Jak co roku, w drugą niedzielę października pabianickie sanktuarium św. Maksymiliana Kolbe wypełniły chrześcijańskie rodziny ze wszystkich niemal parafii naszej archidiecezji. Pielgrzymom towarzyszyło hasło: „Rodzina - miejsce przekazu wiary i sanktuarium życia”. Tak sformułowane orędzie przypominało zgromadzonym o obowiązku dawania prawdziwego świadectwa Chrystusowej Ewangelii. Modlitwa w intencji beatyfikacji sługi Bożego Jana Pawła II zwróciła uwagę na wielkie znaczenie, jakie Papież Polak przypisywał rodzinie w życiu społecznym i narodowym.
Mszy św. w intencji rodzin przewodniczył kard. Franciszek Macharski z Krakowa, a w koncelebrze uczestniczyli: abp Władysław Ziółek, bp Adam Lepa, bp Ireneusz Pękalski oraz kilkudziesięciu kapłanów z archidiecezji łódzkiej i spoza niej. W kościelnych ławkach zasiedli przedstawiciele lokalnych władz z prezydentem miasta Janem Bernerem na czele. Obowiązki gospodarza pełnił ks. prał. Ryszard Olszewski, proboszcz miejsca i zarazem kustosz pabianickiego sanktuarium.
Pielgrzymi z uwagą wsłuchiwali się w słowa homilii wygłoszonej przez kard. Franciszka Macharskiego, wskazujące, że moc Jezusa jest większa niż nasze lęki, troski i słabości. Tam, gdzie my dostrzegamy trudności, ból, cierpienie, Bóg ukazuje wartości i dobro. Doraźna, jednostkowa decyzja Ojca Maksymiliana sprawiła, iż nieludzkie reguły Auschwitz zostały przezwyciężone. Ten, który oddał życie za ojca rodziny, jest wzorem zaangażowania po stronie wspólnoty małżeńskiej i rodzinnej, a zarazem pokazuje, że zaangażowanie to może bardzo wiele kosztować. Wobec coraz bardziej widocznego kryzysu rodziny Kościół podejmuje wiele inicjatyw na rzecz prawdziwego dobra małżeństwa i rodziny. W każdych okolicznościach powinniśmy pamiętać, iż głoszenie prawdy opartej na małżeństwie i rodzinie to wielka odpowiedzialność spoczywająca na nas wszystkich.
Ważną część liturgii stanowiło zawierzenie rodzin archidiecezji łódzkiej Matce Bożej Niepokalanej i św. Maksymilianowi, którego dokonał abp Władysław Ziółek.
- Pielgrzymowanie do św. Maksymiliana rozwija życie duchowe rodzin, służy umocnieniu związku małżeńskiego oraz uczy odpowiedzialnego rodzicielstwa - stwierdził ks. kan. Andrzej Galiński, proboszcz łódzkiej parafii Matki Bożej Fatimskiej, jeden z koncelebransów.
W pomoc św. Maksymiliana mocno wierzy p. Alicja z Łodzi, dlatego w czasie pielgrzymki opiece Świętego poleca całą swoją rodzinę. - Co roku w tym sanktuarium zawierzam św. Maksymilianowi moje dzieci i wnuki. Wiem, że on mnie nie zawiedzie - wyznaje.
Pan Kazimierz z Pabianic, który kolejny raz uczestniczy w pielgrzymce, zauważa ze smutkiem, iż większość pątników to ludzie starsi. Dość trudno dostrzec młodych, a przecież rodzina to nie tylko rodzice i dziadkowie. Należy zatem zatroszczyć się o to, aby w przyszłym roku nie zabrakło u św. Maksymiliana dzieci i młodzieży.
Uroczystości zakończyło podziękowanie, w którym ks. prał. Ryszard Olszewski, kustosz sanktuarium, wyraził wdzięczność wobec uczestników pielgrzymki za wspólną modlitwę o umocnienie dla polskich rodzin.
Archidiecezjalne Pielgrzymki Rodzin
Pierwsza pielgrzymka rodzin archidiecezji łódzkiej do sanktuarium św. Maksymiliana w Pabianicach odbyła się 20 października 1996 r. Zbiegła się ona z 55. rocznicą męczeńskiej śmierci o. Maksymiliana Marii Kolbego oraz z 25 leciem jego beatyfikacji. W odezwie do wiernych abp Władysław Ziółek napisał wówczas, iż godnym i trwałym uczczeniem pamięci wielkiego Świętego oraz wspomnianych jubileuszy będzie archidiecezjalna pielgrzymka do kościoła św. Maksymiliana w Pabianicach. Od tej pory, podczas październikowych uroczystości w pabianickim sanktuarium, pątnicy przez wstawiennictwo św. Maksymiliana wypraszają Boże błogosławieństwo dla siebie i swoich rodzin. Dzięki zaangażowaniu ks. prał. Ryszarda Olszewskiego, kustosza sanktuarium, każda z dotychczasowych jedenastu pielgrzymek miała wyjątkowo bogaty program, którego centralnym punktem była uroczysta Msza św. koncelebrowana pod przewodnictwem Księdza Biskupa.
Pomóż w rozwoju naszego portalu