydziału Duszpasterstwa Rodzin w Sokołowie Podlaskim (Dom Miłosierdzia, Lipowa 84, 08-300 Sokołów Podlaski) i wypełnioną dosłać do 22 października na adres podany w samej karcie.
Wszelkie informacje można uzyskać pod adresem: Wydział Duszpasterstwa Rodzin, ul. Lipowa 84, 08-300, Sokołów Podlaski, www.drdrohiczyn.pl, p_arbaszewski@poczta.onet.pl; tel./fax: (25) 781-25-34 lub 693-802-204.
Serdecznie zapraszam!

Reklama

* * *

Wyróżnia się następujące cele i zadania Uniwersytetu Rodziny Diecezji Drohiczyńskiej:

1. Pedagogizacja rodziców w zakresie teologii małżeństwa i rodziny, pedagogiki i psychologii rodziny oraz katolickiej nauki społecznej;
2. Kształtowanie katolickich postaw religijno-moralnych;
3. Utwierdzanie chrześcijańskiego systemu wartości;
4. Uczenie umiejętności wychowawczych rodziców;
5. Podnoszenie poziomu kultury życia;
6. Budowanie czynnego zaangażowania ku służbie Kościołowi i społeczeństwu;
7. Kształtowanie postaw prozdrowotnych i pronatalistycznych;
8. Przygotowanie kandydatów do Diecezjalnego Studium Życia Rodzinnego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Treści programowe Uniwersytetu Rodziny Diecezji Drohiczyńskiej:

I rok studiów:
1. Małżeństwo i rodzina w Piśmie Świętym;
2. Teologia małżeństwa i rodziny;
3. Katecheza dla rodziny i katecheza rodzinna;
4. Duchowość małżeńska;
5. Liturgia Kościoła Domowego;
6. Polityka państwa wobec rodziny. Współczesne zagrożenia rodziny;
7. Elementy psychologii rozwojowej;
8. Fizjologia płodności i odpowiedzialne rodzicielstwo.

II rok studiów:
1. Podstawy Katolickiej Nauki Społecznej;
2. Pedagogika rodziny;
3. Psychologia małżeństwa i rodziny;
4. Antropologia małżeństwa i rodziny;
5. Wychowanie chrześcijańskie;
6. Demografia i polityka ludnościowa;
7. Podstawy moralności. Etyka małżeństwa i rodziny;
8. Udział rodziny w kulturze.

W roku akademickim 2011/2012 wykłady będą prowadzone przez: ks. prof. dr. hab. prał. Tadeusza Syczewskiego, o. prof. dr. hab. Kazimierza Lubowickiego, ks. dr. prał. Zbigniewa Rostkowskiego, ks. dr. Krzysztofa Mielnickiego, dr Marię Smereczyńską, mgr Joannę Wilgodzką, mgr Magdalenę Ratyńską i ks. dr. Piotra Arbaszewskiego.

Inauguracja Uniwersytetu Rodziny nastąpi 29 października w auli Wyższego Seminarium Duchownego w Drohiczynie. Program jest następujący:
10.00 - przywitanie gości i wprowadzenie - „Idea i cele Uniwersytetu Rodziny Diecezji Drohiczyńskiej” - ks. dr Piotr Arbaszewski, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Rodzin
10.45 - „Służyć prawdzie o małżeństwie i rodzinie - konieczność właściwej polityki prorodzinnej” - dr Maria Smereczyńska, lekarz, członek Rady ds. Rodziny Konferencji Episkopatu Polski, sekretarz stanu - pełnomocnik ds. rodziny w rządzie AWS
11.20 - „Rodzina chrześcijańska pierwszym podmiotem kształtowania cywilizacji miłości” - dr Kazimierz Kapera, dr nauk medycznych, sekretarz stanu - pełnomocnik ds. rodziny w rządzie AWS, prezydent Polskiej Federacji Rodzin Katolickich
12.00 - przerwa
12.20 - „Małżeństwo i rodzina w nauczaniu bł. Jana Pawła II” - ks. prof. dr hab. prał. Tadeusz Syczewski, rektor WSD w Drohiczynie, kierownik Katedry Kościelnego Prawa Małżeńskiego i Rodzinnego na KUL
13.00 - Msza św. i akt zawierzenia Uniwersytetu Rodziny Diecezji Drohiczyńskiej - kaplica WSD
14.00 - obiad i ogłoszenia

2011-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wstrząs w KWK Mysłowice-Wesoła; nie żyje dwóch górników

2024-05-14 10:59

[ TEMATY ]

górnicy

PAP/Kasia Zaremba

Nie żyje dwóch górników, którzy zostali poszkodowani we wstrząsie w KWK Mysłowice-Wesoła. Wiceprezes Polskiej Grupy Górniczej Rajmund Horst przekazał, że lekarz potwierdził zgon dwóch mężczyzn, których ciała przetransportowano na powierzchnię.

"Prowadzona akcja ratownicza zmierzała do dotarcia do czterech pracowników, z którymi nie mieliśmy kontaktu. Udało się dotrzeć i wytransportować trzech pracowników. Niestety w przypadku dwóch lekarz stwierdził zgon" – powiedział Horst.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

[ TEMATY ]

św. Andrzej Bobola

Karol Porwich/Niedziela

św. Andrzej Bobola

św. Andrzej Bobola

Niezwyciężony atleta Chrystusa - takim tytułem św. Andrzeja Bobolę nazwał papież Pius XII w swojej encyklice, napisanej z okazji rocznicy śmierci polskiego świętego. Dziś, gdy wiara katolicka jest atakowana z wielu stron, św. Andrzej Bobola może być ciągle stawiany jako przykład czystości i niezłomności wiary oraz wielkiego zaangażowania misyjnego.

Św. Andrzej Bobola żył na początku XVII wieku. Ten jezuita-misjonarz przemierzał rozległe obszary znajdujące się dzisiaj na terytorium Polski, Białorusi i Litwy, aby nieść Dobrą Nowinę ludziom opuszczonym i religijnie zaniedbanym. Uwieńczeniem jego gorliwego życia było męczeństwo za wiarę, którą poniósł 16 maja 1657 roku w Janowie Poleskim. Papież Pius XI kanonizował w Rzymie Andrzeja Bobolę 17 kwietnia 1938 roku.

CZYTAJ DALEJ

Zmarła Zofia Czekalska "Sosenka", uczestniczka Powstania Warszawskiego

2024-05-14 19:24

[ TEMATY ]

Powstanie Warszawskie

Zofia Czekalska

Portret z wystawy w Muzeum Powstania Warszawskiego/autor zdjęcia: Agata Kowalska

Zofia Czekalska „Sosenka”

Zofia Czekalska „Sosenka”

Zofia Czekalska "Sosenka", powstańcza łączniczka w zgrupowaniu "Chrobry II", sanitariuszka, zmarła w wieku 100 lat. Informację o jej śmierci przekazał prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. "Pani Zofio, +Sosenko+ - dziękujemy za wszystko. Warszawa zawsze będzie o pani pamiętać" - napisał.

"+Pani jest coraz młodsza!+ - mówiłem za każdym razem, kiedy się spotykaliśmy. I to nie była urzędowa uprzejmość. Bo tych pokładów energii i zapału, które miała zawsze w sobie, mógłby jej pozazdrościć każdy (ja z całą pewnością zazdrościłem). Bo za każdym razem zarażała uśmiechem, który praktycznie nigdy nie schodził z jej twarzy" - napisał na platformie X prezydent Warszawy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję