Reklama

Milejów

W promieniach Kany i w mroku Golgoty

Parafia w Milejowie stanowiła ostatnią w dekanacie łęczyńskim stację maryjnego nawiedzenia. Jasnogórska Ikona przebywała tutaj również przed 32 laty, w jakże odmiennych realiach. Na uroczystość w dniu 26 października br. przybył abp Józef Życiński.

Niedziela lubelska 47/2004

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Maryjo! Bądź nam drogowskazem!

Taką prośbą powitali Matkę polskiego narodu przedstawiciele parafian: Nina Baryła i Mieczysław Gajowiak. Słowa powitalnej modlitwy wypowiadali także: Tomasz Suryś (wójt) i Piotr Rybak (jego zastępca), Estera Hernik i Maciej Zuber (w imieniu licznie zebranej młodzieży), Patrycja Słomka i Michał Błaszczak jako delegacja dzieci. Ucałowawszy dłonie Matki Jasnogórskiej, proboszcz parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Milejowie, ks. kan. Franciszek Kamiński zawierzył swoich parafian Jej obecności: „Milczeniem mówisz do nas ważkie zdanie: rozpocznij od umiłowania ciszy... Pod Twoim spojrzeniem, Matko, każde dziecko odnajduje drogę...”. Ponieważ szczególnym czasem poszukiwania drogowskazów jest młodość, o. Jarosław Obroślak, prowadzący duchowe przygotowanie peregrynacji, wiele miejsca poświęcił młodzieży. Duża liczba młodych osób, od KSM po scholę i uczniów LO im. S. Bolivara, wzięło udział nie tylko w powitaniu Ikony Matki Jasnogórskiej, ale też spotkaniach apelowych i Mszy św. rodzin.

Doświadczenie ran Kościoła

W Kanie Galilejskiej „Maryja zatroszczyła się o nowożeńców i gości - sama zostając w czterech ścianach, gdy Jezus opuścił zaciszny dom w Nazarecie” - powiedział abp Józef Życiński, nawiązując do słów Ewangelii. Maryja nie była mimo to samotna, bo oddalając się od słonecznej Kany, blisko mroków Golgoty, „potrafiła trwać aż do poranka Wielkanocy”. Nie zatrzymała się na szukaniu winnych ran i śmierci Jej Syna. „W Milejowie doświadczyliście bolesnych ran Kościoła. Dlaczego nie zawsze Apostołowie stawali na wysokości zadania, dlaczego nawet Piotr się zaparł?”. Życie Apostołów i życie Kościoła pokazują, że „rany Chrystusa są okazją do większego umiłowania Go. Apostołowie, zamiast plotkować o zaparciu się Piotra czy zdradzie Judasza, głosili Ewangelię nadziei, czynili wszystko, co im powiedział Chrystus”. Arcypasterz zwrócił uwagę, że „ci, którzy nie potrafią się modlić, będą przede wszystkim plotkować”. Przypomniał w tym kontekście postawę Ojca Świętego, inspirowaną zawierzeniem Maryi: po wyborze na papieża nie wypominał ran, które mu zadano, gdy był biskupem krakowskim, nie kazał ścigać winnych. Metropolita w duchu modlitwy życzył wiernym, aby „w stągwiach nawróconych serc, wyzbywających się egoizmu i tego, co doskwiera i boli, dokonała się przemiana wody codzienności w wyborne wino Bożej łaski”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Stągwie łaski Bożej pełne

Na zakończenie Mszy św. Ksiądz Arcybiskup wyraził radość z dużej liczby przystępujących do Komunii św. i licznej obecności matek z dziećmi na rękach. Wielka liczba zaangażowanych w przygotowanie uroczystości, powołania do służby Kościołowi - to owe stągwie, w których zadziałała łaska Chrystusowa. Mszę św. powitania wraz z Arcypasterzem koncelebrował m.in. pochodzący z Milejowa ks. kan. Stanisław Grzesiuk. Na pasterkę maryjną przybył ks. kan. Ryszard Wasilak, który wygłosił kazanie do rodaków. Wespół z nim koncelebrowali: ks. kan. Ryszard Jurak, ks. kan. Franciszek Haładyj (główny celebrans), ks. kan. Kazimierz Smyl, ks. kan. Zbigniew Pietrzela, ks. Roman Bednarczyk, ks. Marek Janus, ks. Waldemar Ćwiek - wszyscy niegdyś posługiwali w tutejszej parafii.

Róże: piękne i kolczaste

Co wybierzesz: Kryształ, w którym kwiat jest jeszcze piękniejszy, czy śmietnik, pełny wszelkiej zgnilizny? - to jedno z głównych pytań, które postawił młodzieży paulin, o. Jarosław, podczas Mszy św. o godz. 10.30 w dniu 27 października. Symbol róży, pięknej, ale też mogącej ukłuć, Kaznodzieja zestawił z młodością. „Wy także, przy ołtarzu i w »kryształowym wazonie« rodziny, będziecie prezentować się pięknie. Ale co się stanie, jeśli wybierzesz śmietnik: alkohol, papierosy, narkotyki, wulgarne słowa, pornografię czy lenistwo?”. Aby nie chciało się kiedyś zapomnieć o zniszczonym, zamazanym obrazie swojej młodości, trzeba stawić czoła zwiększonym wymaganiom - podpowiadał o. Paulin. „Jezus może ci pomóc naprawić błędy, które już może popełniłeś, a które odbierają ci poczucie sensu życia i radość życia. Ten, który ma swoje miejsce w kościele, u boku Matki w Jasnogórskiej Ikonie, ma prawo mieć miejsce w twoim sercu. A gdzie jest twoje miejsce w Kościele? Wybierasz kryształ czy śmietnik tego świata?”.

***

Począwszy od różańca ognistych płomyków wokół świątyni, poprzez przygotowane śpiewy i orkiestralne wykonanie jasnogórskich fanfar, uroczystości w Milejowie godnie zasługują na miano finalnej stacji nawiedzenia w dekanacie. Wielka w tym zasługa członków Akcji Katolickiej i Rady Parafialnej: Marii Gajowiak, Bożeny Michalewskiej, Małgorzaty Wójcik; członków straży pożarnej, orkiestry, młodzieży wraz z nauczycielami, służby zdrowia, Legionu Maryi, lektorów i grup młodzieżowych, prowadzonych przez wikariuszy: ks. Piotra Jeduta i ks. Krzysztofa Lichotę oraz organisty Arkadiusza Gańskiego. Pamiątką po spotkaniu z Matką będzie różaniec, ryngraf, tablica wmurowana w ścianę świątyni, film i liczne fotografie. Jeszcze cenniejszą pamiątką będzie odnawiany na co dzień akt zawierzenia i obraz Matki Jezusa, który przypomina o tym, co najważniejsze. Zarówno w weselnej Kanie, jak i na bolesnej, ale przecież zbawczej Golgocie.

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dykasteria Nauki Wiary o „objawieniach” w Trevignano: nie są nadprzyrodzone

2024-06-27 18:22

[ TEMATY ]

objawienia

Dykasteria Nauki Wiary

Trevignano

Wikipedia/Emo z włoskiej Wikipedii, Creative Common

Trevignano Romano

Trevignano Romano

Stolica Apostolska wypowiedziała się ostatecznie nt. wydarzeń w podrzymskim Trevignano stwierdzając jednoznacznie, że nie mają one charakteru nadprzyrodzonego. Informuje o tym komunikat Dykasterii Nauki Wiary, zgodny z nowymi normami dotyczącymi rozeznawania domniemanych zjawisk nadprzyrodzonych. Decyzja ta oznacza, że do tego miejsca nie można pielgrzymować, sprawować tam sakramentów i prowadzić modlitwy, zarówno publicznej jak i prywatnej.

Ordynariusz diecezji Civita Castellana, na terenie której leży Trevignano, już 6 marca 2024 roku zabronił wiernym udawać się do miejsca domniemanych objawień Maryi a kapłanom zakazał sprawować tam sakramenty i prowadzić modlitwy. Bp Marco Salvi po wysłuchaniu świadectw napływających z okolicy i korzystając z ustaleń komisji ekspertów, złożonej z mariologa, teologa, kanonisty, psychologa, a także z ekspertyz zewnętrznych, wydał dekret, w którym stwierdził jednoznacznie: „Constat de non supernaturalitate” („Nie ma nic nadprzyrodzonego”). Mimo to wiele osób, także spoza Włoch, wciąż przybywało do tego miejsca, a rzekoma „wizjonerka” Gisella Cardia (wg danych Urzędu Stanu Cywilnego - Maria Giuseppa Scarpulla) nadal twierdziła, że otrzymuje przesłania od Matki Bożej, dokonywała też kolejnych „cudów rozmnożenia gnocchów” (rodzaj włoskiego makaronu typu kopytka). Co więcej na swej posesji ustawiła skrzynkę, a przybywający byli nakłaniani do wrzucania tam „ofiar” za otrzymane słowa Maryi.

CZYTAJ DALEJ

Kard. Krajewski na Ukrainie: trudno zrozumieć Boże miłosierdzie w obliczu śmierci tak młodych ludzi

2024-06-27 07:34

[ TEMATY ]

Ukraina

kard. Krajewski

Vatican News

„Doświadczyłem złości i bólu patrząc na tak wiele mogił młodych żołnierzy” – powiedział Radiu Watykańskiemu kard. Konrad Krajewski. Papieski jałmużnik po raz ósmy jest na Ukrainie, gdzie zawiózł kolejny ambulans będący darem papieża Franciszka i zapas podstawowych leków ratujących życie. Poświęcił też katolicki ośrodek rehabilitacyjny dla ofiar wojny, który dzięki wsparciu Stolicy Apostolskiej powstał w diecezji kamieniecko-podolskiej.

Prefekt Dykasterii Do Spraw Posługi Miłosierdzia zaczął swą kilkudniową misję od Lwowa, skąd dziś rano pojechał do Tarnopola. To właśnie dla głównego szpitala w tym mieście przeznaczona jest karetka pogotowia wyposażona w mobilne centrum reanimacji a także duża ilość niezbędnych i ratujących życie leków z apteki watykańskiej i kliniki Gemelli, którą wiózł jadący za nim samochód.

CZYTAJ DALEJ

Dykasteria Nauki Wiary o „objawieniach” w Trevignano: nie są nadprzyrodzone

2024-06-27 18:22

[ TEMATY ]

objawienia

Dykasteria Nauki Wiary

Trevignano

Wikipedia/Emo z włoskiej Wikipedii, Creative Common

Trevignano Romano

Trevignano Romano

Stolica Apostolska wypowiedziała się ostatecznie nt. wydarzeń w podrzymskim Trevignano stwierdzając jednoznacznie, że nie mają one charakteru nadprzyrodzonego. Informuje o tym komunikat Dykasterii Nauki Wiary, zgodny z nowymi normami dotyczącymi rozeznawania domniemanych zjawisk nadprzyrodzonych. Decyzja ta oznacza, że do tego miejsca nie można pielgrzymować, sprawować tam sakramentów i prowadzić modlitwy, zarówno publicznej jak i prywatnej.

Ordynariusz diecezji Civita Castellana, na terenie której leży Trevignano, już 6 marca 2024 roku zabronił wiernym udawać się do miejsca domniemanych objawień Maryi a kapłanom zakazał sprawować tam sakramenty i prowadzić modlitwy. Bp Marco Salvi po wysłuchaniu świadectw napływających z okolicy i korzystając z ustaleń komisji ekspertów, złożonej z mariologa, teologa, kanonisty, psychologa, a także z ekspertyz zewnętrznych, wydał dekret, w którym stwierdził jednoznacznie: „Constat de non supernaturalitate” („Nie ma nic nadprzyrodzonego”). Mimo to wiele osób, także spoza Włoch, wciąż przybywało do tego miejsca, a rzekoma „wizjonerka” Gisella Cardia (wg danych Urzędu Stanu Cywilnego - Maria Giuseppa Scarpulla) nadal twierdziła, że otrzymuje przesłania od Matki Bożej, dokonywała też kolejnych „cudów rozmnożenia gnocchów” (rodzaj włoskiego makaronu typu kopytka). Co więcej na swej posesji ustawiła skrzynkę, a przybywający byli nakłaniani do wrzucania tam „ofiar” za otrzymane słowa Maryi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję