Reklama

Z wizytą w parafii

„Odpowiedzialność za Kościół”

13 czerwca wizytację kanoniczną przeżywała wspólnota parafialna w Poniatowie. Pierwotnie Poniatowo przynależało do parafii Chamsk, erygowanej prawdopodobnie już w XIII w. Wkrótce po otrzymaniu przez Poniatowo praw miejskich na początku XVI w. wybudowano tu kościół filialny, przy którym na początku XVII w. pisarz ziemski płocki, A. Mostowski uposażył stały wikariat. Po konsekracji 12 maja 1807 r. obecnej świątyni do Poniatowa przeniesiono siedzibę parafii. Drewnianą kaplicę filialną pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Dębsku wzniesiono pod koniec XVII w., w 1965 r. dobudowano do niej przedsionek.

Niedziela płocka 35/2004

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Parafia pw. św. Floriana w Poniatowie

Dekanat: żuromiński
Patron parafii: św. Florian
Tytuł kościoła: kościół parafialny pw. św. Wawrzyńca
Kaplica filialna: Dębsk, pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny
Proboszcz: ks. Józef Henryk Bysiak
Wikariusz: ks. mgr Krzysztof Błaszczak (do 21 czerwca), ks. Zbigniew Milczarek (od 21 czerwca)
Katecheci: Jolanta Końpa, Barbara Korpusik, Piotr Budzich
Organista: Robert Malicki
Zakrystian: Grzegorz Budka
Miejscowości: Będzymin, Chromakowo, Dąbrowice, Dębsk, Franciszkowo, Kruszewo, Poniatowo, Raczyny, Rozwozin, Sadłowo, Siemcichy, Swojęcin
Odpusty: Matki Bożej Szkaplerznej - niedziela po 16 lipca, Matki Bożej Bolesnej - 15 września, św. Wawrzyńca - 10 sierpnia, w kaplicy w Dębsku -7 lipca.
W parafii działają: Rycerstwo Niepokalanej, Trzeci Zakon św. Franciszka, asysta procesyjna, koła Żywego Różańca, Domowy Kościół Ruchu Światło-Życie, Akcja Katolicka, rada duszpasterska, młodzieżowy zespół muzyczny, schola parafialna, ministranci
Współpraca: jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej
Msze św. w niedzielę: 9.00 (z udziałem dzieci), 11.00, 17.00; w kaplicy w Dębsku - 14.00; w remizie w Sadłowie - w ostatnią niedzielę miesiąca o 13.00

Charakterystyka parafii i duszpasterstwo

„Parafianie uczęszczają systematycznie do kościoła w 45% - mówił w swoim sprawozdaniu wizytacyjnym proboszcz parafii ks. Henryk Bysiak. - Frekwencja byłaby może większa, gdyby nie duże odległości, które sprawiają trudności zwłaszcza po deszczu”. Pomocą jest dowożenie wiernych z dalszych zakątków parafii i odwożenie ich po Mszy św. przez specjalny autokar. Wiele osób przystępuje do sakramentu pojednania i Komunii św. Po raz pierwszy do stołu eucharystycznego przystąpiło w tym roku 46 dzieci, a swoje przyrzeczenia chrzcielne uroczyście odnowiło 38. Na terenie parafii istnieje 5 szkół - jedna z nich, w Będzyminie, nosi imię św. Stanisława Kostki.
Powodzeniem cieszą się nabożeństwa okresowe: czerwcowe, majowe i Różaniec (również przy kapliczkach i przydrożnych krzyżach, których w każdej wsi jest kilka), dodatkowo oprócz pierwszego piątku miesiąca w każdy piątek odmawiana jest w kościele Koronka do Miłosierdzia Bożego, w każdą środę zaś - Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy.

Osiągnięcia materialne

Reklama

Od ostatniej wizytacji, która miała miejsce 6 lat temu, wspólnota parafialna włożyła wiele trudu i pracy w odnowienie pięknej, drewnianej świątyni, która liczy już prawie 200 lat. Wymieniono dach (łącznie z więźbą dachową) oraz wszystkie spróchniałe bale, począwszy od podwalin. Wymieniono także fundament na nowy, ściany kościoła obito na nowo deskami i zabezpieczono je. Wymieniono instalację elektryczną w kościele, założono też nowe nagłośnienie. Dzięki wysiłkom miejscowych stolarzy (w parafii są bowiem dwa zakłady stolarskie, zatrudniające kilkadziesiąt osób) zamontowano nowe drzwi zewnętrzne i wewnętrzne do świątyni. Uporządkowano plac przykościelny, przygotowując miejsce dla uroczystej celebry na odpust parafialny, który gromadzi wielu wiernych.
Uporządkowano cmentarz grzebalny - w tym roku zostanie oddana do użytku nowa jego część, poświęcona podczas ostatnich misji parafialnych. Choć wiele prac jest już wykonanych, wiele czasochłonnych i kosztownych prac jeszcze czeka na wykonanie, zwłaszcza we wnętrzu świątyni. Na najbliższe lata przewidziane jest odświeżenie wszystkich elementów drewnianych, odnowienie polichromii i odnowienie ołtarzy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Grupy i stowarzyszenia

O żywotności duszpasterstwa świadczą m.in. działające przy parafii grupy i stowarzyszenia. Mogły się one zaprezentować Księdzu Biskupowi po Mszy św. ingresowej. Najliczniejszą grupą w parafii jest Rycerstwo Niepokalanej, do którego należy ok. 800 osób. W parafii działa również Trzeci Zakon św. Franciszka, do którego należy ok. 70 osób. Wielu z jego członków bierze udział w asyście procesyjnej, jak również w innych grupach modlitewnych. Członkowie Trzeciego Zakonu i Rycerstwa Niepokalanej zbierają się raz w miesiącu, modląc się i czytając Pismo Święte. Raz w roku biorą też udział w pielgrzymce do sanktuariów maryjnych czy do grobu ks. Jerzego Popiełuszki.
Liczną wspólnotą są też koła różańcowe. W całej parafii jest ich 20: 18 żeńskich i 2 męskie, w samym Poniatowie - 3. Czynnie w życie parafii włączają się katecheci, przygotowując oprawę Mszy św., dekoracje w kościele oraz gazetkę. Stale doskonalą się na kursach katechetycznych, należą też do grupy wsparcia, jaka powstała w dekanacie. O roli i szacunku, jakim w parafii cieszą się katecheci, świadczy również fakt, że od tego roku dyrektorem szkoły w Będzyminie będzie właśnie katecheta Piotr Budzich.
10 lat temu w parafii powstał pierwszy krąg Domowego Kościoła, obecnie istnieją 3 kręgi, z których najmłodszy działa od 3 lat. Do Oazy Rodzin należy 11 rodzin nie tylko z Poniatowa, ale także z okolicznych miejscowości. Oprócz comiesięcznych spotkań formacyjnych w kręgach, 16. dnia każdego miesiąca członkowie Domowego Kościoła spotykają się na modlitwie w intencji Ojca Świętego, czynnie uczestniczą w życiu liturgicznym, co roku też organizują spotkania opłatkowe, nie tylko dla siebie, ale również dla kręgów z Lutocina i Zielonej.
Duszpasterska rada ekonomiczna liczy 16 osób, spotykających się raz w miesiącu, by wspierać duszpasterzy w trosce materialnej o parafię. Koło Akcji Katolickiej powstało wraz z reaktywowaniem Akcji w diecezji. Jej trzon stanowią osoby z Domowego Kościoła. Członkowie Akcji wspierali duszpasterzy przy remoncie świątyni, prowadzą także działalność charytatywną (zbiórki odzieży), biorą też czynny udział w spotkaniach Akcji w dekanacie.
Zespół młodzieżowy prowadzony przez Księdza Proboszcza liczy 8 osób. W parafii działa tez schola licząca 18 osób. Swoim śpiewem ubogacają Liturgię w kościele parafialnym w każdą niedzielę i święto. Trudno wyobrazić sobie parafię bez ministrantów. „Po ostatniej weryfikacji jest nas obecnie 24 - stawiamy na jakość!” - mówił podczas spotkania z grupami parafialnymi ich przedstawiciel. Jak w większości parafii zbiórki odbywają się co tydzień, a ministranci mają swoje dyżury. Trzech najgorliwszych w ramach nagrody wyjechało w wakacje na dwutygodniowe kolonie, organizowane przez ks. Krzysztofa Błaszczaka na Słowacji. „Mamy świadomość, że ministrantura to nie tylko służba przy ołtarzu, ale również wezwanie do dawania na co dzień świadectwa o Jezusie Chrystusie. Tak też staramy się postępować niezależnie od tego, czy jesteśmy w szkole, czy w domu” - mówił ich przedstawiciel.
Z grona ministrantów często wywodzą się powołania kapłańskie. Tak też jest i w Poniatowie: jeden z nich od września będzie studentem Wyższego Seminarium Duchownego w Płocku. Powołań z parafii jest więcej, pochodzi z niej 5 księży. Z duszpasterzami współpracują strażacy - na terenie parafii działają 4 jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych.

Wizyta Księdza Biskupa

Pobyt Biskupa Stanisława w Poniatowie rozpoczął się od spotkania z przedstawicielami lokalnych władz oraz dyrektorami szkół, działających na terenie parafii, po którym Ksiądz Biskup odprawił uroczystą Mszę św. ingresową.
„Przybyłem do waszej pięknej, zabytkowej świątyni, żeby spotkać się z wami, żeby z wami się modlić, żeby waszej młodzieży udzielić sakramentu bierzmowania” - powiedział w homilii Biskup Płocki. Zwrócił w niej uwagę na rolę Eucharystii w życiu chrześcijanina, a także na rozumienie Kościoła. „To bardzo cenne, że rozumiecie, że Kościół to jest nasza matka i my wszyscy jesteśmy dziećmi Kościoła. Zostaliśmy włączeni w jego życie przez chrzest św., uczestniczymy w jego życiu przez sakramenty, i razem zdążamy do nagrody niebieskiej - mówił Ksiądz Biskup. - Na każdym z nas spoczywa odpowiedzialność za Kościół, za dobro, które jest w Kościele. Bo im będziemy lepsi, życzliwsi, im będziemy bardziej kochać bliźnich, tym tego dobra w Kościele będzie więcej. A jeżeli będziemy ludźmi nieuczciwymi, nieprawymi, jeśli będziemy krzywdzić bliźnich, jeśli będziemy się mścili, jeśli będziemy mówili źle o bliźnich, jeśli będziemy im źle życzyli, jeśli będziemy robili wszystko, żeby komuś dokuczyć, to tego dobra w Kościele ubywa, a przybywa zła”.
Po Mszy św. możliwość zaprezentowania się miały grupy i stowarzyszenia, działające przy parafii. „Dziękuję wam za dobry przykład, jaki dajecie - przykład życia chrześcijańskiego. To jest ogromnie ważne, bo słowa są słowami, a po życiu się poznaje, czy ktoś jest tylko nauczycielem, czy także świadkiem” - powiedział do przedstawicieli grup Ksiądz Biskup.
Po spotkaniu Biskup Stanisław udał się na cmentarz parafialny, by modlić się za zmarłych parafian. W programie wizytacji znalazła się również wizyta u ciężko chorej parafianki oraz nabożeństwo czerwcowe w kaplicy w Dębsku. Wizytację zakończyła Msza św., podczas której Ksiądz Biskup udzielił bierzmowania młodzieży gimnazjalnej.

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jezu, chcę Cię postawić na pierwszym miejscu w moim życiu

2024-11-12 13:01

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Pixabay.com

Rozważania do Ewangelii Mt 11, 28-30.

Środa, 11 grudnia. Dzień powszedni albo wspomnienie św. Damazego I, papieża
CZYTAJ DALEJ

USA: Ksiądz odprawia Mszę św. na tle kobiet tańczących z tęczowymi flagami. W sieci wrze

2024-12-09 10:56

[ TEMATY ]

USA

Catholic Vote - x.com/zrzut

Klip wideo przedstawiający dwie kobiety uczestniczące w tak zwanym „tańcu liturgicznym” i machające dużymi tęczowymi flagami dumy LGBTQ+ podczas liturgii sprawowanej w sanktuarium prowadzonym przez jezuitów na Manhattanie wywołał oburzenie wielu katolików, któremu dali wyraz w mediach społecznościowych.

Ks. Bryan Massingale przewodniczył wydarzeniu nazwanym „Wszystkie serca razem: Msza w intencji społeczności LGBTQ+”.
CZYTAJ DALEJ

Oryginał jest najważniejszy

2024-12-12 16:25

[ TEMATY ]

Archiwum Diecezjalne w Zielonej Górze

Archiwum Państwowe w Zielonej Górze

Karolina Krasowska

O dokumentach opowiedzieli dyrektor Archiwum Diecezjalnego ks. Robert Kufel oraz panie konserwator - Dominika Przybysz i Joanna Ogińska

O dokumentach opowiedzieli dyrektor Archiwum Diecezjalnego ks. Robert Kufel oraz panie konserwator - Dominika Przybysz i Joanna Ogińska

W Archiwum Państwowym z Zielonej Górze 12 grudnia oficjalnie zakończono projekt w ramach konkursu „Wspieranie działań archiwalnych 2024”, zorganizowanego i sfinansowanego przez Naczelną Dyrekcję Archiwów Państwowych. Celem projektu była konserwacja trzech cennych dokumentów z zasobu Archiwum Diecezjalnego w Zielonej Górze.

Dwie dudki pochodzą z parafii rzymskokatolickiej we Wschowie, jedna z parafii rzymskokatolickiej w Pszczewie. Posiadają spisy typowe dla akt metrykalnych, tj. informacje dotyczące urodzin, zgonów i chrztów. To unikaty i cenne źródło dla badaczy historii naszego regionu. Dokumenty były w tak bardzo złym stanie, że istotnie wymagały działań konserwatorskich. Prace trwały od czerwca do grudnia tego roku. Materiałami zajęły się profesjonalne konserwatorki Dominika Przybysz i Joanna Ogińska.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję