Centralnym wydarzeniem obchodów ponownego powołania przez Episkopat Polski do życia stowarzyszenia młodych katolików była Msza św. celebrowana w kościele św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu. Eucharystii przewodniczył metropolita warszawski abp Kazimierz Nycz. Razem z nim przy ołtarzu stanął przewodniczący Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży i delegat KE ds. Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży biskup radomski Henryk Tomasik. Mszę św. koncelebrowało także kilkudziesięciu kapłanów asystentów KSM z całej Polski.
Był wśród nich obecny ks. prał. Antonii Sołtysik z Krakowa, który odtwarzał struktury młodzieżowej organizacji w 1990 r. i przez długie lata pełnił funkcję asystenta generalnego.
W homilii abp Nycz zachęcał młodych do podjęcia wyzwań, jakie stoją przed chrześcijanami w XXI wieku. Przywołał także postacie św. Stanisława Kostki i bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Zdaniem abp Nycza bł. ks. Jerzy i wielu ludzi jemu podobnych są fundamentem tego wszystkiego, co dziś przeżywamy i tego wszystkiego za co dziś dziękujemy. - Można ks. Popiełuszkę nazwać także patronem młodych ludzi, którzy chcą w życie społeczne wnosić wartości, nie przeżywać go nijako, nie prowadzić miałkiego życia, dopasowywania się do dzisiejszego świata i jego poglądów, ale którzy chcą jasno głosić Ewangelię i być jej świadkami, którzy chcą być zwiastunami Radosnej Nowiny. KSM jest potrzebny nie tylko wam, żeby się rozwijać, żeby pogłębiać swoje życie religijne. KSM jest potrzebny Kościołowi. Można powiedzieć, i nie będzie w tym przesady, że KSM jest potrzebny Jezusowi, żeby mógł także w sposób zorganizowany głosić Ewangelię i ewangelizować kulturę, świat - mówił abp Nycz zachęcając młodych, by Ewangelię wnosili w kulturę, naukę, życie społeczne i polityczne.
Obecna na wspólnym spotkaniu młodzież miała także okazję zwiedzić muzeum poświęcone bł. ks. Jerzemu Popiełuszce znajdujące się w podziemiach kościoła, w którym pracował Męczennik. - Bardzo cieszymy się, że udało nam się pojechać na tę uroczystość - powiedział Kamil Duc, KSM-owicz z parafii św. Bartłomieja w Lipowej. - Takie wydarzenie pozwala zobaczyć, że tworzymy wielką wspólnotę młodzieży w całej Polsce - dodał członek siedmioosobowej delegacji młodych naszej diecezji, która uczestniczyła w rocznicowych uroczystościach.
Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży przed wojną było jedną z największych organizacji skupiających młodych Polaków. Po wojnie władze komunistyczne doprowadziły do rozwiązania KSM. Reaktywacja działalności KSM nastąpiła w 1990 r., kiedy to Episkopat Polski zatwierdził statut stowarzyszenia. W diecezji bielsko-żywieckiej KSM istnieje od 4 lat i ma swoje oddziały w 11 parafiach.
Pomóż w rozwoju naszego portalu