Jan Paweł II: człowiek - wychowawca - ojciec to tytuł konferencji naukowej, która 18 maja br., w dniu urodzin Karola Wojtyły, odbyła się w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego w Toruniu. Organizatorem konferencji byli Zakład Edukacji Chrześcijańskiej Instytutu Pedagogiki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika oraz Prezydent Miasta Torunia.
W konferencji udział wzięli: ordynariusz toruński bp Andrzej Suski, prezydent miasta Michał Zaleski, przedstawiciele władz Uniwersytetu M. Kopernika z prorektorem prof. Leszkiem Kukiem, przewodniczący Rady Miasta Józef Jaworski, goście, a przede wszystkim młodzież, reprezentowana głównie przez słuchaczy Wydziału Teologicznego UMK oraz alumnów Wyższego Seminarium Duchownego w Toruniu.
Konferencję otwarto słowami Jana Pawła II: „W Was jest nadzieja, Wy należycie do przyszłości, a zarazem przyszłość do Was należy. (…) Nadzieja, jako cnota chrześcijańska i ludzka zarazem, jest oczekiwaniem dóbr, które człowiek wypracuje, korzystając z talentu danego mu przez Opatrzność. W tym znaczeniu do Was, młodych, należy przyszłość, tak jak należała ona do pokolenia dorosłych (…)”. Dalej Gospodarze spotkania komentowali: „Karol Wojtyła stał się nadzieją dla ludzi całego świata, żyjących na przełomie XX i XXI wieku. Nadzieją, która nie gaśnie, ale też nadzieją ludzką i chrześcijańską. Dlatego też dzisiaj, w rocznicę jego urodzin, pragniemy podtrzymać tę nadzieję poprzez konferencję naukową.
Kilkakrotnie podkreślano podczas spotkania, że odbywa się ono nie tylko w dniu urodzin Jana Pawła II i w atmosferze oczekiwań na beatyfikację Sługi Bożego oraz wspominania jego obecności w Toruniu przed siedmiu laty, ale także w trakcie przygotowań do wizyty w Polsce jego następcy i bliskiego współpracownika w Watykanie - Papieża Benedykta XVI.
Bp A. Suski, otwierając konferencję, przytoczył dobrze znaną sentencję: „Słowa uczą, a przykłady pociągają”, odnosząc ją do charyzmatu Jana Pawła II, który pociągał swoją osobowością zwłaszcza ludzi młodych; uczestniczył w spotkaniach z nimi w klimacie radości i entuzjazmu, umiał wsłuchiwać się w ich problemy, ale jednocześnie kreślił młodzieży wielkie ideały, stawiał wymagania, nakłaniał, by nie ulegała przeciętności, zmiennym modom, mirażom i aby wymagała od siebie. „Ten ideał człowieka, który żył tak, jak mówił, wciąż jest żywy” - mówił Biskup Ordynariusz, przywołując niezliczone przykłady oddziaływania tego fenomenu.
Wykład inaugurujący wygłosił ks. prof. Jerzy Bagrowicz, który przedstawił temat: By człowiek stawał się bardziej człowiekiem. Jan Paweł II o wychowaniu. Ksiądz Profesor, w oparciu o dokumenty papieskie: encykliki, adhortacje, listy oraz wystąpienia Jana Pawła II, zwrócił uwagę na troskę Ojca Świętego o ludzki aspekt procesów wychowawczych. Prelegent podkreślił, że Papież kładł nacisk bardziej na „być”, a nie „mieć” oraz na to, aby nie tylko „być z drugimi, ale przede wszystkim dla drugich”. Są to podstawowe słowa Papieża dla zrozumienia wizji wychowawczej człowieka. Problem wychowania człowieka był stale obecny w nauczaniu Jana Pawła II, osadzony w nurcie filozoficznym, określanym mianem personalizmu. Słowa Papieża Polaka: „To człowiek jest przedmiotem troski Kościoła” oddają prawdę o duchowo-cielesnej istocie człowieka, obdarzonej przez Boga godnością daną równo wszystkim ludziom. Ks. prof. J. Bagrowicz mówił o wychowaniu człowieka w konkretnej kulturze, ale i dla tej kultury, o związkach kultury z Ewangelią, wreszcie o potrzebie nawiązywania dialogu z innymi kulturami.
W dalszej części konferencjii wystąpił bp Tadeusz Pieronek. Jego wykład dotyczył Intuicji pasterskiej Jana Pawła II. Prelegent podzielił się ze słuchaczami refleksją na temat osobistych, wieloletnich kontaktów z Karolem Wojtyłą, ukazując cechy wspaniałej osobowości Papieża Polaka, jego nieustanny rozwój duchowy oraz bogactwo wewnętrznej siły. Mówił o niełatwym życiu Ojca Świętego i o jego całkowitym zawierzeniu od młodzieńczych lat Matce Bożej, jego Totus Tuus, z którego czerpał siły. Bp Pieronek opowiadał, że Karol Wojtyła był wierny przez całe życie swojej pracy, podjętej na początku kapłaństwa. Modlitwa wypełniania mu codziennie wiele godzin. „On praktycznie stale trwał w modlitwie, od czasu do czasu zawłaszczał tylko to, co działo się obok. Wsłuchując się w ludzkie sprawy, jakby wsłuchiwał się w głos słyszany przed chwilą od samego Boga” - wspominał Ksiądz Biskup. Prelegent podkreślił także, że w swoim nauczaniu Jan Paweł II wiele uwagi poświęcał rodzinie, która - jak stwierdził - „była oczkiem w głowie w jego pasterzowaniu”. Jako biskup krakowski utworzył kursy przygotowujące do małżeństwa i do życia w rodzinie, założył Instytut Rodziny w Krakowie - były to posunięcia nowatorskie w tamtych czasach.
Bp Pieronek mówił także o wielkim zaangażowaniu i wysiłku podejmowanym przez Karola Wojtyłę w przekazywanie dziedzictwa Soboru Watykańskiego II i przekładaniu trudnych teologicznych prawd na język przeciętnego człowieka. Opowiadał o wysiłkach podejmowanych przez bp. Wojtyłę przy wprowadzaniu zespołów synodalnych w diecezji krakowskiej, później w całej Polsce, które w reżimie totalitarnym spotkały się z dużym oddźwiękiem wśród wiernych.
Przedpołudniową część konferencji zakończyło wystąpienie o. Jana Góry, który mówił na temat promieniowania ojcostwa Jana Pawła II. Z prostotą, w anegdotycznej formie o. Góra opowiadał o swojej drodze kapłańskiej i spotkaniach z młodzieżą w kontekście inspiracji nauczaniem i wpływem osobistych spotkań z Karolem Wojtyłą. W żartobliwej, lekkiej opowieści wyczuwało się wielkie oddziaływanie duchowości Ojca Świętego, który właśnie po ojcowsku i z wyrozumiałością traktował zawsze inicjatywy Zakonnika. Autorytet i odpowiedzialność, wolność i władza oraz sprawiedliwość i miłosierdzie - to cechy, które o. Góra uznał za kwintesencję ojcostwa Jana Pawła II. Wyznał też na koniec, że w kapłaństwie jest szczęśliwy i zawdzięcza to właśnie Papieżowi.
W drugiej, kameralnej części konferencji młodzież miała okazję wziąć udział w panelu pt. Jan Paweł II i młodzież - Pokolenie JPII. Materiały z toruńskiej konferencji zostaną wkrótce opublikowane.
Pomóż w rozwoju naszego portalu