Puławy
Abp Józef Życiński serdecznie witany przez proboszcza ks. kan. Józefa Brodaczewskiego, księży wikariuszy i wiernych od rana udzielał błogosławieństwa. Radę Duszpasterską, Kółka Różańcowe (3 wspólnoty), Legion Maryi, Oazę Rodzin (1 krąg), Koło Przyjaciół Radia Maryja i młodzież z oazy, a w szczególności niezrzeszonych parafian, zachęcał do ściślejszej współpracy z Księdzem Proboszczem, głębszego wchodzenia bez lęku w nowe inicjatywy, „w których będą potrzebni Chrystusowi”. Ksiądz Arcybiskup chętnie widziałby poszerzone grono ministrantów i lektorów. Nauczycieli z okolicznych szkół intencjonalnie angażował do wydobywania z młodzieży dobra bez względu na, nieraz poważne, problemy wychowawcze. Na terenie parafii znajdują się 4 duże szkoły ponadpodstawowe, w których uczy się 2200 osób. Ciekawą inicjatywą jest Koło Przyjaciół Kościoła na Syberii. Jego członkowie datkami i modlitwą (w 4. niedzielę miesiąca) wspierają rozwój tamtejszego Kościoła, a więź utrzymuje z nimi parafianka pracująca w Irkucku. Wierni, ponad 7800 osób, ostatnią wizytację, przeprowadzoną przez bp. Ryszarda Karpińskiego, przeżywali w 2002 r. Przez 4 lata udzielono 275 chrztów, 174 ślubów, zmarło 221 osób. Z parafii pochodzi 4 zakonników i 3 księży diecezjalnych.
„Nasz kościół stoi na rozstaju dróg. Z tego względu jest tu większa niż gdzie indziej frekwencja na nabożeństwach, nawet w święta zniesione czy dni zwykłe. Ludzie, idąc do urzędów, tu wstępują na modlitwę. Kościół ten istnieje od dawna i zajmuje szczególne miejsce w świadomości mieszkańców, nie tylko parafian. Po I wojnie dawną cerkiew przekazano katolikom i przebudowano. Ostatecznie, w związku z rozwiązaniem jednostki wojskowej w Puławach, na podstawie porozumienia Arcybiskupa Lubelskiego z Biskupem Polowym Wojska Polskiego, była parafia cywilno-wojskowa stała się od 2001 r. parafią diecezjalną. Codziennie przed południem dyżur pełni tu spowiednik. Zwłaszcza w środy, gdy ludzie przyjeżdżają na jarmark, wstępują też do kościoła i wówczas spowiadamy więcej osób. W ostatnim roku rozdzieliliśmy 200 tys. Komunii św. Z uwagi na budowę domu parafialnego, co jest pilną potrzebą, nie przeprowadzaliśmy większych remontów, tylko rzeczy drobne, jak odnowienie drzwi zewnętrznych” - mówi Ksiądz Proboszcz. Mimo stałego zakrzątania wokół spraw parafii własnej i innych, z racji pełnionego urzędu dziekana puławskiego, ks. kan. J. Brodaczewski świeci przykładem chrześcijańskiego optymizmu i jest życzliwy dla wszystkich gości.
Przedpołudniowa Msza św. stworzyła okazję do dialogu Księdza Arcybiskupa z dziećmi, które z emocją odpowiadały na pytania. Wypowiedzi najmłodszych posłużyły za podstawę do refleksji o potrzebie wrażliwości na sytuacje, które można napełnić miłością. „Niezależnie od tego, czy mamy lat 30 czy 70, potrzeba uczuć, afirmacji i sensu” - mówił Ksiądz Arcybiskup. Tego dnia towarzyszył myślą i słowem parafianom chorym i z „trudnych” rodzin. Odwiedził matkę z dwójką niepełnosprawnych dzieci. W czasie Sumy wspomniał i pochwalał wyrazistą postawę wiary tych osób, które opierają swoją niełatwą codzienność na Bogu, wzorem Maryi. Zauważał i pozdrawiał obecne w kościele osoby niepełnosprawne. Często idą one szlakiem Maryjnej zgody na krzyż i umieją pokazać sens tej postawy, ponieważ „bywa, że przez cierpienie w krótkim czasie podchodzimy do Boga bliżej, niż przez lata »zwykłego« życia”.
Ks. kan. Brodaczewski w imieniu księży proboszczów z dawnego dekanatu Puławy-Północ podziękował za wizytacje arcybiskupie, troskę o tutejszą parafię i jej sprawy oraz za zachętę do wyrażania wspólnotowej więzi na wiele sposobów. To ważna wskazówka, choć już dzieje się tu wiele dobrego w kwestii duszpasterskiej. Np. tradycyjnie w Wielkim Poście odbywają się rekolekcje dla małżeństw niesakramentalnych. Cenną inicjatywą są transmisje Mszy św. przez podkanał telewizji kablowej w niedziele i zwykłe dni wieczorem. 2. dnia miesiąca w Apelu Jasnogórskim duże grono osób modli się o beatyfikację Jana Pawła II. Działa zespół Caritas. Parafianie są wierni modlitwie różańcowej przez cały rok. Modlą się po zakończeniu całodziennej adoracji Najświętszego Sakramentu przed Mszą św. wieczorną. Różaniec odmawiali też w czasie niedzielnej procesji eucharystycznej.
Ksiądz Arcybiskup życzył licznych owoców wizytacji: poczynając od zwiększonej frekwencji na nabożeństwie październikowym, do tego, aby wierni, uwalniając drzemiące dobro, wyzwolili w sobie lawinę pomysłów na współtworzenie żywego Kościoła, by w łasce Bożej upatrywali źródła odnawianej nadziei, uczyli się od Maryi przyjmowania Bożych propozycji i trwania na modlitwie.
Pomóż w rozwoju naszego portalu