Grzegorz Jacek Pelica: - Lubelski Węgiel „Bogdanka” S.A. i spółki z nim związane są największym pracodawcą na Lubelszczyźnie, zwłaszcza na terenie powiatu łęczyńskiego, dlatego wielkim niepokojem napełniają społeczność regionu próby zmiany statusu kopalni i utraty jej samodzielności.
Mirosław Taras: - Jeśli chodzi o przemysł energetyczny, plany ministerstwa są bardzo ciekawe. Obecność na polskim rynku kilku dużych i mocnych koncernów energetycznych na pewno pozwoli uporządkować nasze gospodarowanie energią. Ale czy na pewno dobrym pomysłem jest włączanie w to przedsięwzięcie istniejących producentów surowców energetycznych? Istnieje przecież ryzyko, że „zgubi” się w tym wszystkim możliwość kupowania na wolnym rynku taniego węgla. Poza tym, dlaczego planuje się włączenie dobrze prosperującej kopalni? Z mapy regionu zniknie duża firma - profity z naszej działalności nie będą już bowiem należały się Lubelszczyźnie. Istnieć będzie realne zagrożenie wstrzymania rozpoczętych inwestycji, chociażby rozbudowy kopalni o kolejny szyb wydobywczy w Stefanowie. Kolejnym problemem jest tzw. zagadnienie akcji pracowniczych, wyceny wartości spółek, itp. O swój los martwią się również przedstawiciele pozostałych zakładów, które mają być poddane konsolidacji w ramach Grupy Centrum, lub - jak się mówi ostatnio - Proen.
Reklama
- W jaki sposób kopalni w „Bogdance” udało się osiągnąć sukces w trudnym dla polskiej gospodarki okresie transformacji?
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
- Na początku lat 90. kopalnia miała do wyboru dwie drogi rozwoju - pozostać postsocjalistycznym molochem, albo wejść na ścieżkę długofalowej restrukturyzacji. Ta przemiana nie przyszła sama; była i jest wynikiem wytężonej pracy całej załogi, od członków zarządu po szeregowych pracowników. Niejednokrotnie konieczne były pewne wyrzeczenia - mimo braku spektakularnych zwolnień liczba pracowników kopalni zmniejszyła się o ok. 40%. Dzięki otwarciu na nowe technologie i współpracę z najlepszymi dostawcami maszyn i sprzętu górniczego, w „Bogdance” notowany jest stały wzrost wydajności pracy. W ostatnim dziesięcioleciu wskaźnik ten wzrósł o ponad 76%. Jednocześnie znacząco spadły koszty wydobycia węgla. Te zmiany, jak również zaufanie udzielone „Bogdance” przez jej kontrahentów, skutkowały rosnącą pozycją „Bogdanki” na polskim rynku węglowym. Udział Lubelskiego Węgla „Bogdanka” S.A. w produkcji węgla energetycznego w Polsce w ww. okresie wzrósł o 100 %, osiągając - jak dla pojedynczej kopalni - znakomity wynik 6% w ostatnich latach. W ostatnich 10 latach nasza kopalnia konsekwentnie realizowała własną strategię restrukturyzacji i rozwoju. Dobre wyniki ekonomiczne zachęcają do inwestowania środków w rozwój, a rozwój firmy to przede wszystkim rozwój obszaru, na którym ona funkcjonuje. Bogdanka tylko w ciągu ostatnich 5 lat zainwestowała przeszło 500 mln zł ze środków własnych. W planach na kolejne 6 lat są nowe inwestycje na ponad 940 mln zł. Te inwestycje to pewność miejsc pracy dla obecnych ponad 3 tys. pracowników i szansa dla innych mieszkańców regionu. Jednym z jak najbardziej uzasadnionych sposobów zagospodarowania naszego sukcesu jest podzielenie się nim z otoczeniem kopalni.
- Traumatycznym przeżyciem dla rodzin górniczych była tragedia w kopalni „Halemba” w Rudzie Śląskiej. Dzięki Bogu, do podobnych tragedii nie dochodzi w „Bogdance”...
- W zawód górnika wpisane jest ryzyko. U nas również występuje metan, jednak w stężeniach mniejszych niż na Śląsku. Rygorystycznie przestrzegamy stałego, rzetelnego monitorowania ilości tego śmiertelnego gazu. Istnieje również i u nas ryzyko wybuchu pyłu węglowego. Trochę lepiej przedstawia się sprawa tąpnięć. Zamiast tego mamy jednak kurzawkę, a woda pod ziemią potrafi być bardzo zdradliwa. Nacisk położony jest również na ciągłe informowanie naszych pracowników o zagrożeniach czyhających na nich pod ziemią, o przyczynach i poziomie niebezpieczeństw w innych zakładach wydobywczych oraz naturalnie o najnowszych osiągnięciach nauki i techniki w pokonywaniu przeciwności natury. Takie postępowanie daje poczucie względnego bezpieczeństwa, takiego, które pozwala zjeżdżać „na dół” i dzień po dniu wydzierać ziemi jej skarby.
- „Bogdanka” wspiera inicjatywy kulturalne, oświatowe, rozwój obiektów sportowo-rekreacyjnych; sponsoruje renowację zabytków sakralnych. W mijającym roku ukazała się książka emerytowanego górnika Stanisława Luchowskiego „Wybraliśmy Bogdankę”, której sponsorem były władze kopalni. Skąd ta troska o szeroko rozumianą kulturę?
- Lubelski Węgiel „Bogdanka” S.A. aktywnie uczestniczy w społeczno-kulturalnym życiu Lubelszczyzny. Oprócz oczywistej korzyści, jaką jest promocja naszej firmy, mamy jednocześnie możliwość współtworzenia dzisiejszego obrazu regionu. Miło jest widzieć, że także dzięki nam od zniszczenia udało się uratować Teatr im. J. Osterwy w Lublinie, pomóc w promocji przepięknego zespołu pałacowego w Kozłówce. Przyczyniliśmy się do wystawienia wielu ciekawych sztuk, koncertów i wystaw w Lublinie, Chełmie czy Włodawie. W 2004 r. pomagaliśmy w wydaniu wspaniałej publikacji „Kościoły lubelskie”, która ukazała się na rynku staraniem Wydawnictwa Norbertinum. Było też wiele innych książek, którym „pomogliśmy” się ukazać. I oczywiście sport. Sukcesy zespołów GKS „Górnik” Łęczna, MGKS „Gwarek” Łęczna czy „Maratończyka” to tylko część osiągnięć sportowych, w których zdolni, ambitni sportowcy sięgnęli po laury. Miło nam, że mogliśmy sfinansować im szkolenia, treningi, zagwarantować doskonałe miejsca uprawiania sportu. Wybudowany staraniem „Bogdanki” stadion piłkarski w Łęcznej należy do najładniejszych tego typu obiektów w naszym kraju. Cieszymy się również z awansu oraz utrzymania się w ekstraklasie I drużyny piłki nożnej „Górnika”. Pomagaliśmy przy budowie nowego szpitala powiatowego w Łęcznej, przy umacnianiu wałów na Wiśle podczas powodzi. Przekazujemy także produkowaną przez nas cegłę EkoKLINKIER na wiele inwestycji (m.in. szkoły i kościoły, np. kościół św. Józefa w Łęcznej). Doceniły to odpowiednie władze, honorując naszą kopalnię tytułem Ambasadora Województwa Lubelskiego.