Ponad 10 tys. pielgrzymów przybyłych ze wszystkich zakątków naszej diecezji, ale także spoza niej zgromadziło się na wzgórzu rokitniańskim. Parkingi pod sanktuarium z trudem pomieściły 120 autobusów i setki samochodów osobowych.
- Przyjechaliśmy do naszej Mamy, by u Niej się wypłakać, przytulić się, podziękować za cały rok i wyprosić potrzebne łaski - mówią Barbara Świątkowska i Dorota Stanecka, które przyjechały tu autokarem z parafii pw. Miłosierdzia Bożego z Głogowa.
Pielgrzymka rozpoczęła się odmówieniem Różańca, poprowadzonego przez wspólnotę ze Świebodzina. O oprawę muzyczną zadbał młodzieżowy zespół SMS, czyli „Śpiewa Moje Serce”. W czasie modlitwy delegacje poszczególnych parafii ze sztandarami i feretronami, których było kilkadziesiąt, przemierzały rokitniańskie dróżki różańcowe. Po odmówieniu Różańca odbył się koncert religijno-patriotyczny zaprzyjaźnionej z sanktuarium orkiestry dętej z Międzyrzecza pod batutą Aleksandra Jundka.
Głównym punktem pielgrzymki była Eucharystia pod przewodnictwem bp. Pawła Sochy. W kazaniu Biskup Paweł mówił o tym, jaką potęgę stanowią czciciele Maryi modlący się na Różańcu. Jak wynika z przeprowadzonych ankiet, rodzina różańcowa w naszej diecezji liczy ok. 70 tys. osób, a do Rokitna przybyli tylko ich przedstawiciele. Kaznodzieja nawiązał do 90. rocznicy objawień fatimskich. Tam Matka Boża gorąco zachęcała do odmawiania Różańca. Mówił też o przywiązaniu do Różańca Papieża Jana Pawła II i o chrześcijańskim postępowaniu na wzór Maryi. - Matka Najświętsza uczy nas tego samego co Chrystus, bo wsłuchiwała się we wszystko, czego nauczał, i rozważa to w sercu swoim. Nie może nam Ona niczego innego powiedzieć jak tylko to, co Boskie Serce Jezusa w sobie zawiera. Na zakończenie Ksiądz Biskup gorąco prosił, by wykorzystać okazję, jaką jest miesiąc październik i powiększać grono osób modlących się na różańcu. Zachęcał też do modlitwy z dziećmi. Gdy oswoją się one z tą modlitwą teraz, zachowają ją przez całe życie.
W przeddzień uroczystości odpustowych w Rokitnie odbyła się noc fatimska. Ks. Józef Tomiak, wicekustosz sanktuarium, zwrócił uwagę, że przybyła na nią m.in. pielgrzymka autokarowa z Kęt, miejscowości, w której urodził się bp Adam Dyczkowski. Stało się to okazją do szczególnej modlitwy za naszego biskupa diecezjalnego.
Pomóż w rozwoju naszego portalu