Zbiór jest o tyle ciekawy, że wart jest chociaż pobieżnego zainteresowania. Pokazane na wystawie materiały, aż do 13 sierpnia br., znajdowały się zamknięte w dwóch walizkach pod podłogą narzędziowni należącej do zakładów WSW „POLMO-Andrychów”. Ukryto je tam w obawie przed konfiskatą, w dzień po ogłoszeniu stanu wojennego. W tym miejscu związkowe archiwa przeleżały niemal tyle czasu, ile lat liczą sobie struktury NSZZ „Solidarność”.
Nie wszystkie materiały, jakie 14 grudnia 1981 r. złożono pod podłogą, dotrwały do dziś dnia w dobrym stanie. Spośród ocalonych wybrano te, które nie tylko, że najlepiej się zachowały, ale i przedstawiały ciekawą treść. Na wystawę trafiła więc m.in. uchwała małopolskiego prezydium NSZZ „Solidarność” w sprawie gotowości strajkowej po pacyfikacji związkowców w Krakowie, odezwa komisji zakładowej WSW „POLMO-Andrychów” dotycząca wsparcia strajkujących na Podbeskidziu, czy sprostowanie kłamliwych informacji prasowych mówiących o rzekomej zgodzie działaczy „Solidarności” na wprowadzenie podwyżek cen. Oprócz dokumentacji pisanej na wystawie znalazły się także rysunki satyryczne i okolicznościowe grafiki przypominające o Święcie Konstytucji 3 Maja czy rocznicy papieskiego pontyfikatu. Ciekawym dodatkiem zamieszczonym na wystawie jest pismo skierowane na ręce związkowców z WSW „POLMO-Andrychów” przez parafię św. Bartłomieja w Zagórniku będące podziękowaniem za zbiórkę pieniędzy na rzecz budowanego przez tamtejszą wspólnotę kościoła.
Dokumentalną historii związkowców z ziemi andrychowskiej ubogacają zamieszczone na poszczególnych planszach cytaty z tekstów Jana Pawła II i ks. Józefa Tischnera.
Pomóż w rozwoju naszego portalu