Reklama

Wiadomości

Koncert Polska – Zasłużonym dla Ojczyzny

Filharmonia Narodowa w Warszawie już po raz czwarty będzie gospodarzem niezwykłego wydarzenia artystycznego i kulturalnego. Na koncert „POLSKA – Zasłużonym dla Ojczyzny” w Stulecie Odzyskania Niepodległości 1918-2018 zaproszenie otrzymało tysiąc dwustu gości, w tym kombatanci z kilkudziesięciu organizacji. W roku jubileuszu powstania nowego ładu w Europie oddamy hołd bohaterom, którym zawdzięczamy wolną Polskę.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Uroczysty koncert pod Patronatem Honorowym Prezydenta RP Andrzeja Dudy odbędzie się w poniedziałek 12 listopada o godz. 18.00 w Sali Koncertowej Filharmonii Narodowej w Warszawie.

Minutą ciszy uczcimy ofiary pierwszej i drugiej wojny światowej oraz wszystkich walczących z okupantem i z totalitaryzmem. – Przekazując kolejnym pokoleniom etos żołnierzy Armii Krajowej i działaczy Polskiego Państwa Podziemnego mamy świadomość, że wpisują się oni w ciąg historycznych walk w okresie zagrożeń dla suwerenności państwa i narodu. – mówi ppłk prof. Jerzy Majkowski, prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Warszawa.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Koncert dedykowany jest kombatantom. W uroczystości wezmą udział przedstawiciele wielu organizacji kombatanckich, m.in.: Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, Fundacji Polskiego Państwa Podziemnego, Związku Powstańców Warszawskich, Środowiska Ravensbrück czy Stowarzyszenia Żydów Kombatantów. – Koncert jest wyrazem hołdu dla Weteranów walk o Niepodległość. To koncert dla nich. Chcemy za podziękować im za lata walki, za lata cierpień, często także zapomnienia. – mówił podczas zeszłorocznej edycji koncertu Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych minister Jan Józef Kasprzyk.

- Jest nam niezmiernie miło, że PGE, największa firma energetyczna w Polsce, po raz kolejny została partnerem tak ważnego przedsięwzięcia. Pielęgnowanie naszej historii oraz krzewienie i podtrzymywanie postaw patriotycznych jest dla nas bardzo ważne. Angażujemy się w projekty społeczne, których celem jest kultywowanie pamięci o najważniejszych wydarzeniach w historii Polski. Nie zapominamy również o żyjących bohaterach, dzięki którym możemy dzisiaj żyć, kształcić się i rozwijać w wolnej Polsce. Uznajemy to za nieodłączną część naszej misji – mówi Henryk Baranowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

W koncercie weźmie udział młodzież szkolna, harcerze oraz grupy rekonstrukcyjne. – Pamięć o kombatantach jest nie tylko bardzo istotnym elementem budowania tożsamości narodowej młodego pokolenia, ale powinna być naturalną potrzebą w ramach wdzięczności i szacunku dla czynów dokonanych przez tych, którzy dla Ojczyzny poświęcili to, co mieli najcenniejszego – młodość, zdrowie, a nawet życie. Uroczystość upamiętniająca wszystkich więźniów, powstańców, ofiary pierwszej i drugiej wojny światowej, jest okazją do budowania międzypokoleniowych relacji między kombatantami i młodymi osobami. – mówi Hanna Nowakowska, prezes Fundacji Cultura Memoriae.

Reklama

Na wydarzenie zaproszono przedstawicieli władz państwowych. Koncert odbywa się pod Patronatem Pana Prezydenta RP Andrzeja Dudy oraz we współpracy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W tegorocznym programie znajdą się utwory Ignacego Jana Paderewskiego – pianisty, kompozytora, działacza społecznego i męża stanu, który jako premier i minister spraw zagranicznych podpisał w imieniu Polski traktat wersalski przywracający Polskę na mapę Europy. Usłyszymy Mazurek F-dur, Temat z koncertu a-moll op.17, Theme Varie op.16 nr 3, Nokturn B-dur op.16 nr 4, Menuet G-dur op.14 nr 1 i Koncert a-moll op.17 na fortepian i orkiestrę. Wykonawcami utworów będą Artur Dutkiewicz – fortepian, Michał Szymanowski – fortepian i Karol Szymanowski – wibrafon, z towarzyszeniem Orkiestry Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Michała Dworzyńskiego.

Uzupełnieniem kompozycji będzie wybór tekstów i poezji w recytacji Adama Tkaczyka. Usłyszymy poezję Cypriana Kamila Norwida – „Na zapytanie: Czemu w konfederatce? Odpowiedź”, Depeszę iskrową notyfikującą powstanie Państwa Polskiego z 16.11.1918 r. Wodza Naczelnego Józefa Piłsudskiego, Apel do Rodaków wygłoszony w Chicago 30.04.1915 r. przez Ignacego Jana Paderewskiego oraz wiersze „Polska” Krystyny Krahelskiej i „Testament poległych” Ryszarda Kiersnowskiego.

Reklama

Organizatorami koncertu są Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz Fundacja Cultura Memoriae. Partnerami - Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Instytut Pamięci Narodowej, Filharmonia Narodowa w Warszawie i Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Warszawa. Wydarzenie objęła patronatem medialnym TVP Polonia. Sponsorem koncertu jest PGE Polska Grupa Energetyczna S.A. Wydarzenie uzyskało również dofinansowanie ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.

PGE Polska Grupa Energetyczna Spółka Akcyjna

PGE Polska Grupa Energetyczna jest liderem na rynku energii i ciepła. Ponad 40 proc. prądu płynącego z gniazdek polskich domów i przedsiębiorstw wyprodukowały elektrownie Grupy. Sieć linii, którymi PGE dystrybuuje energię do swoich klientów, pokrywa swoim zasięgiem niemal 40 proc. obszaru kraju, a jej długość - wynosząca ponad 280 tys. km - wystarczyłaby na 7-krotne oplecenie kuli ziemskiej na wysokości równika. PGE każdego dnia zapewnia energię milionom klientów w całej Polsce i chce dzielić się dobrą energią z innymi. Grupa angażuje się we wspieranie wyjątkowych inicjatyw kulturalnych i sportowych, a także wydarzeń ważnych dla społeczności lokalnych.

Fundacja Cultura Memoriae

Misją Fundacji CULTURA MEMORIAE jest promocja i ochrona polskiego dziedzictwa kulturowego oraz tożsamości narodowej, jak również upowszechnianie wiedzy historycznej i kulturalnej oraz tradycji związanej z obszarem Rzeczypospolitej Polskiej. Fundacja promuje integrację, solidarność, a także rozwijanie współpracy i wszelkie działanie na rzecz dialogu międzypokoleniowego oraz pozytywnego wizerunku osób starszych oraz kombatantów. Jednymi z ostatnich działań Fundacji są trzyletni projekt „Dla Kombatanta”, finansowany przez Biuro Polityki Społecznej Urzędu Miasta Stołecznego Warszawa, którego celem jest wsparcie żołnierzy Powstania Warszawskiego oraz innych kombatantów w przeciwdziałaniu ich samotności, jak również prowadzony wspólnie z PGE Polską Grupą Energetyczną S.A. program „Bohaterowie naszej Przyszłości”, w ramach którego Powstańcy Warszawscy mogli ubiegać się o przyznanie jednorazowego świadczenia, które mogło zostać przeznaczone m.in. na opłaty za energię elektryczną, leki, koszty opieki medycznej lub opłaty za inne media. W sumie świadczeniem objęto ponad 530 Powstańców Warszawskich.

Reklama

W 2015 roku Fundacja jako pomysłodawca i jeden z organizatorów uroczystego koncertu „Polska- Zasłużonym dla Ojczyzny” z okazji 70. rocznicy zakończenia II wojny światowej rozpoczęła cykl dorocznych koncertów narodowych odbywających się w Filharmonii Narodowej w Warszawie

Akredytacje na koncert można uzyskać do 12 listopada.

2018-11-09 13:16

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Lanckorońscy z Wodzisławia a stulecie niepodległości

Z historykiem Michałem Kazimierzem Nowakiem o dziedzictwie rodu Lanckorońskich, któremu Wodzisław zawdzięczał świetność przez stulecia, oraz o podwalinach tworzonych pod odzyskanie niepodległości rozmawia Agnieszka Dziarmaga

Agnieszka Dziarmaga: – Czy kilkusetletnia obecność i działalność Lanckorońskich w Wodzisławiu może czegoś nauczyć współczesnych – w dobie przeżywanej właśnie rocznicy stulecia niepodległości?

CZYTAJ DALEJ

Główne uroczystości odpustowe w Rokitnie

2024-06-15 16:00

[ TEMATY ]

Odpust rokitniański

sanktuarium Rokitno

Karolina Krasowska

Uroczystościom odpustowym w Rokitnie przewodniczył kard. Gerhard Ludwig Müller

Uroczystościom odpustowym w Rokitnie przewodniczył kard. Gerhard Ludwig Müller

W sanktuarium w Rokitnie odbyły się centralne uroczystości odpustowe ku czci Matki Bożej Rokitniańskiej. Odpustowej Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił kard. Gerhard Ludwig Müller, były prefekt Kongregacji Nauki Wiary.

W tym roku szczególne zaproszenie do udziału w rokitniańskim odpuście 15 czerwca zostało skierowane do członków parafialnych rad duszpasterskich i parafialnych rad ds. ekonomicznych, zwłaszcza tych, którzy w ubiegłych miesiącach korzystali ze specjalnych szkoleń przygotowanych przez diecezję. Dlatego jeszcze przed Mszą św., zarówno świeccy, jak i kapłani, podzielili się swoim doświadczeniem zaangażowania w parafialnych radach duszpasterskich. Ponadto do Rokitna w tym roku zostali zaproszeni również nadzwyczajni szafarze Komunii św. z racji na 25-lecie ich obecności i posługi w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej. Jak co roku na diecezjalne uroczystości odpustowe przybyły również całe rodziny oraz delegacje parafialne ze sztandarami.

CZYTAJ DALEJ

Kard. Semeraro: beatyfikacja ks. Rapacza znakiem Bożego pocieszenia dla poranionego świata

2024-06-15 12:30

[ TEMATY ]

Ks. Michał Rapacz

kard. Semeraro

PAP/Łukasz Gągulski

Dzisiejsza beatyfikacja jest znakiem Bożego pocieszenia w okresie wciąż poranionym przemocą i wojną w wielu częściach świata, a także niedaleko stąd - powiedział kard. Marcello Semeraro. W Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach prefekt Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych przewodniczy Mszy św., podczas której ogłosił błogosławionym ks. Michała Rapacza, zamordowanego w 1946 roku przez komunistyczną bojówkę.

Publikujemy treść homilii kard. Marcello Semeraro:

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję