Reklama

Hospicjum i żonkile

Gdy kwitną żółtozłociste żonkile, wiadomo, że wiosna w pełni. Kojarzą się one z ciepłem za oknem i nadzieją - dlatego stały się symbolem kampanii na rzecz hospicjum Pola Nadziei. Kto jeszcze nie przekazał 1 procenta podatku, może to zrobić właśnie na budowę pierwszego stacjonarnego hospicjum w regionie, które buduje Caritas. Ekspansja chorób nowotworowych i samotności ludzkiej w chorobie to jeden z wielu argumentów na rzecz niezbędności takiej instytucji w regionie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Hospicjum budowane przez Caritas Kielecką powstaje przy sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Kielcach. Ma być oddane do użytku w 2013 r. Ok. 517 tys. z 1 procenta podatku przekazanego na Caritas wpłynęło w 2010 r. na jego budowę. Ruszają prace przy hospicjum - Caritas apeluje o dalsze wsparcie, bo koszt inwestycji to 4,5-5 mln zł.
W projekcie powstającego hospicjum są przewidziane 42-44 miejsca (jest to ostatecznie uzależnione od kontraktu z NFZ). Caritas Kielecka ma doświadczenie w działaniach hospicyjnych - prowadzi Hospicjum stacjonarne na 16 łóżek w Miechowie, a także usługi pielęgniarskiej opieki długoterminowej w domu pacjenta w wielu miejscowościach regionu. Z takiej pomocy korzysta rocznie ponad 480 osób.
Nowe hospicjum powstaje przy starej, nieużywanej kaplicy obok sanktuarium Miłosierdzia Bożego na osiedlu Czarnów. Budynek wymaga poważnych adaptacji. Część pomieszczeń zostanie dobudowanych, nadbudowane będzie także całe piętro. Powierzchnia hospicjum wyniesie łącznie 1720 m2 - będzie to obiekt średniej wielkości, porównywalny z zakładem opiekuńczym czy domem pomocy społecznej. W hospicjum znajdzie się m.in. 18 pokoi z łazienkami, 3 pokoje gościnne - traktowane także jako rezerwa dla kilku chorych osób, pokój zabiegowy, rehabilitacyjny, kaplica i pomieszczenia gospodarcze. Hospicjum zapewni terminalnie chorym niezbędne usługi pielęgniarskie, rehabilitację przyłóżkową, pomoc wolontariuszy oraz wsparcie psychologiczne dla chorego i rodziny. Środki na funkcjonowanie placówki będą pozyskiwane na postawie kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia i częściowo ze środków własnych Caritas, a także z odpłatności, ponoszonej przez chorych.
To właśnie obok projektowanego ośrodka hospicyjnego, a także na jednym z kieleckich rond zakwitły żonkilowe Pola Nadziei.
Pola Nadziei to kampania mająca na celu szerzenie idei hospicyjnej, uwrażliwienie dzieci i młodzieży na potrzeby osób chorych oraz zbieranie funduszy na budowę pierwszego hospicjum stacjonarnego w Kielcach.
Program stworzyła Organizacja Charytatywna Marie Curie Cancer Care w Wielkiej Brytanii. W Polsce pierwsze Pola Nadziei pojawiły się w 1998 r. w Krakowie. Od 2003 kampania jest realizowana przez hospicja z innych miast. W Kielcach kampania rozpoczęła się jesienią 2010 r. - posadzone wtedy w mieście rabatki żonkilowe właśnie rozkwitają. Wolontariusze kwestowali podczas Wszystkich Świętych, a już w listopadzie Diecezjalne Centrum Wolontariatu ogłosiło szereg konkursów promujących idee hospicyjne. W ocenie Katarzyny Kossek z DC Wolontariatu - odzew, jak na akcję po raz pierwszy prowadzoną w regionie - jest naprawdę duży. Prace konkursowe spływały do połowy kwietnia. Co tam było? Biżuteria, np. brosze i kolczyki w kształcie żonkila, prace plastyczne, fotografie i utwory literackie. Włączyli się uczniowie od podstawówek po licea, głównie z Kielc, ale i m.in. z Kostomłotow, Poskwitowa, Promnika i in. Odbywają się także wstępne szkolenia dla szkolnych wolontariuszy z zakresu pomocy osobom przewlekle chorym oraz spotkania edukacyjne w szkołach, mające na celu przybliżenie problematyki hospicyjnej.
Kwiecień i maj - to żonkilowe akcje i kwesty, połączone m.in. z rozdawaniem ulotek o budowanym przez Caritas hospicjum stacjonarnym, sprzedażą żonkili i kwestowaniem - co ważne - na rzecz zakupu sprzętu dla potrzeb opieki paliatywnej, z licytacją także w tym celu świątecznych przedmiotów na antenie Radia Kielce. Planowany jest także koncert zespołu kleryckiego na rzecz hospicjum, dwukrotnie w Tygodniu Żonkila - spektakl Teatru WSD. Zakończenie kampanii i rozstrzygniecie „żonkilowych konkursów” odbędzie się 20-22 maja.
Hospicjum to sprawa nas wszystkich, nie tylko kolejna lekcja wrażliwości.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2011-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Hiobowe wieści dla katechetów

2024-05-14 08:36

[ TEMATY ]

szkoła

katecheza

oświata

korepetycje z oświaty

Red.

Andrzej Sosnowski

Andrzej Sosnowski

Nie mogli być wychowawcami, ale będą musieli uczyć w klasach mających nawet po 30 uczniów z różnych roczników. MEN przygotowuje nowe "elastyczne" zasady organizowania lekcji religii w szkołach i placówkach oświatowych. Konsultacje publiczne i uzgodnienia międzyresortowe projektu rozporządzenia potrwają do 29 maja a nowelizacja ma wejść w życie już od 1 września br. To krok do likwidacji religii.

Jak zakłada projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach łączone lekcje religii lub etyki będzie można organizować również w tych klasach, w których dotychczas były one prowadzone osobno.

CZYTAJ DALEJ

Święty oracz

Niedziela przemyska 20/2012

W miesiącu maju częściej niż w innych miesiącach zwracamy uwagę „na łąki umajone” i całe piękno przyrody. Gromadzimy się także przy przydrożnych kapliczkach, aby czcić Maryję i śpiewać majówki. W tym pięknym miesiącu wspominamy również bardzo ważną postać w historii Kościoła, jaką niewątpliwie jest św. Izydor zwany Oraczem, patron rolników.
Ten Hiszpan z dwunastego stulecia (zmarł 15 maja w 1130 r.) dał przykład świętości życia już od najmłodszych lat. Wychowywany został w pobożnej atmosferze swojego rodzinnego domu, w którym panowało ubóstwo. Jako spadek po swoich rodzicach otrzymać miał jedynie pług. Zapamiętał również słowa, które powtarzano w domu: „Módl się i pracuj, a dopomoże ci Bóg”. Przekazy o życiu Świętego wspominają, iż dom rodzinny świętego Oracza padł ofiarą najazdu Maurów i Izydor zmuszony był przenieść się na wieś. Tu, aby zarobić na chleb, pracował u sąsiada. Ktoś „życzliwy” doniósł, że nie wypełnia on należycie swoich obowiązków, oddając się za to „nadmiernym” modlitwom i „próżnej” medytacji. Jakież było zdumienie chlebodawcy Izydora, gdy ujrzał go pogrążonego w modlitwie, podczas gdy pracę wykonywały za niego tajemnicze postaci - mówiono, iż były to anioły. Po zakończonej modlitwie Izydor pracowicie orał i w tajemniczy sposób zawsze wykonywał zaplanowane na dzień prace polowe. Pobożna postawa świętego rolnika i jego gorliwa praca powodowały zawiść u innych pracowników. Jednak z czasem, będąc świadkami jego świętego życia, zmienili nastawienie i obdarzyli go szacunkiem. Ta postawa świętości wzbudziła również u Juana Vargasa (gospodarza, u którego Izydor pracował) podziw. Przyszły święty ożenił się ze świątobliwą Marią Torribą, która po śmierci (ok. 1175 r.) cieszyła się wielkim kultem u Hiszpanów. Po śmierci męża Maria oddawała się praktykom ascetycznym jako pustelnica; miała wielkie nabożeństwo do Najświętszej Marii Panny. W 1615 r. jej doczesne szczątki przeniesiono do Torrelaguna. Św. Izydor po swojej śmierci ukazać się miał hiszpańskiemu władcy Alfonsowi Kastylijskiemu, który dzięki jego pomocy zwyciężył Maurów w 1212 r. pod Las Navas de Tolosa. Kiedy król, wracając z wojennej wyprawy, zapragnął oddać cześć relikwiom Świętego, otworzono przed nim sarkofag Izydora, a król zdumiony oznajmił, że właśnie tego ubogiego rolnika widział, jak wskazuje jego wojskom drogę...
Izydor znany był z wielu różnych cudów, których dokonywać miał mocą swojej modlitwy. Po śmierci Izydora, po upływie czterdziestu lat, kiedy otwarto jego grób, okazało się, że jego zwłoki są w stanie nienaruszonym. Przeniesiono je wówczas do madryckiego kościoła. W siedemnastym stuleciu jezuici wybudowali w Madrycie barokową bazylikę pod jego wezwaniem, mieszczącą jego relikwie. Wśród licznych legend pojawiają się przekazy mówiące o uratowaniu barana porwanego przez wilka, oraz o powstrzymaniu suszy. Izydor miał niezwykły dar godzenia zwaśnionych sąsiadów; z ubogimi dzielił się nawet najskromniejszym posiłkiem. Dzięki modlitwom Izydora i jego żony uratował się ich syn, który nieszczęśliwie wpadł do studni, a którego nadzwyczajny strumień wody wyrzucił ponownie na powierzchnię. Piękna i nostalgiczna legenda, mówiąca o tragedii Vargasa, któremu umarła córeczka, wspomina, iż dzięki modlitwie wzruszonego tragedią Izydora, dziewczyna odzyskała życie, a świadkami tego niezwykłego wydarzenia było wielu ludzi. Za sprawą św. Izydora zdrowie odzyskać miał król hiszpański Filip III, który w dowód wdzięczności ufundował nowy relikwiarz na szczątki Świętego.
W Polsce kult św. Izydora rozprzestrzenił się na dobre w siedemnastym stuleciu. Szerzyli go głównie jezuici, mający przecież hiszpańskie korzenie. Izydor został obrany patronem rolników. W Polsce powstawały również liczne bractwa - konfraternie, którym patronował, np. w Kłobucku - obdarzone w siedemnastym stuleciu przez papieża Urbana VIII szeregiem odpustów. To właśnie dzięki jezuitom do Łańcuta dotarł kult Izydora, czego materialnym śladem jest dzisiaj piękny, zabytkowy witraż z dziewiętnastego stulecia z Wiednia, przedstawiający modlącego się podczas prac polowych Izydora. Do łańcuckiego kościoła farnego przychodzili więc przed wojną rolnicy z okolicznych miejscowości (które nie miały wówczas swoich kościołów parafialnych), modląc się do św. Izydora o pomyślność podczas prac polowych i o obfite plony. Ciekawą figurę św. Izydora wspierającego się na łopacie znajdziemy w Bazylice Kolegiackiej w Przeworsku w jednym z bocznych ołtarzy (narzędzia rolnicze to najczęstsze atrybuty św. Izydora, przedstawianego również podczas modlitwy do krucyfiksu i z orzącymi aniołami). W 1848 r. w Wielkopolsce o wolność z pruskim zaborcą walczyli chłopi, niosąc jego podobiznę na sztandarach. W 1622 r. papież Grzegorz XV wyniósł go na ołtarze jako świętego.

CZYTAJ DALEJ

Nazaret Domem Modlitwy

2024-05-15 14:49

[ TEMATY ]

rekolekcje

nazaretanki

Mat. prasowy

Siostry Nazaretanki zapraszają serdecznie wszystkich pragnących pogłębić życie duchowe i relację z Bogiem na rekolekcje pt. "Nazaret Domem Modlitwy".

Rekolekcje odbędą się w dniach 14 -15 czerwca w Olsztynie k. Częstochowy (piątek od 18.00 do soboty ok.21.00).

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję